کوهایونه آلبانی ـ شواهد تاریخی در گردهمایی هزار زندانی سیاسی در اشرف۳

کوهایونه آلبانی ـ شواهد تاریخی در  اشرف۳ ـ ۲۸آبان۱۴۰۰

در اشرف۳ محل استقرار هزاران تن از اعضای جنبش اصلی اپوزیسیون ایران، سازمان مجاهدین خلق ایران، ۱۰۰۰ زندانی سیاسی سابق تحت رژیم آخوندها و رژیم شاه، به ۳۰هزار زندانی سیاسی که در سال۶۷ قتل‌عام شدند و ۱۵۰۰ معترض که در جریان قیام آبان ۹۸ کشته شدند ادای احترام کردند. آنها از جامعه جهانی خواستار محاکمه عاملان قتل‌عام۶۷ و کشتار قیام آبان ۹۸ از جمله خامنه‌ای و رئیسی شدند.

ده‌ها زندانی سیاسی سابق در این مراسم سخنرانی کردند و تجربیات تکان‌دهنده خود را از دوران اسارت بازگو کردند. به‌عنوان بخشی از یادبود کشته‌شدگان در سال۶۷، نمادی از گورستان خاوران در تهران در اشرف۳ ساخته شد، جایی که هزاران زندانی سیاسی اعدام شده در قبرهای بی‌نشان دفن شده‌اند.

ماکت‌های چندین بخش از زندان بدنام گوهردشت در غرب تهران، از جمله راهرو مرگ، اتاق هیأت مرگ و اتاق گاز که فاقد پنجره و تهویه بود و زندانیان شورشگر ساعت‌های طولانی در آن نگهداری می‌شدند، در این موزه ساخته شده است.

موزه ۱۲۰ سال نبرد برای آزادی در ایران نشان می‌داد که چگونه زندانیان را به نزد هیأت مرگ آوردند، چگونه آنها در راهروی مرگ منتهی به سالن اعدام صف می‌کشیدند، جایی که زندانیان را در گروه‌های ۱۲ نفره حلق‌آویز می‌کردند.

مطالب مرتبط

تلویزیون سوری تی وی آلبانی ـ مجاهدین در اشرف۳ درهای خود را به روی خبرنگاران باز کردند

سایت کوهایونه آلبانی: شواهد تاریخی در گردهمایی هزار زندانی سیاسی در اشرف۳