عفو بین الملل: مرگ ۷۲زندانی در زندانهای رژیم ایران به دلیل شکنجه و بدرفتاری

عفو بین‌الملل‌- مرگ ۷۲زندانی در زندانهای رژیم ایران به‌دلیل شکنجه و بدرفتاری و استفاده از سلاح گرم و گاز اشک آور ـ ۲۴شهریور۱۴۰۰

عفو بین‌الملل به قتل رسیدن زندانی سیاسی کرد یاسر منگوری در زندان ارومیه، را یک مرگ مشکوک دیگر در حین بازداشت در ایران دانست و اعلام کرد: مقامات رژیم ایران از مسئولیت‌پذیری و پاسخ‌گویی در مورد مرگ در حین بازداشت دست کم ۷۲نفر از ژانویه ۲۰۱۰ (دیماه ۱۳۸۸) سر باز زده‌اند و این عدم پاسخ‌گویی در حالی ادامه یافته که بر اساس گزارشهای قابل اعتنا، مرگ این افراد ناشی از شکنجه یا سایر بدرفتاریها یا استفاده مرگبار از سلاح گرم و گاز اشک‌آور توسط مقامات بوده است.

عفو بین‌الملل افزود: مطابق یافته‌های عفو بین‌الملل، که بر اساس تحقیقات و مستندات قبلی این سازمان و همین‌طور بررسی جامع گزارشهای معتبر سایر گروه‌های حقوق‌بشری گردآوری شده، از ژانویه سال میلادی۲۰۱۰ (دیماه ۱۳۸۸) تاکنون، دست‌کم ۷۲مورد مرگ در ۴۲ زندان و بازداشتگاه در ۱۶استان در سراسر کشور رخ داده است.

تازه‌ترین مورد ثبت شده مربوط به یاسر منگوری ۳۱ساله است که مرگ وی توسط مسئولان وزارت اطلاعات در ارومیه، استان آذربایجان‌غربی به خانواده وی در ۱۷شهریور ۱۴۰۰ گزارش شد. تا به امروز، حتی یک نفر از مسئولان در قبال این مرگ‌های در حین بازداشت مجبور به پاسخگویی نشده و به دست عدالت سپرده نشده و این نشان‌دهنده بحران دیرینه مصونیت از مجازات در ایران است، بحرانی که موجب شده شکایات مرتبط با شکنجه و کشتار توسط مأموران حکومتی همواره بدون تحقیق و عقوبت باقی بمانند.

در ادامه اطلاعیه عفو بین‌الملل با اشاره به فیلمهایی که از زندان اوین منتشر شد آمده است:

«اخبار دیروز در مورد مرگ یاسر منگوری در شرایط مشکوک، بار دیگر نشان می‌دهد که چگونه جو مصونیت از مجازات دست نیروهای امنیتی را باز گذاشته تا حق حیات زندانیان را بدون ترس از عقوبت نقض کنند. امتناع سیستماتیک مقامات از انجام هر گونه تحقیقات مستقل در مورد مرگ‌های حین بازداشت، نمود تلخی از عادی‌سازی سلب خودسرانه حق حیات توسط مقامات حکومتی است».

عفو بین‌الملل با اشاره به گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران که از جامعه جهانی خواسته بود که به نقش مهم خود در تضمین پاسخگویی مسئولان و مقامات رژیم ایران در تضمین پاسخگویی رژیم ایران عمل کنند افزود:

عفو بین‌الملل به همراه ۹ سازمان حقوق‌بشری دیگر از کشورهای عضو شورای حقوق‌بشر سازمان ملل‌متحد خواسته است تا یک سازوکار تحقیقاتی و پاسخگویی برای جمع‌آوری، نگهداری و تجزیه و تحلیل شواهد و اسناد مرتبط با جدی‌ترین جنایات بین‌المللی صورت گرفته در ایران تأسیس کرده و بدین‌ترتیب زمینه برگزاری محاکمه‌های کیفری عادلانه را فراهم سازند.

مطالب مرتبط

 بیانیه عفو بین‌الملل در اعتراض به نقض حقوق زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد ـ در یک نگاه

عفو بین‌الملل: ۷۲ مورد مرگ در ۴۲ زندان و بازداشتگاه از سال ۲۰۱۰ در ایران