پیمان شانگهای پیروزی یا پروپکانی ـ قضاوت با شما

قضاوت با شما ـ پیمان شانگهای پیروزی یا پروپکانی ـ ۲مهر۱۴۰۰

نگاهی به ادعاهای آخوند جلاد رئیسی

سایت حکومتی سرپوش در مقاله‌ای به تاریخ پنجشنبه اول مهر با اشاره به روند عضویت و استفاده از ظرفیتهای اقتصادی پیمان شانگهای برای اعضا؛ تصویب FATF را تنها راه برای رژیم آخوندی دانست.

مقاله با اشاره به روند عضویت می‌نویسد: «امضای سند عضویت ایران در اجلاس اخیر سران کشور‌های عضو پیمان شانگهای نه پایان عضویت بلکه شروع فرآیند طولانی عضویت ایران در این پیمان است. بر اساس یادداشتی که بین این پیمان با اعضا امضا می‌شود (MOO) کشور‌ها موظف هستند که ۳۴ توافقنامه و یک کنوانسیون را به تصویب برسانند. اعضای پیمان شانگهای باید «کنوانسیون مقابله با تروریسم، جدایی‌طلبی و افراط‌گرایی» را در مجالس خود تصویب کنند تا فرآیند عضویت آنها تکمیل گردد.

در همین راستا، اعضا نیز باید به تعهدات سازمان متبوع خود عمل کنند. در چنین شرایطی چنان‌چه یکی از کشور‌های عضو آن سازمان در لیست سیاه قرار گرفته یا استاندارد‌های نهاد FATF را انجام نداده باشد، وضعیت عضویت آن سازمان نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. چنان‌چه پس از نهایی شدن فرآیند عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای، هم‌چنان در لیست سیاه FATF باشیم، عضویت سازمان شانگهای در این نهاد هم دچار مشکل خواهد شد.

از طرف دیگر، جهانشمول شدن استاندارد‌های FATF باعث شده که کشور‌های مختلف دنیا، مراودات بانکی و مالی خود را با کشور‌های دیگر، بر اساس الزامات این نهاد، تنظیم خواهند کرد. ساده‌انگارانه است که تصور شود بدون حل مشکل FATF می‌توان از ظرفیت اقتصادی پیمان شانگهای استفاده کرد».

مطالب مرتبط

تانکرهای سوخت ایران برای حزب‌الشیطان ـ قضاوت با شما

پیمان شانگهای و معضل FATF برای رژیم آخوندی