بررسی ادعاهای آخوند رئیسی جلاد برای حل مشکلات مردم ایران ـ تیک تاک

تیک تاک ـ بررسی ادعاهای آخوند رئیسی جلاد برای حل مشکلات مردم ایران ـ ۱۸شهریور۱۴۰۰

گفتگو با حسین میرداماد

بعد از منصوب شدن آخوند رئیسی و تیم اقتصادی آیا اشعه‌ای از حل مشکلات اقتصادی مردم مانند گرانی، فقر، تورم و بیکاری ارائه شده است؟

حسین میرداماد: اینکه اشعه داده‌اند یا نه بله خیلی بیشتر داده‌اند. بلکه حتی پروژکتورهایی روی سفره‌های مردم انداخته‌اند که چطور آنها را خالی تر کنند. پاسخ سوال شما راه می‌برد به بحرانها و اینکه آیا راه حلی دارد و آیا این کابینه می‌تواند این تضادها را حل کند؟

از آنجاییکه مشکلات و بحرانها در ایران ساختاری است و کانون آنها هم در ولی فقیه نهفته است و آن هم خودش را در توزیع ناعادلانه ثروت خودش را بارز می‌کند. یک طرف یک جمعیت بسیار اندک برخوردار و زندگی‌های فوق اشرافی و طاغوتی و یک جمیعت بسیار انبوه در زیر خط فقر یا در حال رفتن به زیر خط فقر هستند.

این رژیم مستمر بحران در جامعه تولید می‌کند. یک قلم بیست میلیارد دلار گردش مالی قاچاق کالاها که توسط سپاه صورت می‌گیرد. هر یک میلیارد دلار واردات قاچاق صدهزار شغل را از بین می‌برد. یک قلم برای اینکه تولید افزایش پیدا کند باید جلوی قاچاق را گرفت. آیا رژیم حاضر است جلوی این قاچاق سپاه پاسداران را بگیرد؟

موضوع بعدی مالیات است. الان ۸۰٪ اقتصاد ایران در چنگ ولی فقیه و دولت او است. مانند بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان خمینی و بنیاد تعاون سپاه و انواع بانکهایی که دارند. روزنامه رژیم در روز ۱۴ شهریور می‌نویسد: عملکرد شرکتهای دولتی تنها ۴۰۰۰میلیارد تومان است. در حالیکه نزدیک به ۲۰۰هزار میلیارد تومان از مردم عادی شامل کارگران، پرستاران، کسبه خرد و غیره مالیات می‌گیرند.

 الان حاضر نیستند پرستاران را که الان در خط مقدم مبارزه با کرونا هستند از مالیات معاف کنند. مثال دیگر: در ایران ۸۵ نوع ماده معدنی وجود دارد که ۱۳۰۰۰ شرکت و موسسه استخراج این مواد را دست دارند و اساسا خام فروشی می‌کنند. اینها نه تنها مالیات نمی دهند بلکه سودشان را هم حساب نمی‌کنند.

این معادن اساسا دست سپاه و بسیج است. فقط ۴۰۰۰ میلیارد تومان مالیات داده‌اند. یعنی از ۱۳۰۰۰ معدن به اسم انفال که مال ولی‌فقیه است چیزی به دست مردم نمی‌رسد. اقلام دیگر هم هست که از واردات تا صادرات را در بر می‌گیرد که دست ولی‌فقیه است.

ثروتها که ناعادلانه توزیع شده و رانتها هم توسط ولی فقیه داده‌ می‌شود. تحریمها هم که ادامه دارد و هر روز هم دنبال بمب اتمی است و چشم‌انداز بیشتر شدن آن هست. پس دست می‌کند در جیب مردم ایران تا اگر هم چیزی مانده باشد آنرا در بیاورد.

«چرا مجلس به‌دنبال رفراندوم برای حذف یارانه هاست؟» عنوان مطلب اعتماد است در مورد خیز رژیم برای حذف یارانه‌های غیرمستقیم. این روزنامه به‌نقل از یک اقتصاددان حکومتی به نظام هشدار داده «این گونه تصمیمات به‌راحتی قابل برگشت نیست و این اقدام تبعات بسیار خطرناکی به همراه دارد و در شرایطی که همه کالاها با رشد قیمت همراه بوده و معیشت مردم سخت‌تر شده نباید چنین تصمیماتی اتخاذ شود».

مطالب مرتبط

بررسی وضعیت کرونا در ایران و جهان ـ تیک تاک ـ قسمت اول و دوم

وعده‌درمانی رئیسی و «جریان سمی احتکار و انجماد مسکن»