رویترز ـ رژیم ایران و آمریکا بر سر لغو تحریم ها و محدودیت های هسته‌ای در گفتگوهای وین سرشاخ می شوند

گزارش خبرگزاری رویترز از ادامه هشتمین دور مذاکرات اتمی در وین ـ ۲۳دی۱۴۰۰

خبرگزاری رویترز در گزارشی از ادامه هشتمین دور مذاکرات اتمی در وین نوشت: رژیم ایران و آمریکا بر سر لغو تحریم‌ها و محدودیت‌های هسته‌یی در گفتگوهای وین سرشاخ می شوند.  

دیپلماتها می‌گویند رژیم ایران و آمریکا در مذاکرات غیرمستقیم اتمی در مورد مسائل اصلی انعطاف‌پذیری اندکی از خود نشان می‌دهند. این‌که آیا می‌توان به‌زودی مصالحه‌ای برای تمدید توافق ۲۰۱۵ پیدا کرد که ترس از یک جنگ گسترده‌تر خاورمیانه را از بین ببرد، سؤالاتی را برمی انگیزد.

رویترز افزود: پس از ۸دور گفت‌گو، آزار دهنده‌ترین نکات شامل سرعت و دامنه لغو تحریم‌ها علیه رژیم تهران، درخواست این رژیم برای تضمین عدم مجازات بیشتر از سوی آمریکا، و چگونگی و زمان بازگرداندن محدودیتها بر فعالیت هسته‌یی رژیم ایران است که کماکان حل ناشده باقی مانده‌اند.

مقام‌های غربی اکنون می‌گویند زمان برای احیای مجدد این پیمان رو به اتمام است.

رویترز می‌افزاید: واشنگتن گفته است که در صورت از سرگیری پایبندی رژیم ایران به توافق، محدودیت‌های مغایر با معاهده ۲۰۱۵ را حذف خواهد کرد، اما محدودیتها در رابطه با تروریسم یا تحریم‌های اعمال شده به‌خاطر نقض حقوق‌بشر را بر جای خواهد گذاشت... .

با این حال، مقامات آمریکایی گفته‌اند که بایدن نمی‌تواند قول دهد دولت آمریکا از توافق سرپیچی نخواهد کرد، زیرا توافق هسته‌یی یک تفاهم سیاسی غیرالزام‌آور است، نه یک معاهده الزام‌آور قانونی... .

یک دیپلمات غربی گفت: «اوایل فوریه تاریخ پایانی واقعی برای مذاکرات وین است» زیرا هر چه رژیم ایران بیشتر در خارج از توافق بماند، تخصص هسته‌یی بیشتری کسب خواهد کرد و در صورت انتخاب، زمان لازم برای رقابت برای ساخت بمب را کوتاه می‌کند... .

سایر موارد اختلاف شامل سانتریفوژهای هسته‌یی پیشرفته رژیم ایران است که اورانیوم را با درجه تسلیحاتی غنی می‌کنند.

یک مقام گفت: «بحثها در مورد تقاضای رژیم ایران برای ذخیره و مهر و موم کردن سانتریفوژهای پیشرفته‌اش ادامه دارد... آنها می‌خواستند این سانتریفیوژها برچیده شده و به خارج از کشور ارسال شوند».

مطالب مرتبط

رویترز ـ نیروهای یمنی پس از ۱۰روز درگیری، کنترل کامل استان نفت خیز شبوه را به دست گرفتند

رویترز: ایران و آمریکا بر سر لغو تحریم‌ها و محدودیت‌های هسته‌یی در گفتگوهای وین سرشاخ می شوند