کنفرانس در واشنگتن با حضور شخصیتهای برجسته سیاسی ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

روی خط ایران ـ کنفرانس در واشنگتن با حضور شخصیتهای برجسته سیاسی ـ قسمت اول ـ ۳۰شهریور۱۴۰۰

گفتگو با خسرو شکراللهی

پیام این کنفرانس بخصوص شرکت آقای پمپئو در آن چیست؟

خسرو شکراللهی: اگر یک بار به سخنان سخنرانهای دیشب بخصوص حرفهای آقای پمپئو گوش کنیم می‌توانیم جواب سوال شما را بدهیم. اولا اینکه خواست مردم ایران سرنگونی این رژیم ضدبشری است. دوم اینکه سران این رژیم باید بخاطر جنایاتی که مرتکب شده‌اند مورد حسابرسی واقع شوند.

آقای پمپئو سخنرانی خودش را اینطور شروع کرد که رئیسی باید مورد حسابرسی قرار بگیرد و نه فردا یا هفته آینده بلکه همین الان. این در واقع خواست مردم ایران است که اینطوری الان مطرح می‌شود.

اگر یادتان باشد این تصور می‌رفت که بعد از اینکه دولت جدید آمریکا سر کار آمد سیاستها در عرصه جهانی خواهد چرخید و رژیم آخوندی هم روی آن خیلی حساب کرده بود که گویا این جنایتها بنوعی فراموش می‌شود. این که اصلا اتفاق نیافتاد.

همین اردیبهشت ماه بود که بیش از ۲۰۰ تن از نمایندگان کنگره آمریکا قطعنامه‌ای تصویب کردند که در آن از خواست مردم ایران از برقراری یک جمهوری دمکراتیک حمایت کرده بود.

خیلی مشخص می‌گفت که مردم ایران خواستشان برقراری یک جمهوری دمکراتیک است. تمامی سخنرانها و آقای پمپئو روی این تاکید کردند. وقتی این خواست توسط کسی که تا چند ماه پیش نقش تعیین کننده در سیاست خارجی آمریکا داشته مطرح می‌شود نشان می‌دهد که این خواست در عرصه بین‌المللی جا دارد و پیش می‌رود.

دو الی سه هفته پیش خود آقای گوترز دبیرکل سازمان ملل در گزارشش به مجمع عمومی اشاره کرده بود که این رژیم می‌خواهد آثار قتل‌عام سال ۱۳۶۷ را از بین ببرد و فکر می‌کنند که مصونیت وجود دارد.

یکی از دیگر سخنرانها آقای سناتور داگ جونز می‌گفت که ما به اندازه کافی مدارک در رابطه با قتل‌عام سال ۶۷ جمع‌آوری کرده‌ایم که مسئولان و مرتکبین آنرا به حسابرسی بکشیم.

این خواستی است که مقاومت ایران و این اشرف‌نشانها با همین تظاهراتها و فداکاری که می‌کنند این جنبش دادخواهی را پیش برده اند. آقای پمپئو در ادامه این حرف را زد که مردم ایران به گذشته برنمی‌گردند و دیکتاتوری سلطنتی را نمی‌خواهند و دیکتاتوری مذهبی را هم که نفی می‌کنند. پس راه مردم ایران راهی است رو به جلو یک جمهوری دمکراتیک بر اساس جدایی دین از دولت و یک ایران غیر اتمی است. این همان خواست مقاومت ایران است.

روی خط ایران ـ کنفرانس در واشنگتن با حضور شخصیتهای برجسته سیاسی ـ قسمت دوم

گفتگو با خسرو شکراللهی

مطالب مرتبط

منتخب کنفرانس در واشینگتن با حضور شخصیتهای برجسته سیاسی همزمان با اجلاس مجمع عمومی

کنفرانس در واشنگتن با حضور شخصیتهای برجسته سیاسی همزمان با اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل و سخنان ابراهیم رئیسی جلاد۶۷