علت تزلزل دولت رئیسی در جراحی‌های اقتصادی چیست؟ ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

روی خط ایران ـ علت تزلزل دولت رئیسی در جراحی‌های اقتصادی چیست؟ ـ قسمت اول ـ ۲۲دی۱۴۰۰

گفتگو با هادی روشن روان

علت تزلزل رئیسی در رابطه با ارز ترجیحی چیست؟

هادی روشن روان: این یک عقب‌نشینی نیست بلکه دجالیتی است که تلاش دارند کسری بودجه را از جیب مردم مانند قبل بگیرند. اما چون از قیام مردم هراس دارند شروع به صحنه سازی کردند که بدون وارد کردن شوک برنامه خودشان را پیش ببرند. باید به این نکته اشاره کنم که رژیم در بودجه سال ۱۴۰۱ خودش حدود ۴۵۰هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد.

این کسری بودجه را تصمیم دارد از طریق مالیات و برداشتن ارز ترجیحی و بالا بردن قیمت بنزین حل کند. این بودجه‌ای که ۴۵۰میلیارد تومان کسری دارد بودجه عمومی است و این یک سوم بودجه کل است که به مجلس داده می‌شود. بودجه شرکتها داده نمی‌شود. این شرکتها که وابسته به بنیادهای خامنه‌ای و سپاه و آخوندها هستند نه مالیات می‌دهند بلکه از دولت هم بودجه می‌گیرند.

در واقع اگر می‌خواستند این مسئله را حل کنند نیاز به این کارها نبود. دو سوم درآمد ناخالص ملی دست سپاه است. سپاه باید مالیات می‌داد و از این بودجه کلانی که از درآمد ملت برداشته باید مخارج سپاه را می‌داد. اما سپاه این کار را نمی کند و بودجه کلانی هم از دولت می‌گیرد.

۲۵۰هزار نفر در ایران میلیونرها هستند. در سطح دنیا رشد تعداد میلیونرها ۶درصد و در ایران ۲۶درصد است. از طرف دیگر خط فقر به ۷۰درصد مردم رسیده است. این اختلاف شدید طبقاتی ناشی از این است که سرمایه‌ها را در اختیار تعداد محدودی قرار داده‌اند.

در مقابل می‌خواهند با حذف ارز ترجیحی و گران کردن بنزین می خواهند از جیب مردم بزنند. ولی چون از قیام می‌ترسند یک برنامه ریزی سه بخشی در دست دارند. یکی این است که تدریجی این کار را می ‌خواهند بکنند. دوم این که منطقه‌ای می‌خواهند این کار را انجام دهند که مشخص نشود سراسری است. 

سوم اینکه با این ترفند که می‌خواهیم درآمد حاصله را به خود مردم باز گردانیم از نارضایتی جلوگیری کنند.

روی خط ایران ـ چرا در ایران تحت حاکمیت ولایت فقیه امداد رسانی به مناطق آسیب دیده وجود ندارد؟ ـ قسمت دوم

گفتگو با فربد رضانیا

مطالب مرتبط

افشای ابعاد جدیدی از جنایت سرنگون ساختن هواپیمای مسافربری اوکراینی ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

وحشت در رژیم آخوندی از پیامدهای حذف ارز ۴۲۰۰تومانی؛ پاسکاری مسئولیت میان دولت و مجلس ارتجاع