آیا عوامل منجر به قیام آبان ۹۸ از بین رفته‌اند یا تشدید شده‌اند؟ ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

روی خط ایران ـ آیا عوامل منجر به قیام آبان ۹۸ از بین رفته‌اند یا تشدید شده‌اند؟ ـ قسمت اول ـ ۲۸آبان۱۴۰۰

گفتگو با دکتر سیامک شجاعی از آمریکا

ما در روزهای سالگرد قیام آبان ۹۸ هستیم. قیامی که با گران شدن بنزین شروع شد. به نظر شما وضعیت اقتصادی در این دو سال به کدام سمت رفته است؟

دکتر شجاعی: آمارهای اقتصادی دلالت بر این می‌کند که وضعیت اقتصادی مردم ایران بخصوص طبقه زحمتکش بدتر از آن چیزی شده است که دو سال پیش وجود داشت.

از نرخ بیکاری گرفته تا افزایش تورم سرسام آور و خط فقر و افزایش افرادی که زیر خط فقر هستند. خط فقر ۱۱ و ۱۲ میلیون تومان توصیف می‌کنند حقوق کارگران با حق اولاد حداکثر ۴ میلیون تومان می‌باشد. حاشیه نشینی در اطراف شهرها به مراتب بدتر شده است.

۳۸میلیون ایرانی در حاشیه‌ شهرها و در اماکنی زندگی می‌کنند که حداقل امکانات و نیازهای انسانها را ندارد. نقدینگی در زمان احمدی‌نژاد از ۴۸۰هزار میلیار تومان به زمان روحانی ۲۴۰۰هزار میلیارد و امروز به ۴۲۰۰هزار میلیارد رسیده است. یعنی در عرض این چند سال تقریبا دو برابر شده است و این تورمی است که کمر مردم را شکسته است.

بدون شک تمامی متغییرهای اقتصادی بر این امر دلالت می‌کند که وضعیت مردم ایران بسیار وخیمتر از قبل شده است. حتی بدنه نیروهای سرکوبگر نظام آخوندی هم اینروزها متوجه شده‌اند که وضعیت بسیار بحرانی است.

در دومین سالگرد قیام و در هراس از وضعیت انفجاری جامعه و خشم مردم به ستوه آمده از بحران معیشتی، سرکردگان و رسانه‌های حکومتی از تکرار قیام ابراز وحشت می‌کنند.

روزنامه حکومتی آفتاب یزد نوشت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور قطعاً این دولت هم ناچار است دیر یا زود قیمت‌ها را افزایش دهد (و) با توجه به وضعیت اعتماد عمومی جامعه و حضور مسئولانی که تکراری هستند و تصمیمات تکراری گرفته‌اند چه تضمینی وجود دارد خدای ناکرده حادثه آبان ماه ۹۸ تکرار نشود؟!

کیهان خامنه‌ای نیز با یادآوری لرزه سرنگونی نظام در قیام عظیم آبان ۹۸ نوشت: حمله به پمپ بنزین‌ها- و برخی مراکز مهم اقتصادی و حتی زیرساختی و امنیتی- چنان گسترده، حرفه‌یی و دقیق انجام شد که عملیات شبکه‌یی سازمان‌یافته و آموزش دیده را قطعیت می‌بخشد... کمتر از دو ماه بعد، آمریکا جرأت پیدا کرد با مشاهده این به‌هم ریختگی مدیریتی، قاسم سلیمانی را ترور کند

روی خط ایران ـ نگاهی به درخواست استیناف در دادگاه آنتورپ ـ قسمت دوم

گفتگو با بهزاد نظیری

مطالب مرتبط

نقش زنان آزاده، مبارز و شورشگر در قیام آبان ۹۸ ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

یاد آوری کیهان خامنه‌ای به لرزه سرنگونی نظام در قیام عظیم آبان ۹۸