بررسی حقوقی فرمان خامنه‌ای در رابطه با ممنوعیت ورود واکسن ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

روی خط ایران ـ بررسی حقوقی فرمان خامنه‌ای در رابطه با ممنوعیت ورود واکسن ـ قسمت اول ـ ۲۰شهریور۱۴۰۰

گفتگو با نظام میرمحمدی

مردم مقصر کشتار کرونا را شخص خامنه‌ای می‌دانند اما رسانه‌های حکومتی سعی می‌کنند که کسان دیگری را مقصر جلوه دهند. از نظر شما مجرم اصلی چه کسی است؟

نظام میرمحمدی: وقتی جرمی ارتکاب می‌شود به لحاظ کارشناسی و حقوقی باید سه پایه یا سه رکن وجود داشته باشد که بگوییم این جرم محقق شده است. در اصطلاح حقوق جزا به آنها عنصر قانونی، عنصر مادی و عنصر معنوی.

منظور از عنصر قانونی یعنی که آن عمل باید در قانون جزا یا قانون دیگری که به آن ربط دارد آنرا پیش بینی کرده باشد. به عنصر معنوی یعنی که آن جرم آگاهانه انجام شده یا بر اثر یک اهمال یا بی‌مبالاتی صورت گرفته باشد. در اینجا گفته می‌شود که جرم عمدی یا غیرعمدی است.

اما نکته مهم در رابطه با عنصر مادی جرم است. ممکن است بصورت یک عمل مثبت یا عملی است که منجر به یک جرم شده است. مثلا کسی با سلاح یک نفر دیگر را می‌کشد. ولی یک زمان ممکن است یک جرم بخاطر ترک فعل باشد. یعنی باید یک عملی انجام می‌شد ولی آن عمل انجام نشده است.

در رابطه با سوال شما اینکه آیا این یک جرم هست یا نه و مجرم کیست، ما الان در زندانهای رژیم روزانه ما با انبوه زندانیان بخصوص زندانیان سیاسی مواجه هستیم که ماموران زندان به آنها رسیدگی نمی‌کنند و داروهای آنها را نمی‌دهند که این مصداق بارزی از ترک فعل است.

در رابطه با کرونا برخلاف سایر کشورهای دنیا در ایران اصلا واکسن به آن شکلی که باید تهیه نشده و به مردم فروخته شده است در حالیکه باید در اختیار آنها قرار می‌دادند. 

به یک اصل در قانون اساسی رژیم اشاره می‌کنم، اصل ۲۹ قانون اساسی رژیم می‌گوید برخورداری از تامین اجتماعی و نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی بصورت بیمه حقی است همگانی. دولت مکلف است خدمات و حمایتهای فوق را برای یکایک مردم ایران تامین کند.

آیا این کار انجام شده است؟ پس یک عمل مجرمانه‌ای انجام شده است. واکسن تهیه نشده است اقدامات لازم پیشگیرانه انجام نشده است. بخصوص در ابتدای شیوع کرونا در ایران فیلم آنرا هم دیده‌ایم که خامنه‌ای اجازه انتشار خبر آنرا نمی‌داد.

پس از اینکه خبرهای آن در شبکه های اجتماعی منتشر شد خامنه‌ای آمد و با دجالگری گفت که این امری است که در تمامی کشورها هست اینجا هم یک ام گذرا است و با توسلات مسئله حل خواهد شد.

خامنه‌ای در این رابطه وظایفی داشت که نکرده است. اول کتمان و پنهانکاری کرد در امر اطلاع رسانی. زیرا اگر اطلاع رسانی می‌شد ما الان چنین فاجعه‌ای در کشورمان نداشتیم.

در رابطه با واکسن صراحتا گفت که قبلا به به مسئولین گفته ام الان هم صراحتا به تمام مردم می‌گویم که ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است. در حالیکه در آن زمان این دو واکسن از طرف سازمان بهداشت جهانی تایید شده بود.

این هم یک عمل جنایتکارانه دیگر توسط شخص خامنه‌ای صورت می‌گیرد. 

روزی ۲هزار نفر از مردم ایران در اثر ابتلا به کرونا جان می‌دهند، بر اساس آمار مقاومت ایران جان‌باختگان کرونا بیش از ۴۱۰هزار نفر است! یعنی از هر ۲۰۰ایرانی یک نفر جانش را در ابتلا به کرونا از دست‌داده است! علت جان باختن مردم به‌خاطر کرونا دستور خامنه‌ای برای وارد نکردن واکسن بود، گفتن از این جنایت کهنه و تکرار نیست؛ زیرا هر روز از پیکر مجروح ایران خون می‌ریزد! و این موضوع به جنگ باندی در حکومت آخوندی هم راه برده است

روی خط ایران ـ گسترش جنبش دادخواهی  ـ قسمت دوم

گفتگو با دکتر علی زاهدی

مطالب مرتبط

بررسی منشاء اصلی گرانی مسکن در ایران ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

ردپای خونین خامنه‌ای