زندانی سیاسی عادل کیانپور پس از یک هفته اعتصاب غذا در زندان شیبان اهواز جان خود را از دست داد

 درگذشت عادل کیانپور ـ  زندانی سیاسی عادل کیانپور پس از یک هفته اعتصاب غذا در زندان شیبان اهواز جان خود را از دست داد ـ۱۲ دی ۱۴۰۰ 

عادل کیانپور در مهرماه امسال به کرونا مبتلا شده بود اما هیچگونه اقدامی برای رسیدگیهای پزشکی از سوی عوامل و دژخیمان رژیم برای مداوای وی صورت نگرفت.

کیانپور در اعتراض به ظلم و ستم رژیم حاکم بر ایران از روز شنبه ۴ دیماه ۱۴۰۰ اعلام کرد تصمیم به اعتصاب غذا گرفته است.

Untitled (1) 

بنا بر گزارشها وی در مرداد ۱۳۹۹ از مرز زمینی اقلیم کردستان به ایران برگشته اما در جا دستگیر و به اطلاعات پیرانشهر منتقل و به اتهام عضویت در جمعیتهای معارض نظام بازجویی اما بعداً تبرئه و آزاد شده بود.

در مرحله بعد عادل کیانپور در اهواز دستگیر و ۲ماه برای اعترافات اجباری زیر شکنجه و ۵ماه ممنوع‌الملاقات بوده است. اتهامات او «تبلیغ علیه نظام، تبلیغ به سود گروه‌های مخالف، تشویش اذهان عمومی به قصد برهم زدن امنیت ملی و حمل و نگهداری ۲قبضه سلاح جنگی» بود و سرانجام پس از بازجویی‌ها به ۳سال حبس محکوم و به زندان شیبان اهواز منتقل شد.

بعد از یک سال برایش وثیقه‌ای ۲میلیارد و ۲۵۰میلیون تومانی تعیین کرده بودند تا به‌طور موقت از زندان آزاد شود اما خانواده‌اش توان تأمین چنین وثیقه‌ای را نداشتند. متعاقباً او در زندان به کرونا متبلا می‌شود

وی در یک کلیپ صوتی که از زندان داده گفته است:

آقای اژه‌ای گفتید هر کس خارج کشور است برگردد ما کمک می‌کنیم به زندگی بازگردد. منظورتان از زندگی، زندگی در زندان بود؟ این‌گونه رفتارها را نه فراموش می‌کنیم و نه می‌بخشیم»

عادل در یک فایل صوتی دیگر درباره اعتصاب‌غذای خود گفته است: «من عادل کیانپور زندانی سیاسی در راستای اهداف منشور حقوق‌بشر، در برابر ظلم حاکم بر ما، به‌نام کشور و ملت و در راه عدالت، اعتصاب‌غذای خود را به‌صورت رسمی در تاریخ ۴دی شروع کرده و به تمام مردم و سازمانهای حقوق‌بشری اعلام می‌نمایم».

مقاومت ایران مسئولیت جان باختن عادل کیانپور را تماماً برعهده قضاییه جلادان می‌داند و این جنایت ضدانسانی به‌ویژه ممانعت از معالجه و مداوا و آزاد کردن در زمان ابتلا به کرونا را محکوم می‌کند.

مقاومت ایران هم‌چنین به‌خاطر تشکیل دادن یک پرونده بسیار مبهم و مغشوش در بارهٴ این زندانی سیاسی، از گزارشگر ویژة ملل‌متحد در بارهٴ نقض حقوق‌بشر در ایران خواهان تحقیق در بارهٴ پرونده عادل کیانپور از ابتدای ورود او به ایران از اقلیم کردستان عراق در مرداد ۱۳۹۹ تا زمان دستگیری مجدد در اهواز و مخصوصاً نحوه جان سپردن در زندان شیبان و انتشار نتایج تحقیقات برای اطلاع افکار عمومی است.

مطالب مرتبط

فراخوان به اقدام فوری برای نجات جان زندانی سیاسی مهران قره باغی

درگذشت زندانی سیاسی عادل کیانپور پس از یک هفته اعتصاب غذا در زندان شیبان اهواز