استعفای آملی لاریجانی یک موضوع شخصی نبود، بلکه به‌خاطر یک «رویه» ای بود که آن را درست نمی‌دانست. در یک نگاه

مهمترین خبرهای روز:

روزنامه ستاره صبح: استعفای آملی لاریجانی یک موضوع شخصی نبود، بلکه به‌خاطر یک «رویه» ای بود که آن را درست نمی‌دانست. در یک نگاه ـ ۱۵شهریور۱۴۰۰

دومینیک راب وزیر خارجهٔ انگلستان: انگلستان حملات شب گذشته با موشکهای بالستیک به سوی عربستان را محکوم می‌کند. این رفتار غیرمسئولانه حوثی‌ها که توسط رژیم ایران پشتیبانی شده، تهدیدی علیه غیرنظامیان بیگناه بوده و مانع تلاش‌ها برای ثبات منطقه می‌شود.

رئیسی جلاد در تماس با ماکرون: ما با مذاکره مخالفتی نداریم، اما برنامه و نتیجهٔ مذاکره باید لغو تحریم‌ها علیه نظام باشد. مذاکره برای مذاکره بی‌فایده است.

روزنامه جوان نوشت: سهم قشر ضعیف از یارانه انرژی، یک و دو دهم درصد و سهم ثروتمندان، ۲۵درصد است.

تجمعات اعتراضی

از صبح امروز فرهنگیان کارنامه سبز برای سومین روز در برابر وزارت آموزش و پرورش رژیم، تجمع اعتراضی برپا کردند و به بیکاری و سیاستهای غارتگرانهٔ رژیم اعتراض کردند.

همزمان کاربران صرافی کریپتولند در اعتراض به غارت سرمایه‌هایشان توسط این نهاد حکومتی، در برابر به‌اصطلاح دادسرای رژیم تجمع اعتراضی برپا کردند.

مافیای مسکن

سایت وزارت صمت رژیم با اشاره به بحران مسکن در ایران آخوندزده نوشت: «علی رغم نیاز بالای مسکن در ایران، اما میزان خرید در بازار مسکن کم و راکد است».

بر اساس آمار اعلام بانک مرکزی رژیم، در مردادماه، قیمت متوسط فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی در تهران ۳۰ میلون و ۹۷۰هزار تومان بود که نسبت به تیرماه سال جاری ۳ و یک دهم درصد افزایش و نسبت به مرداد سال۹۹ بیش از ۳۴درصد افزایش قیمت داشته است.

این در حالیست که به اعتراف سران و رسانه‌های رژیم بیش از ۳میلیون خانهٔ خالی در ایران وجود دارد.

همزمان کارشناسان رژیم در یک گفتگو در تلویزیون حکومتی به مافیای مسکن که به‌وسیلهٔ بانکهای زیر نظر خامنه‌ای مردم را غارت می‌کنند، اعتراف کرد.

سبد معیشت به یازده میلیون تومان رسید

خبرگزاری حکومتی ایلنا نوشت: نرخ «سبد معیشت» به یازدهم میلیون تومان رسیده و کارگران نزدیک به ۱۹روز از هر ماه را بدون مواجب و خرجی زندگی می‌کنند. همهٔ داده‌های اقتصادی نشان از انقباض هر چه بیشتر سفره‌های مردم دارد. حتی برنج و لبنیات در حال غیب شدن از سبد خرید هفتگی خانوارها هستند.

این خبرگزاری حکومتی با طعنه به وعده‌های تو خالی رئیسی جلاد نوشت: پروپاگاندای جدید روی «مهار تورم» در حال شکل‌گیری است که ظاهراً قصد دارند شعار ادعایی و بدون راه‌کار مهار تورم را به جای تأمین سبد معیشت خانوارهای کارگری، جانمایی کنند! باید پرسید برنامهٔ دولت سیزدهم برای حل این بحران فزاینده، به‌راستی چیست؟!

وضعیت وخیم خرمشهر

گزارشهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، وضعیت به‌غایت وخیم زیستی و بهداشتی در خرمشهر را نشان می‌دهد. این در حالیست که به‌گفتهٔ مردم اگر رژیم حتی یک صدم از درآمد نفت و گاز خوزستان را به جای غارت، خرج سازندگی و معیشت مردم کند، وضعیت شهرهای خوزستان سراپا متفاوت خواهد بود.

وعده‌های تو خالی رئیسی

سایت حکومتی اقتصادنیوز، با اشاره به وعده‌های تو خالی رئیسی جلاد، نوشت: «آقای رئیسی! طبقهٔ متوسط ایران در حال نابودی است. فیل هوا کردن را بگذارید کنار!»

این سایت حکومتی در ادامه می‌نویسد: مردم در تأمین معیشت خود مانده‌اند. قیمتها اگر در مسابقات صخره‌نوردی جهانی شرکت می‌کردند، قطعاً رکوردی عجیب را به‌نام خود می‌کردند. چشمت را که می‌گردانی، قیمت یک کالا بالا رفته است.

سایت حکومتی اقتصادنیوز با طعنه به خالی‌بندی‌های رئیسی جلاد ادامه می‌دهد: رئیسی اکنون وعدهٔ یک میلیون مسکن می‌دهد. اما بهتر است سنگ بزرگ بر ندارد، که سنگ‌ریزه‌های بسیاری جلوی پای مردم افتاده است، که برداشتن آنها در اولویت است!

حقوق‌های نجومی

خبرگزاری حکومتی ایلنا ضمن اعتراف به فساد نهادینه و حقوق‌های نجومی کارگزاران خامنه‌ای نوشت: مرضِ «حقوق نجومی» چگونه دامن اقتصاد را گرفته است؟

بخش‌هایی از این گزارش:

بخش اعظم حقوق‌های نجومی مربوط به شرکت‌های وابسته به صندوق‌های بیمه‌ای و بازنشستگی بوده، که دولتی محسوب می‌شوند.

برای نمونه ۳نفر از مدیران دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، بیش از ۵۳میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند.

یکی از این مدیران که حقوق (ناخالص) او در خرداد ماه ۴۴میلیون تومان بود، تنها در یک ماه ۷میلیون و ۹۳۵هزار تومان فوق‌العاده جذب و ۲۲میلیون تومان اضافه کاری دریافت کرده است.

سال گذشته هم، کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مجلس، از پرداخت ۴۵میلیون تومان به رئیس اداره گاز یک شهرستان، ۶۷میلیون تومان به رئیس یک دانشگاه و ۵۰میلیون تومان به مدیران یکی از شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت خبر داد. یکی از نمایندگان سابق مجلس هم در ماه‌های فروردین و اردیبهشت سال جاری، در سمت مدیرعامل یکی از شرکت‌های بیمه، به ترتیب ۷۳میلیون تومان و ۸۵میلیون تومان حقوق دریافت کرده است.

اکنون شاهد تشدید شکاف درآمدی از ناحیه افزایش حقوق‌های افراد یا گروه‌هایی هستیم که به نوعی وابسته به اقتصاد سیاسی کشور هستند و از روابط نابرابر آن ارتزاق می‌کنند.

کرونا

رئیس مرکز بهداشت خوزستان: زنان باردار در موج اخیر کرونا ناشی از واریانت دلتا سه برابر سال گذشته به کرونا مبتلا شده‌اند.

استاندار رژیم در لرستان: لرستان هم‌چنان در مرحله صعود بیماری کرونا می‌باشد و ممکن است وضعیت بدتر شود.

روزنامه سیاست روز: ایران در حوزه سلامت در مقایسه با کشورهایی مانند مغولستان، ازبکستان و ترکمنستان هم عقب‌تر است.

مطالب مرتبط

خضریان عضو مجلس رژیم از یک فقره دزدی۶۰۰ میلیارد تومانی در سازمان بنادر رژیم خبر داد

عاقبت وعده‌درمانی و دروغ‌درمانی!