نطق دکتر مصدق نخست‌وزیر قانونی برای مردم ایران ـ در گذر زمان ـ برخی وقایع هفته سوم دی ماه

در گذر زمان ـ نطق دکتر مصدق نخست‌وزیر قانونی برای مردم ایران ـ ۱۴دی۱۴۰۰

نگاهی به تاریخ، هنر و علوم گذشته و نیز فرهنگ پشت سر بشریت امروز

مصدق کبیر در سال ۱۲۶۱ شمسی در تهران به‌دنیا آمد. در سال ۱۲۸۷ برای ادامه تحصیلاتش به‌ فرانسه عزیمت کرد و بعد از اتمام دوره مدرسه‌ علوم سیاسی پاریس، وارد دانشگاه نوشاتِل سوئیس شد و در سال ۱۲۹۳ با اخذ دکترای حقوق از این دانشگاه ، به ایران بازگشت. 
 
دکترمصدق در دوره‌های پنجم، ششم، چهاردهم و شانزدهم مجلس شورا در موضع نماینده مردم تهران با سیاستهای وابسته‌ساز و دیکتاتوری رضاخان و محمدرضا پهلوی مبارزه کرد و سرانجام رهبری جنبش ملی کردن صنعت نفت ایران را به‌دست گرفت و با حمایت عموم توده‌های مردم ایران، این جنبش را تا خلع ید کامل از شرکت نفت سابق (شرکت انگلیسی) و احقاق حقوق مردم ایران به‌پیش برد.

دکتر مصدق در اجرای همین قانون ملی‌ کردن صنعت نفت و خلع ید از شرکت نفت سابق، پیشنهاد نخست‌وزیری را پذیرفت. دشمنان رنگارنگ مصدق در تمام مدت ۲سال‌ وچهار ماهی که او در حکومت بود، حتی یک روز از توطئه علیه وی خودداری نکردند و بارها قصد جان وی و طرح کودتا علیه حکومت ملی او را کردند.

سرانجام حکومت ملی دکتر مصدق با یک کودتای استعماری که به‌کمک عوامل دربار و ارتش و آخوندهای خائنی از قبیل بهبهانی و کاشانی، ترتیب داده شده بود، در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ سرنگون شد.

دکتر مصدق دستگیر و در بیدادگاه نظامی شاه،  به ۳سال زندان محکوم شد و سپس به احمدآباد تبعید گردید و سرانجام پس از ۱۴سال تنهایی و انزوا در تبعید چشم از جهان فروبست.

پیشوای نهضت ملی مردم ایران در غربت بدرود حیات گفت اما این امید و بلکه اطمینان را داشت که فرزندان مجاهد و مبارزش، راه او را تا رسیدن به پیروزی نهایی ادامه خواهند داد: «چه زنده باشم و چه نباشم امیدوارم و بلکه یقین دارم که این آتش خاموش نخواهد شد و مردان بیدار کشور، این مبارزه ملی را آنقدر دنبال می‌کنند تا به‌نتیجه برسد…».

مطالب مرتبط

درگیری شدید جنبش کازرونی‌ها با استعمارگران انگلیسی ـ در گذر زمان ـ برخی وقایع هفته دوم دی ماه

کودتای ۲۸ مرداد علیه دکتر مصدق ـ شکستی تلخ و تجربه‌یی بزرگ