بن‌بست خامنه‌ای و انفجار در نطنز ـ قضاوت با شما

قضاوت با شما ـ بن‌بست خامنه‌ای و انفجار در نطنز ـ ۱۶آذر۱۴۰۰

نگاهی به دور جدید مذاکرات اتمی رژیم با غرب

مذاکرات وین به‌یکی از معماها و گره‌های کور سیاسی تبدیل شده است. از پنجشنبه گذشته (توقف مذاکرات و بازگشت طرفها به پایتخت‌ها)، تا پنجشنبهٔ پیش‌ رو (ادامهٔ مذاکرات)، مواضع طرفهای ذی‌ربط، میز برجام را بغرنج، درهم ریخته و مبهم نشان می‌دهد.

در پایان ۶دور از مذاکرات پیشین، کفهٴ سنگین مواضع طرفهای غربی، خوشبینی، تمایل برای امتیاز دادن و حتی تشویق رژیم بود؛ اما اکنون مواضع آنها سرخوردگی، ناامیدی از یک چشم‌انداز روشن، تهدید، روی میز آوردن طرح‌های B و اخطار و بالابردن چماق اقدام نظامی است.

کار به‌جایی رسیده که در حالی که دور هفتم مذاکرات وین هنوز جریان دارد، اسراییل وزیر دفاع و رئیس موساد را به واشنگتن می‌فرستد تا در دیدار با مقامات ارشد دولت بایدن، برای حملهٔ نظامی به رژیم فشار بیاورند؛ رویترز از «بی‌میلی واشنگتن از کنار گذاشتن کامل تحریم‌ها» خبر می‌دهد؛ واشنگتن پست از «رو به پایان بودن زمان مذاکرات برای رژیم ایران» می‌نویسد و تأکید می‌کند «در صورت شکست مذاکرات، خطر تشدید تنش نظامی افزایش خواهد یافت»؛ هیل، نشریهٔ کنگرهٔ آمریکا می‌نویسد رژیم ایران از مذاکرات برای فریب جهت سرعت بخشیدن به برنامهٔ هسته‌یی خود استفاده می‌کند و تلگراف انگلستان از «دروغ‌های رژیم ایران» و «جاه‌طلبی اتمی این رژیم» می‌گوید و از ضرورت «اتخاذ یک موضع قاطع» در برابر رژیم توسط غرب می‌نویسد.

در این میان حملهٔ پهپادی به سایت اتمی نطنز هم مزید بر علت می‌شود؛ رژیم دستپاچه شده و ضمن ضد و نقیض‌گویی‌های بسیار، دست‌آخر و به‌طور رسمی مدعی می‌شود آن انفجار مهیب ناشی از یک مانور پدافندی، به‌منظور آزمایش سامانهٔ موشکی‌اش بوده است! اما روزنامهٔ القبس فاش می‌کند که ۵پهپاد به‌مدت بیش از ۴۰دقیقه در بالای سایت نطنز در حال پرواز بوده‌اند.

مطالب مرتبط

خامنه‌ای و سیاست نعل وارونه ـ قضاوت با شما

کشتی برجام هرگز به ساحل نخواهد رسید