قیام و خیزش مردم خشمگین و جوانان دلیر اصفهان ـ قسمت اول تا سوم

قیام ایران ـ قیام و خیزش مردم خشمگین و جوانان دلیر اصفهان ـ قسمت اول ـ ۵آذر۱۴۰۰

نگاهی به درگیری‌ها در شهر اصفهان

صبح امروز هزاران تن از کشاورزان رنجدیده و جوانان اصفهان به محل تحصن کشاورزان در بستر زاینده رود که روز قبل توسط نیروهای سرکوبگر به آتش کشیده شده بود، سرازیر شدند. نیروی انتظامی و یگانهای ویژه از صبح زود در سه نقطه در اطراف پل خواجو و در مسیرهای منتهی به زاینده رود مستقر شده بودند تا از تجمع مردم جلوگیری کنند. نیروهای امنیتی و اطلاعاتی از روز قبل با ارسال گسترده پیامک برای مردم آنها را از شرکت در تجمع امروز برحذر داشته بود.

نیروهای سرکوبگر انتظامی، بسیجی‌ها و لباس شخصیها با پرتاب گاز اشک‌آور و اعزام گله‌های موتورسوار و ضرب و شتم مردم، تلاش کردند معترضان را متفرق کنند و تعدادی را دستگیر کردند. مردم به مقابله برخاستند و با شعارهای «بی شرف بی‌شرف»، «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر دشمن زاینده رود»، «ایران شده فلسطین، هموطن بپا خیز»، «نترسید نترسید، ما همه با هم هستیم»، «اصفهانی، شهرکرد اتحاد اتحاد»، «همشهری داد بزن، حقتو فریاد بزن» و «تا آب نیاد به رودخونه، برنمی‌گردیم به خونه» به تظاهرات خود ادامه دادند.

جوانان اصفهانی در قبال یورش نیروهای سرکوبگر، با پرتاب سنگ به مقابله برخاسته و با جنگ و گریز «مرگ بر خامنه‌ای» و «اصفهانی با غیرت حمایت حمایت» آنها را وارد به عقب‌نشینی کردند. شماری از تطاهرکنندگان زخمی شدند اما به‌دلیل ترس از دستگیری به بیمارستان مراجعه نکردند.

قیام ایران ـ قیام و خیزش مردم خشمگین و جوانان دلیر اصفهان ـ قسمت دوم

گفتگو با مرتضی اسماعیلیان

قیام ایران ـ قیام و خیزش مردم خشمگین و جوانان دلیر اصفهان ـ قسمت سوم

گفتگو با مرتضی اسماعیلیان

مطالب مرتبط

شلیک گاز اشک آور به تظاهرات کشاورزان و درگیری مردم با نیروی انتظامی و پیام خانم مریم رجوی

یورش نیروی سرکوبگر انتظامی و شلیک گاز اشک‌آور به تظاهرات مردم اصفهان در حمایت از کشاورزان