تأثیر قیام مردم اصفهان بر روابط بین‌المللی رژیم آخوندی ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

روی خط ایران ـ تأثیر قیام مردم اصفهان بر روابط بین‌المللی رژیم آخوندی ـ قسمت اول ـ ۹آذر۱۴۰۰

گفتگو با دکتر صوفی سعیدی

تاثیر قیام مردم اصفهان بر روابط بین‌المللی رژیم با سایر کشورها را چگونه می‌بینید؟

دکتر سعیدی: صد در صد نه تنها در رابطه با ایران بلکه در رابطه با سایر کشورها هم ثابت شده است. مشروعیت یک رژیم و دولت در یک دنیای متمدن و سیستمهای دمکراتیک فقط و فقط از طریق مردم کسب می‌شود. یعنی تعیین کننده آرا و خواسته مردم می‌باشد.

 متاسفانه می‌بینیم که کاملا خلاف آن در طول دیکتاتوری ملایان در ایران اعمال شده است. در قیام اصفهان می‌بینیم که مطالبات مسالمت آمیز مردم برای آب و آزادی و خشکی یکی از مهمترین رودخانه‌ها زاینده رود در حالیکه در خیلی از کشورها می‌تواند پاسخ مناسب خودش را بگیرد در داخل ایران با گلوله و ساچمه و کور کردن چشم مردم پاسخ می‌گیرد.

باید دید که این نظامها مشروعیت را از کجا می‌گیرند. تمامی دولتها این وقایع در ایران را بسیار از نزدیک دنبال می‌کنند. یکی از مهمترین دلایل آن نیز نقش مهم ژئوپلیتیک ایران در سطح جهان است. یک سوم نفت مورد نیاز جهان از تنگه هرمز عبور می‌کند.

برای تدوام سرمایه‌گذاری اقتصاد جهانی بسیار مهم است که آرامش در منطقه حاکم باشد. دولتها نمی‌خواهند در سرتاسر جهان با کشوری که اسپانسر شماره یک تروریسم بوده و در لیست سیاه اف ای تی اف هم قرار دارد و مردم خودش را سرکوب می‌کند یک رابطه حسنه در روابط بین‌الملل با احترام متقابل برقرار کنند.

در رابطه با مذاکرات اتمی هم آمریکا حاضر نیست با رژیم ایران وارد رابطه مستقیم شود زیرا که این دولت یاغی و سرکوبگری است که می‌خواهد به بمب اتمی هم دست پیدا کنند.

از طریق این قیامها مانند قیام اصفهان، مردم ایران خواسته‌های خود را به رژیم تحمیل کرده و به کشورهای دیگر بیان می‌کنند. یکی از مثالها برای این موارد، کشور لهستان هست که وقتی خواستند در دهه پنجاه میلادی زمانیکه تحت سیطره شوروی بود یک دولتی را سرکار بیاورند که مردم آن کشور خواستار آن نبودند آنچنان به تظاهرات دست زده و صحنه داخلی و بین‌المللی را تحت تاثیر قرار دادند که پای شورای امنیت سازمان ملل هم باز شد و نهایتا خواسته مردم محقق شد. 

روی خط ایران ـ نامه ۱۰۰قهرمان ورزشی به دبیرکل ملل متحد در حمایت از حقوق‌بشر مردم ایران ـ قسمت دوم

گفتگو با بهرام مودت ملی پوش سابق تیم ملی فوتبال ایران و عضو شورای ملی مقاومت

مطالب مرتبط

انتصاب پاسدار یوسف نوری در پست وزارت آموزش و پرورش ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

بیانیهٔ کمیتهٴ پارلمانترها و شهرداران بلژیک برای یک ایران دمکراتیک: محکومیت خشونت وحشیانهٔ رژیم علیه تظاهر کنندگان در اصفهان و استانهای همجوار