ناتوانی خامنه‌ای در تعیین تکلیف برجام ـ قضاوت با شما

قضاوت با شما ـ ناتوانی خامنه‌ای در تعیین تکلیف برجام ـ ۲۹مهر۱۴۰۰

امیر عبداللهیان مدعی شد که اروپایی‌ها با مذاکره در بروکسل موافقت کرده‌اند. اما بورل آن را رد کرد.

جوزف بورل رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت ایران باید بداند زمان به سودش نیست و بهتر است به‌زودی به میز مذاکره برگردد.

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه نیز درتماس تلفنی با رئیس‌جمهور چنین خواستار پایبندی رژیم به برجام شد و در زمینه نقض برجام به رژیم هشدار داد.

خبرگزاری بسیجیان خامنه‌ای در دانشگاهها موسوم به دانشجو به‌نقل از خبرگزاری روسی اسپوتنیگ از قول ماکرون نوشت: «ایران باید به فعالیت‌هایی که در تناقض با مفاد برجام است، پایان دهد» (خبرگزاری دانشجو ۵آبان ۱۴۰۰).

به‌نوشته روزنامه‌ٔ ایونینگ استاندارد چاپ لندن لیز تراس وزیر خارجه انگلستان نیز هشدار داد: «ایران هیچ توجیه غیرنظامی معتبری برای تشدید تنش هسته‌یی خود ندارد. همان‌طور که برای همتای ایرانی خود روشن کردم، ایران باید فوراً به میز مذاکره بازگردد. اگر ایران به‌طور معناداری در مذاکرات شرکت نکند، در رویکرد خود تجدید نظر خواهیم کرد و همه گزینه‌ها روی میز هستند» 

اگر چه به ظاهر حاکمیت آخوندی می‌خواهد به کشورهای طرف مذاکره به‌اصطلاح فشاربیاورد تا به هدف خود در مذاکرات احتمالی آینده برسد، اما واقعیت این است که خامنه‌ای توان تعیین‌تکلیف برجام را ندارد و در این رابطه سردرگم است.

چرا که از یک طرف زیر فشار کشورهای غربی و تهدیدهای مداوم آنها است، و از طرف دیگر حتی در درون باند او هم سیاست یکدستی وجود ندارد و حرف‌های متعارضی در زمینه برجام و گفتگوهای مربوط به آن وجود دارد.

مطالب مرتبط

رژیم هزار فامیل و دامادهای در حکومت ـ قضاوت با شما

ناتوانی خامنه‌ای در تعیین تکلیف برجام