بن‌بست رژیم آخوندی در مذاکرات برجام ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

روی خط ایران ـ بن‌بست رژیم آخوندی در مذاکرات برجام ـ قسمت اول ـ ۱۳آذر۱۴۰۰

گفتگو با خسرو شکراللهی

این هفته در هتل کوبورگ وین چه گذشت؟

خسرو شکراللهی: رسانه‌ها خیلی گزارشات از آن داده‌اند و خیلی سرخورده از آن هستند. 

وال استریت ژورنال نوشت: روز جمعه ۱۲آذر پس از توقف مذاکرات هسته‌یی قدرتهای جهانی با رژیم ایران، و پس از این‌که تیم مذاکره‌کننده این رژیم بتدریج از مواضع و توافقات یک هفته اخیر خود فراتر رفت، کشورهای غربی هشدار دادند این تلاشها گامی بسوی شکست مذاکرات است.

دیپلماتهای غربی گفتند این گفتگوها چیزی در بر نداشت تا آنها را متقاعد کند رژیم ایران قصد انجام همکاریهای لازم برای احیای توافق برجام را دارد.

این دیپلماتها افزودند برای بحث در مورد آنچه در وین اتفاق افتاد به کشورهای خود باز خواهند گشت تا ببینند آیا راهی برای ادامه مذاکرات وجود دارد یا نه.

نیویورک تایمز ۱۲ آذر۱۴۰۰ گزارش داد: دیپلمات‌های انگلستان، فرانسه و آلمان پس از ۵روز گفتگو با رژیم ایران در وین هشدار دادند اگر رژیم ایران موضع خود را به‌سرعت تغییر ندهد، احتمال چندانی برای موفقیت مذاکرات وجود نخواهد داشت.

مقامات اروپایی گفتند برخی از پیشنهادات این رژیم نه تنها با توافق همخوان نیست، بلکه بسا فراتر از آن است.

کشورهای اروپایی در بیانیهٔ مشترکی گفتند معلوم نیست بتوانند پیشنویس خواستهای رژیم ایران را در یک بازه زمانی واقع‌گرایانه برآورده کنند... زمان در حال اتمام است...

چنان‌چه رژیم ایران موضع خود را سریعاُ تغییر ندهد، آمریکا و اسراییل به‌زودی با سؤالات جدی روبه‌رو خواهند شد که برای مهار رژیم ایران و جلوگیری از دستیابی آن به بمب اتمی چه اقدام عملی باید بکنند. مقامات اروپایی نیز مجبور خواهند شد تحریم‌های بسا سخت‌تر و جدیدی را مورد بررسی قرار دهند...

وزیر خارجه آمریکا آنتونی بلینکن روز پنجشنبه، بعد از دیدار با وزیر خارجه روسیه سرگئی لاوروف گفت: اقدامات رژیم ایران حاکی از آینده خوبی نیست. وی بعد از این ملاقات در استکهلم گفت ”روسیه با دیدگاه پایه‌یی ما در این رابطه موافق است. . و باید اضافه کنم اقدامات و لفاظیهای اخیر رژیم ایران جای زیادی برای خوشبینی ما باقی نمی‌گذارد».

روی خط ایران ـ نقش برجسته زنان در قیامها در ایران ـ قسمت دوم

گفتگو با دکتر رامش سپهرراد از آمریکا

مطالب مرتبط

بحران آب در مناطق مرکزی ایران و چشم‌انداز اقتصادی آن ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

چوب و پیاز اتمی