نگاهی به کارنامه سه ماهه رئیسی و وعده وعیدهای او ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

روی خط ایران ـ نگاهی به کارنامه سه ماهه رئیسی و وعده وعیدهای او ـ قسمت اول ـ ۱۸آبان۱۴۰۰

گفتگو با هادی روشن روان

خامنه‌ای چه انتظاراتی از رئیسی داشت و وضعیت دولت رئیسی الان به چه صورت است؟

هادی روشن روان: رئیسی روز تحلیف ۳۰ وعده داد و در سازمان ملل ۱۸ وعده داد. در مورد مسکن که گفته بود ۴میلیون خانه خواهد ساخت در مجموع ۵۵ وعده داد. اگر حتی یکی از این وعده‌ها در این ۴ سال دوره ریاست‌جمهوریش تحقق پیدا کند باید به او دست مریزاد گفت.

هیچ کدام از آنها انجام شدنی نیست. یکی از مسائلی که رئیسی مطرح کرد و خامنه‌ای هم از دو سال پیش مطرح کرده بود دولت حزب اللهی و دولت یکدست بود که با آن بتوانند مشکلات و معضلات کشور را حل کنند.

در حالیکه ما در این مدت که این دولت شکل گرفته شاهد شدت گرفتن تضادها در خود باند خامنه‌ای هستیم. علاوه بر اینکه لاریجانی را کنار گذاشت که سالیان در خدمت او بود و امروز هم لاریجانی رفت به دانشگاهی که تدریس کند. در باند خامنه‌ای که باند بسیار گسترده‌ای بود به نام اصول‌گرایان که از دو قسمت اصلی تشکیل می‌شد.

یکی از قسمتها راستهای سنتی که لاریجانی‌ها و ناطق نوری و غیره بودند و باند دیگر که نظامی امنیتی بود که از زمان احمدی‌نژاد بوجود آمد که بسیار محدود و ارتجاعی هستند. این دولت رئیسی نه تنها به اصطلاح اصلاح طلبها را کنار گذاشت، در باند خامنه‌ای هم راستهای سنتی را کنار گذاشت و فقط از قسمت نظامی امنیتی استفاده کرد بطوریکه اکثر کسانی که در دولت هستند از باند احمدی‌نژاد هستند.

کابینه رئیسی از سه ترکیب تشکیل شده است یکی وزرا و معاونین سابق احمدی‌نژاد هستند یک ترکیب از دفاتر و بنیادهای خامنه‌ای هستند مانند مخبر معاون اول یا وزیر نفت یا وزیر کشور که سرتیپ پاسدار وحیدی که معاون دفتر خامنه‌ای هم هست. یک سری هم از فارغ‌التحصیلهای دانشگاه امام جعفر صادق که ارتجاعی‌ترین آدمها هستند که در زمینه‌های مالی و اقتصادی آمده‌اند.

 این ترکیب تضاد جدی با باندهای دیگر ایجاد کرده است. هر روز اگر نگاه کنیم می‌بینیم که موتلفه اسلامی و پیروان خط امام هر روز می‌نویسند که دیگران را حذف کرده‌اند. او کابینه را از قسمتی از جناح خامنه‌ای تشکیل داده و درگیری با سایر قسمت های این جناح را باعث شده است.

روی خط ایران ـ شرایط در دو سال گذشته چقدر تغییر کرده است؟ ـ قسمت دوم

گفتگو با مهندس حسین یعقوبی

مطالب مرتبط

بررسی ابعاد اعتراضات اقشار مختلف طی ۳۰روز گذشته ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

رخداد ـ تق دولت جوان و حزب‌اللهی هم درآمد