علل عقب‌نشینی رژیم در داستان سفر گروسی به تهران ـ تیک تاک ـ قسمت اول و دوم

تیک تاک ـ علل عقب‌نشینی رژیم در داستان سفر گروسی به تهران ـ قسمت اول ـ ۲۸شهریور۱۴۰۰

گفتگو با مهرداد هرسینی از آلمان

طی هفته گذشته شاهد عقب‌نشینی زبونانه آخوند رئیسی جلاد و تن دادن به دیدار با مدیرکل آژانس بودیم به نظر شما دلیل این عقب‌نشینی و کوتاه آمدن از مواضع قبلی که بطور خاص از طرف خامنه‌ای تصمیم گرفته شده است چیست؟

مهرداد هرسینی: در پاسخ به سوال شما باید ببینیم که ما چه چیزیهای را بر سر میز داریم تا بتوانیم یک ارزیابی از تحولات روزهای گذشته ارائه بدهیم. نخست باید تاکید کنم که آخوندها یک واقعیت بنام تعادل قوا و سمبه پر زور را خوب می‌فهمند. این بخشی از طبیعت آنهاست.

به خاطر داریم که آخوند جلاد رئیسی به دفعات به تهدید آژانس پرداخته بود. خود خامنه‌ای تهدید به آتش زدن برجام کرده بود و حتی روزنامه کیهان طی روزهای گذشته عملا از خروج رژیم از ان پی تی سخن به میان آورده بود.

 اما زمانیکه حکومت دید که فشار بالا می‌رود ناچار شد برخلاف مصوبات شورای عالی امنیت نظام مبنی بر توقف مذاکرات با آژانس، به خواسته طرف مقابل تن بدهد. برای نمونه مدیرکل آژانس را به تهران دعوت کند.

بطور مشخص رژیم طی هفته گذشته در یک قدمی تصویب قطعنامه از سوی شورای حکام قرار داشت. یعنی اگر خامنه‌ای با دیدار مدیرکل آژانس موافقت نمی‌کرد این چماق قطعنامه به یقین بر سر رژیم وارد می‌شد و پرونده سمت و سوی دیگری می‌گرفت و به شورای امنیت می‌رفت و بند۷ و احتمال مکانیزم ماشه در دستور کار قرار می‌گرفت.

بوقچی‌های باند خامنه‌ای و رئیسی، جلاد محبوب بیت ولایت، در روزگار شیخ بنفش آخوند روحانی را به‌خاطر مذاکره و نرمش در برابر غرب متهم به «خیانت» کرده و با عربده‌کشی خواستار محاکمه‌ٔ باند اصلاح‌طلبان قلابی بودند.

اما همین جماعت به فراخور وضعیت فعلی و کرسی نشینی رئیس هیأت مرگ، سریع‌تر از آفتاب پرست تغییر رنگ داده و عقب‌نشینی خفت‌بار نظام در مقابل آژانس را یک «عقب‌نشینی به هنگام» خواندند که مانع رفتن پرونده‌ٔ اتمی نظام به شورای امنیت شده است!

خامنه‌ای که به‌شدت از گیر افتادن دم روباه ولایت در تله‌ٔ اتمی کلافه گشته، این روزها با تاکتیک حرکت بر لبه‌ٔ تیغ، گام‌هایی لرزان و هراسان برمی‌دارد. یعنی این‌که ضمن تداوم شعارهای پوچ و مسخره برای قدرتنمایی، در آخرین ثانیه‌های دقیقه ۹۰ اقدام به غلط‌کردم‌گویی کرده و خفیفانه گامی واپس بگذارد. این الگوی کوچکی از سیاست مسخره‌ٔ «نرمش قهرمانانه» است که البته این بار بدون جنجال و هیاهوی رسمی، ناگزیر از تن‌دادن به آن است.

تیک تاک ـ بازگشایی مدارس میدان مین جدید کرونایی ـ قسمت دوم

گفتگو با اسدالله مثنی

مطالب مرتبط

سفر گروسی به تهران و بحران اتمی

رژیم آخوندی در اقدام دیگری در نقض برجام رآکتور آب سنگین اراک را راه‌اندازی می‌کند