قیام و خیزش مردم خشمگین و جوانان دلیر اصفهان ـ قسمت چهارم و پنجم

قیام ایران ـ قیام و خیزش مردم خشمگین و جوانان دلیر اصفهان ـ قسمت چهارم ـ ۵آذر۱۴۰۰

گفتگو با احسان رحمانی و مهین حری

پزدادنهای بی‌محتوا و شیادانهٔ رسانه‌های حکومتی چند روز بیشتر دوام نیاورد. وقتی رژیم دید خیزش مردم اصفهان بر بستر زاینده‌رود و اعتراضهای شبانهٔ آنها باعث گر گرفتن قیام در دیگر شهرها و همبستگی مردم با آنها می‌شود، طبق معمول به سرکوب کشاورزان محروم روی آورد؛ اما روش و کیفیت سرکوب این قیام حاوی نکاتی قابل توجه و تعیین‌کننده است.

زمان انتخاب شده برای یورش به محل تحصن کشاورزان چادر زده در بستر زاینده‌رود، ساعت ۴ نیمه‌شب بوده است؛ یعنی از تاریکی شب برای این اقدام استفاده شده است تا هویت مهاجمان شناسایی نشود. با این‌حال مردم به‌خوبی از صحنه‌ها فیلمبرداری کرده و در فضای مجازی این فیلم‌ها را منتشر کرده‌اند.

خامنه‌ای و جلادانش از موضع درماندگی و ضعف مجبور به حمله شد اما در وحشت از عواقب اینکار سریعاً از طریق رسانه‌هایش اعلام کرد که حمله کنندگان نیروهای رژیم نبودند بلکه آنها عده‌یی «اراذل و اوباش»! بودند که چادرهای کشاورزان را آتش زده‌اند. بعد هم با دجالیت مدعی شد که گارد ویژه به درخواست کشاورزان وارد شده و موفق شده عده‌یی از مهاجمین را دستگیر کند.

البته راست می‌گوید شکل با محتوا می‌خواند. فیلم‌های گرفته شده از صحنه نشان می‌دهد که اراذل و اوباش چه کسانی هستند. این علامتی گویا در مورد هراس این رژیم از عواقب سرکوب عریان است. ناچار است حتی وقتی که دست به سرکوب موضعی می‌زند آن را لاپوشانی نماید و به عوامل خودسر و موهوم ربط دهد.

سرکوب ناکارآمد کشاورزان اصفهانی، مانند پاشیدن بنزین بر خشمی بود که اینک گر گرفته است. این از خصلت‌های دوران پایانی این نظام است. سرکوب به‌جای این‌که به مهار اوضاع کمک کند آن را به سمت رادیکالیسم هر چه بیشتر سوق خواهد داد. این وضعیت، بن‌بست حکومتی را آشکار می‌کند که می‌خواهد سرکوب کند ولی نمی‌تواند و قادر به مقابله با تبعات آن نیست.

زاینده‌رود تشنه با این اقدامات سرکوبگرانه از پا نمی‌ایستد، به جریان درمی‌آید، به‌پیش می‌تازد و قیامهای دیگری برمی‌افروزد.

قیام ایران ـ قیام و خیزش مردم خشمگین و جوانان دلیر اصفهان ـ قسمت پنجم

گفتگو با احسان رحمانی

مطالب مرتبط

قیام و خیزش مردم خشمگین و جوانان دلیر اصفهان ـ قسمت اول تا سوم

رویترز: شلیک گاز اشک‌آور به سمت تظاهر کنندگانی که در بستر خشک شده رودخانه تجمع کرده بودند