بحران آب در مناطق مرکزی ایران و چشم‌انداز اقتصادی آن ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

روی خط ایران ـ بحران آب در مناطق مرکزی ایران و چشم‌انداز اقتصادی آن ـ قسمت اول ـ ۱۲آذر۱۴۰۰

گفتگو با دکتر سیامک شجاعی

بحران امروز در اصفهان و استانهای همجوار چه ضربات اقتصادی به مردم وارد کرده است؟

دکتر شجاعی: استان اصفهان یکی از جذابترین استانها در ایران از نظر گردشگری بود. چه از نظر گردشگری داخلی و چه از نظر توریست های خارجی که گردشگری را از نقاط باستانی مد نظر دارند. نه برای اینکه یک هفته بروند برای مرخصی.

در این فاصله علیرغم اینکه مشکلات کرونا مطرح بوده ولی به خاطر مشکلاتی که در این صنعت وجود دارد از جمله نبودن تاسیسات کافی می‌گویند که ماهانه ۴۵۰میلیارد تومان ضرری است که به این صنعت وارد می‌شود. هفتاد درصد از کسانی که در این صنعت مشغول به کار بودند شغل خود را از دست داده و بقیه هم در آستانه از دست دادن مشاغل خود هستند.

شما اشاره کردید که این رژیم غیر قانونی آب را هم مثل نفت در نظر می‌گیرد. از آنجاییکه بخاطر تحریمها نمی‌تواند از نفت خام به آن شکلی که می‌خواهد بهره‌مند شود، آب یا هر کالای دیگر و حتی یک میخ بر دیوار خانه مردم ایران به شکل کالایی برای صادرات می‌بیند.

به همین دلیل آنچه را که مردم ایران به درستی می‌گویند مافیای آب یا مافیاهای دیگر، دست به دست هم داده‌اند که حتی آب اصفهان را به خارج از ایران صادر کنند به شکل محصولات ذوب آهن و محصولات فولاد.

می‌دانید که ذوب آهن و صنایع فولاد مقدار زیادی آب مصرف می‌کند، آبی که ده درصد آن بخار شده و از بین می‌رود برای خنک کردن محصولات و ۹۰درصد آنرا اینها به صورت آبهای آلوده پر از مواد شیمیایی و مواد تمیز کننده برمی‌گردانند به بستر رودخانه‌ها به سرزمینهای کشاورزی.

امروز عملا کشاورزی در استان متوقف شده است. سیب‌زمینی که کمترین آب را برای تولید به خود اختصاص می‌دهد عملا در تولید آن در فصل اول و فصل دوم طبق آمارهای خودشان به شدت کاهش پیدا کرده است. حتی کشاورزان توان تولید سیب‌زمینی را آنطور که می‌خواهند را ندارند. 

روی خط ایران ـ بسیج دیوانه‌وار حکومت آخوندی برای ممانعت از خیزش دوباره مردم اصفهان سرکردگان رژیم وحشت خود را از تکرار قیام آبان علناً ابراز می‌کنند ـ قسمت دوم

گفتگو با مهدی زارع

مطالب مرتبط

ویژگیهای قیام مردم قهرمان اصفهان در اعتراض به حقابه ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

بسیج دیوانه‌وار حکومت آخوندی برای ممانعت از خیزش دوباره مردم اصفهان سرکردگان رژیم وحشت خود را از تکرار قیام آبان علناً ابراز می‌کنند