کنگره آمریکا ـ نامه ۱۱۰تن از اعضای مجلس نمایندگان ـ فراخوان به توقف فوری مذاکرات اتمی

کنگره  آمریکا ـ ۱۱ژانویه ۲۰۲۲ ـ نامه ۱۱۰تن از اعضای مجلس نمایندگان به‌وزیر خارجه آمریکا  و  فراخوان به‌توقف فوری مذاکرات اتمی و اجرای کامل تحریم‌ها علیه دیکتاتوری آخوندی  ـ۲۳دی ۱۴۰۰

تحریکات اتمی فزایندهٴ رژیم ایران در حالی که پیشرفت مذاکرات را متوقف می‌کندمظهر سوء نیت است.

ما باید اهرم فشار خود را ایجاد کنیم تا رژیم ایران راوا دار به مذاکره برای یک توافق بهتر و سخت‌گیرانه بدون تاریخ غروب کنیم.

زمان آن فرا رسیده است که دولت آمریکا به‌این مذاکرات بی‌معنی پایان دهد و تحریم‌های فعلی را به‌طور کامل اجرا کند.

نامه ۱۱۰تن از اعضای مجلس نمایندگان به‌وزیر خارجهٔ آمریکا-توقف مذاکرات وین، اجرای فوری تحریم‌ها

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه!

وزارت امور خارجه ایالات متحده

ما این نامه را می‌نویسیم تا از شما بخواهیم فوراً از مذاکرات بی‌ثمر وین برای ورود مجدد به‌برجام خارج شوید و در عوض تحریم‌های موجود علیه (رژیم) ایران را به‌ویژه در رابطه با تجارت نفت بین (حکومت) ایران و چین قویاً اجرا کنید. تأخیر بیشتر در اقدام کردن در این زمینه فقط فعالیت‌های شرورانهٴ (رژیم) ایران را از جمله پیشبرد تهاجمی برنامهٔ اتمی آن، امکان‌پذیر می‌کند.

اظهارات اخیر مقامات دولت آمریکا در مورد مذاکرات وین به‌وضوح نشان داده است که در حال حاضر هیچ مسیر دیپلماتیک سازنده‌یی وجود ندارد. راب مالی فرستاده ویژه در امور ایران، در ۲۱دسامبر، گفت: «به‌نظر می‌رسد بسیار واضح است که (رژیم ایران) در تلاش است تا با گسترش برنامهٔ اتمی خود اهرم فشار ایجاد کند و امیدوار است از این اهرم برای دستیابی به‌توافقی بهتر استفاده کند». ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجهٔ آمریکا، در ۲۸دسامبر، گفت: «در بهترین حالت، (رژیم) ایران در حالی که برنامهٔ اتمی خود را شتاب می‌دهد، عمداً در مذاکرات به‌کندی حرکت می‌کند» و «ما هنوز شاهد فوریت کافی از سوی (رژیم) ایران نبوده‌ایم. البته دو دور آخر نیز با تحریکات اتمی جدید آغاز شد و در برخی موارد با ویژگی مواضع مبهم، غیرواقعی و غیرسازندهٴ (رژیم) ایران متمایز می‌شد.

در همین حال، (رژیم) ایران با استفاده از سانتریفوژهای پیشرفته و تولید تجهیزات برای چنین سانتریفوژهایی در حالی که مقادیر فزاینده‌یی اورانیوم غنی‌شده با خلوص ۲۰ و ۶۰درصد را ذخیره می‌کند، برنامه اتمی خود را به‌پیش می‌برد (رژیم). ایران از طریق این کار اتمی به‌کسب دانش برگشت‌ناپذیر ادامه می‌دهد. در حالی که دولت (آمریکا) به‌طور مداوم تمایل خود را برای مذاکره در جهت بازگشت به‌برجام نشان داده است، (رژیم) ایران، در عین این‌که دستآوردهای اتمی بیشتری به‌دست می‌آورد و تاریخ‌های غروب توافق نزدیک می‌شود، بازگشت را برای ۱+۵ کم ارزش‌تر کرده است. علاوه بر این، (رژیم) ایران دیگر پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در رابطه با موافقتنامه‌های پادمانی جامع اجرا نمی‌کند، که باعث کاهش بیشتر نظارت جهان در مورد برنامهٔ اتمی این (حکومت) می‌شود.

تحریکات اتمی فزاینده  (رژیم) ایران، در حالی که پیشرفت مذاکرات را متوقف می‌کند، مظهر سوء نیت است.

ایالات متحده و شرکای ما باید فشار بر (رژیم) ایران را برای توقف پیشرفت‌های خطرناک اتمی آن افزایش دهند. مؤثرترین راه برای انجام این کار این است که تحریم‌های فعلی خود را قویاً اجرا کنیم و از شرکای خود بخواهیم اقدامات مشابهی را انجام دهند. اگر (رژیم) ایران آمادهٴ مذاکره در شرایط کنونی نیست، ما باید اهرم فشار خود را ایجاد کنیم تا آنها را وادار به‌مذاکره برای یک توافق بهتر و سخت‌گیرانه بدون تاریخ غروب کنیم.

به‌عنوان اولین گام فوری، دولت باید مجازاتهایی را علیه نقض آشکار تحریم‌های ایالات متحده بر تجارت نفت (رژیم) ایران توسط چین اعمال کند. به‌رغم این واقعیت که تحریم‌های ایالات‌متحده هنوز اعمال می‌شود، ارزش محموله‌های نفتی (رژیم) ایران در حال حاضر دست‌کم یک و سه دهم میلیارد دلار در ماه است. چین مسئول خرید بخش عمده‌یی از این محموله‌ها است. در ماه سپتامبر، رویترز گزارش داد که دولت برای حل این مشکل، تعامل دیپلماتیک را در اولویت قرار داده است و از یکی از مقام‌ها نقل‌قول شد که «این مسیر مؤثرتری برای پرداختن به نگرانی‌های ما است». متأسفانه این استراتژی نتیجه نداده است. گزارشها در ماه نوامبر نشان داد که چین به‌واردات روزانه بیش از نیم میلیون بشکه نفت (رژیم) ایران ادامه می‌دهد. زمان آن فرا رسیده است که دولت (آمریکا) به‌این مذاکرات بی‌معنی پایان دهد و تحریم‌های فعلی‌مان را به‌طور کامل اجرا کند تا این منبع درآمد حیاتی برای رژیم ایران را کاهش دهد.

با تشکر از توجه شما به این موضوع عاجل.

شماری از ۱۱۰ نماینده کنگره که این نامه را امضا کرده‌اند.

مطالب مرتبط

فراخوانهای اعضا و رهبران کنگره امریکا به اقدامات قاطع علیه حملات پهپادی رژیم

وزارت خارجه آمریکا: مقامات آمریکایی در مورد امنیت منطقه و طیف گسترده‌ای از نگرانی‌های مرتبط با ایران سرگرم رایزنی هستند.