گروسی در برابر اعضای شورای حکام ـ مذاکرات برای رسیدگی به مسائل پادمانی رژیم ایران بی نتیجه ماند

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پایان سفرش به ایران در برابر اعضای شورای حکام گفت: من مذاکرات گسترده‌یی با مقامات ارشد رژیم ایران، اما به‌رغم تمام تلاش‌های من، این مذاکرات برای رسیدگی به مسائل پادمانی رژیم ایران، که در دو گزارش من به تفصیل آمده است، بی‌نتیجه ماند ـ ۳آذر۱۴۰۰

وی در توضیح مسائل حل ناشده افزود: برخلاف توافق صورت گرفته بین آژانس و رژیم ایران در۱۲ سپتامبر ۲۰۲۱، عدم دسترسی به سایت کرج باعث شده، آژانس نتواند بر تمامی تأسیسات و مکانهای رژیم ایران طبق برجام نظارت داشته باشد. این موضوع به‌طور جدی بر توانایی آژانس بر استمرار نظارت بر این سایتها تأثیر می‌گذارد، امری که برای بازگشت به برجام ضروری شناخته شده است.

علاوه بر این، وجود ذرات متعدد اورانیوم در سه نقطه ایران که به‌طور دستی به این اماکن منتقل شده و منشأ آن به آژانس اطلاع داده نشده، و هم‌چنین، وجود ذرات تغییر یافته ایزوتوپی در یکی از این مکانها، نشانه روشنی است که مواد یا تجهیزات هسته‌یی در این مکانها وجود داشته است.

گروسی در ادامه گزارش خود به اعضای شورای حکام درباره رفتار گستاخانه مأموران رژیم هنگام بازرسی بدنی بازرسان گفت: من نسبت به گزارشهایی که طی آن بازرسان آژانس در معرض بازرسیهای فیزیکی بیش از حد تجاوزگرانه در تأسیسات هسته‌یی رژیم ایران قرار می‌گیرند، نگران هستم. من مجدداً از رژیم ایران می‌خواهم برای اصلاح این وضعیت مطابق با روالهای امنیتی پذیرفته شده بین‌المللی به اقدام فوری دست بزند.

مطالب مرتبط

رافائل گروسی پس از دیدار با اسلامی اعلام کرد خواهان تداوم بازرسیهای و ادامه گفتگوهاست

آسوشیتدپرس: سفر مدیرکل آژانس به تهران نتیجه‌یی نداشت