سناتور کلی آیوت در کنفرانس واشینگتن همزمان با اجلاس مجمع عمومی ملل متحد

 همزمان با اجلاس مجمع عمومی ملل متحد کنفرانس واشینگتن ـ ۳۱شهریور۱۴۰۰ 

سخنان سناتور کلی آیوت

ما امروز به‌خاطر آرمان آزادی ایران گردآمده‌ایم. و من می‌خواهم هم‌چنین خطاب به کسانی که در ایران حرف‌های ما را می‌شنوند صحبت کنم تا بدانند همه ما امروز اینجا برای شما جمع شده‌ایم. ما در کنار شما ایستاده‌ایم و به مبارزه برای شما ادامه خواهیم داد.

در حالی‌که سازمان ملل اجلاس خود را این هفته در نیویورک برگزار می‌کند، مهم است که به رئیس‌جمهور بایدن و رهبران اروپا یادآوری کنیم که آلترناتیوی برای رهبری سرکوبگر و جنگ‌طلبی که در ایران می‌بینیم وجود دارد. این آلترناتیو همان رهبری الهام‌بخش و قوی خانم مریم رجوی، شورای ملی مقاومت ایران و سازمان مجاهدین است. ما خوشحالیم که این امکان وجود داشت که کنفرانس امروز را با شنیدن پیام خانم رجوی شروع کنیم. او شجاعانه به‌عنوان رهبر حقوق مردم ایران ایستاده، به‌رغم تهدیدهایی که علیه جان خودش وجود دارد. او و شورای ملی مقاومت دارای یک طرح اصولی هستند که تجلی بخش آینده‌ای صلح‌جویانه و دموکراتیک برای ایران است، مبتنی بر حق رأی جهان شمول، برابری جنسیتی، آزادی بیان، جدایی دین از دولت، و یک ایران غیراتمی که در صلح با جهان به سر می‌برد. مردم ایران شایسته چیزی کمتر از صلح و شکوفایی نیستند. رهبری خانم رجوی در تضاد شدید با رهبری آخوندها و رهبری ابراهیم رئیسی است

رئیسی عضو کمیسیون مرگ بود که فرمان اعدام فراقانونی هزاران زندانی سیاسی بیگناه را در سال۶۷ در ایران صادر کرد.

او یکی از چهار نفری بود که توسط خمینی منصوب شده بودند که یک فتوای بی‌سابقه را به اجرا بگذارند. یک فرمان مذهبی که سازمان مجاهدین را هدف قرار داده بود. این فتوا نشان می‌دهد چگونه رژیم مذهب را تحریف می‌کند و از آن برای انجام اعمال جنایتکارانه استفاده می‌کند. به‌عنوان معاون دادستان (رژیم) ایران، رئیسی این فتوا را به مورد اجرا گذاشت و باید مسئول کشتار ۳۰هزار زندانی سیاسی بیگناه در ایران شناخته شود.

ولی ما می‌دانیم که نقض حقوق‌بشر توسط او و جنایاتی که او مسئول ارتکاب آن است، بسا فراتر از قتل‌عام ۶۷ است. به‌عنوان رئیس قضاییه ایران در سال۹۸، رئیسی مسئول صدها مورد نقض حقوق‌بشر بود. و در آبان ماه ۱۳۹۸، زمانی که ما شاهد بودیم که تظاهر کنندگان بسیاری به خیابان‌ها ریختند، در سراسر ایران و از همه اقشار جامعه، او چکار کرد؟ به‌عنوان رئیس قضاییه، او شلیک و کشتار ۱۵۰۰تن از آن تظاهرات کنندگان بیگناه توسط نیروهای رژیم را مشروع دانست. در حالی‌که تنها چیزی که می‌خواستند این بود که صدایشان شنیده شود و بتوانند آزادانه سخن بگویند، همان‌طور که ما در این کنفرانس در آمریکا سخن می‌گوییم.

به جای این‌که به او امکان سخنرانی در سازمان ملل داده شود، ابراهیم رئیسی بایستی توسط سازمان ملل مورد تحقیق قرار بگیرد و به‌خاطر نسل‌کشی که او به‌عنوان عضو هیأت مرگ در آن دست داشته مجازات شود.

مجمع عمومی سازمان ملل فرصت مهمی است برای دولت بایدن و رهبران جهان تا به حسابرسی از رئیسی و خامنه‌ای فرا بخوانند، به‌خاطر جنایاتی که علیه بشریت مرتکب شده‌اند. سیاست آمریکا نسبت به ایران نه تنها باید تحریم‌های شدیدتر را مجدداً برقرار کند، تا تضمین کند (رژیم) ایران بازرسان سازمان ملل را فریب نمی‌دهد، و سلاح هسته‌یی تولید نمی‌کند، بلکه سیاست آمریکا بایستی قاطعانه حامی حقوق‌بشر مردم ایران باشد. حقوق مردم ایران هر روز توسط این رژیم سرکوبگر لگدمال می‌شود. به‌رغم تهدیدات و درد و رنجها و فداکاریهایی که مجاهدین خلق و خانواده‌هایشان تحمل کرده‌اند، ما آنها را شنیدیم و دیدیم و بسیار تکان‌دهنده بود که اسامی آنها و عزدارانشان را ببینیم. قلب من برای خانواده‌هایی که عزیزانشان را از دست دادند و حتی امکان دعا و نیایش بر اجسادشان را نداشتند، می‌تپد. ولی اگر ما به این درد و رنج‌ها فکر کنیم، من افتخار می‌کنم که خانم رجوی و شورای ملی مقاومت و همه شما عقب ننشسته‌اید.

از قضا ما باید افتخار کنیم به رهبری قدرتمند و پایدار خانم رجوی و بازماندگان قتل‌عام ۱۳۶۷ که اکنون در اشرف۳ در آلبانی هستند و بسیاری از آنها از زنان هستند.

رژیم ایران یک رژیم زن‌ستیز است. ما می‌دانیم چطور زنان در ایران تحت سرکوب هستند. ولی زنان ایرانی در داخل و خارج از کشور شجاعانه مقاومت و جنبش برای ایجاد تغییر را در ایران هدایت کرده‌اند. ما در کنار زنان و مردان ایرانی ایستاده‌ایم.

به‌عنوان مادران، خواهران و دختران، زنان ایرانی می‌دانند که فرزندان ایران نمی‌توانند به استعدادهای خدادادی خود دست یابند، بدون آن که آزادی، صلح و رفاه داشته باشند. این امکان‌پذیر نیست، مگر با تغییر رژیم در ایران و احقاق حقوق مردم ایران برای انتخاب آزادانه رهبران خود، و حفاظت از این حقوق به‌وسیله قانون و نه لگدمال کردن حقوق مردم توسط قانون.

مجمع عمومی سازمان ملل در برهه حساسی برگذار می‌شود، که همه سخنرانان به آن اشاره کردند. ما از اعتراضات بسیاری که طی چند سال اخیر در ایران صورت گرفته، و هم‌چنین از تحریم انتخابات نمایشی ریاست‌جمهوری دریافته‌ایم که رژیم آسیب‌پذیر است. مردم ایران خواهان تغییر دموکراتیک هستند. این فرصت مناسبی است تا رئیس‌جمهور بایدن و رهبران کشورهای آزاد جهان کارزار فشار حداکثری علیه رژیم را مجدداً آغاز کنند. با تحریم‌های شدیدتر، تا از ابراهیم رئیسی و آخوندها به‌خاطر قتل‌عام سال۶۷ و همه موارد دیگر نقض حقوق‌بشر که مرتکب شدند حسابرسی شود. و این‌که رهبران جهان وجود یک آلترناتیو را به‌رسمیت بشناسند که همانا رهبری اصولی خانم رجوی و شورای ملی مقاومت و طرح ده ماده‌ای آن است که از حقوق مردم ایران حمایت می‌کند تا خود تصمیم بگیرند که رهبرانشان چه کسانی باشند.

کشورهای آزاد جهان باید بر علیه رژیم کنونی ایران متحد شوند، به جای این‌که سرکوبگری آنرا مشروع جلوه دهند.

اکنون زمان آن است که از حقوق مردم ایران حمایت کنیم. آنها شایسته زندگی کردن در صلح و شکوفایی هستند. در حالی‌که ما امروز دوباره گردهم آمده‌ایم، بیایید متعهد شویم که از پای ننشینیم. من می‌دانم که شما از پای نخواهید نشست. ما دیده‌ایم که چقدر شما حاضرید با تمام قوا بجنگید. پس خواهش می‌کنم به مبارزه خود ادامه دهید. ولی بیایید تا همه ما با هم متعهد شویم که از پای ننشینیم، تا این‌که جنگ‌طلبی رژیم ایران پایان یابد، تا این‌که تروریزم این رژیم پایان یابد، تا این‌که جنایات آن متوقف شود و تا این‌که آنها به‌خاطر جنایاتشان علیه بشریت مورد حسابرسی قرار بگیرند.

ما از پای نخواهیم نشست تا این‌که مردم ایران از یوغ استبداد آزاد شوند.

از این‌که از من دعوت کردید متشکرم.

مطالب مرتبط

کنفرانس در واشنگتن با حضور شخصیتهای برجسته سیاسی ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

کنفرانس در واشنگتن با حضور شخصیتهای برجسته سیاسی همزمان با اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل و سخنان ابراهیم رئیسی جلاد۶۷