حمایت سازمان آموزش بین‌المللی با ۳۲میلیون معلم عضو از اعتراضات معلمان و فرهنگیان ایران

حمایت سازمان آموزش بین‌المللی با ۳۸۳تشکل و ۳۲میلیون معلم عضو در ۱۷۸کشور از اعتراضات معلمان و فرهنگیان ایران ـ۲۲دی ۱۴۰۰

دبیرکل سازمان آموزش بین‌المللی: دستگیری معلمان ایرانی را به‌شدت محکوم می‌کنیم و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آنها هستیم.

سازمان آموزش بین‌المللی دارای ۳۸۳تشکل و ۳۲میلیون معلم عضو در ۱۷۸کشور جهان، طی بیانیه‌یی حمایت خود را از اعتراضات معلمان و فرهنگیان ایران ابراز کرد، و خواستار حق اعتراض معلمان بدون مواجه شدن با خشونت یا دستگیری برای دفاع از حقوق عادلانه و آزادی معلمان زندانی شد و نوشت:

در ۱۳دسامبر، معلمان و فرهنگیان در ۱۱۰شهر در سراسر ایران در اعتراض به‌وضعیت بد معیشتی و حقوق پایین، دست به‌تحصن زدند.

معلمان به‌عنوان یکی از سازمان‌یافته‌ترین اقشار زحمت‌کش کشور، سال‌هاست تجمعات اعتراضی گسترده‌یی برگزار می‌کنند و خواستهای مختلف خود را ابراز می‌کنند؛ از جمله:

  • دستمزد منصفانه
  • آزادی معلمان زندانی
  • بیمه درمانی وعده داده شده و مزایای بازنشستگی
  • پایان دادن به‌تبعیض در سیستم آموزشی
  • محدود کردن خصوصی‌سازی آموزش و پرورش و حفظ آموزش عمومی رایگان
  • تعمیر ساختمان مدارس

در این بیانیه هم‌چنین آمده است: در جریان اعتراضات، معلمان پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آنها نوشته شده بود: «آموزش رایگان حق همه دانش‌آموزان است»، «جای معلم زندان نیست»، «معلم زندانی آزاد باید گردد»، «اعتصابات، تظاهرات و تشکل از حقوق تغییرناپذیر معلمان است»، «معلمان محکم ایستاده‌اند و در برابر تبعیض مقاومت می‌کنند» و «معلمان در تبعیض، بی‌عدالتی و فقر به‌سر می‌برند».

دیوید ادواردز دبیرکل سازمان آموزش بین‌المللی، معلمان ایرانی را به‌شدت محکوم کرد و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آنها شد.

سازمان آموزش در بیانیه خود، خاطرنشان می‌کند: «دهها تن از مدافعان حقوق معلمان در حال حاضر در ایران به‌اتهام ابراز عقاید مخالف، تظاهرات و تجمعات صلح‌آمیز و فعالیت مستقل، زندانی هستند.

بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹، دست‌کم چهار معلم به‌اتهام فعالیت علیه حکومت به‌اعدام محکوم شدند و سه نفر از آنها اعدام شدند: هادی راشدی، هاشم شعبانی‌نژاد و فرزاد کمانگر، معلم (مبارز) کرد».

بیانیه هیأت اجرایی آموزش بین‌المللی که در تاریخ ۱ دسامبر ۲۰۲۱ بتصویب رسیده خواستار آزادی معلمان زندانی، احقاق حقوق معلمان و فرهنگیان از جمله آزادی بیان و آزادی تجمعات آنها شده است.

مطالب مرتبط

خیزش سراسری معلمان در بیش از ۱۰۰ شهر میهن ـ پنجشنبه ۲دی۱۴۰۰ ـ گزارشهای تکمیلی

حمایت سازمان آموزش بین‌المللی از اعتراضات معلمان و فرهنگیان ایران