۲۷تیر سالگرد زهر خوردن خمینی و قبول آتش بس در جنگ ضدمیهنی

۲۷تیر سالگرد قبول آتش بس در جنگ ضدمیهنی و زهر خوردن خمینی ـ ۲۶تیر۱۴۰۰

۲۷تیرماه، سالگرد زهر خوردن خمینی و قبول آتش‌بس در جنگ ضدمیهنی است که به مدت ۸سال ادامه داشت.

جنگی که تنها در طرف ایران ۱میلیون کشته و ۲میلیون معلول و مجروح و۴ میلیون آواره و بیش از هزار میلیارد دلار خسارت بر جای گذاشت.

وزیر آموزش و پرورش رژیم در سال۶۷ اعلام کرد که در این جنگ ،۴۵۰هزار دانش‌آموز به جبهه‌ها فرستاده شدند.

این دانش‌آموزان در تاکتیک «حمله با امواج انسانی» با عنوان «سربازان یک بار مصرف» مورد استفاده قرار گرفتند.

رفسنجانی در نماز جمعه روز ۹آبان سال۱۳۷۶ اعتراف کرد که ۳۶۰۰۰تن از این کودکان دانش‌آموز در جبهه‌ها جان خود را از دست دادند.

رفسنجانی هم‌چنین اعتراف کرد که یک قرن درآمد نفت ایران یعنی متجاوز از ۱۰۰۰میلیارد دلار به تنور این جنگ ریخته شده است.

اما جام‌زهری که ارتش آزادیبخش ملی ایران با فتح شهر مهران و یکصد رشته عملیات دیگر به حلقوم خمینی و تنور جنگ ضدمیهنی او ریخت ،اثرکرد و او را وادار به قبول قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت ملل متحدکرد که آن را از تیر ماه سال۱۳۶۶قویا و قاطعانه، رد کرده بود. خمینی، از ۶سال قبل از آن، یعنی از سال۱۳۶۱ متوالیاً قطعنامه‌های سالانه‌ی شورا ی امنیت ملل متحدبرای آتش‌بس و خاتمه دادن به جنگ را رد می‌کرد و می‌گفت: «اگر این جنگ ۲۰سال هم طول بکشد ما ایستاده‌ایم ».

-اما ارتش آزادیبخش کار را به آنجا رساند که احمد خمینی بعداً گفت: «امام وقتی در معادلات به این نتیجه رسیدند که قطعنامه را قبول کنند ، من جام‌زهر قطعنامه را می‌نوشتم ، من کنار امام بودم. امام مرتب مشتشان را بر روی پایش می‌زدند و آخ می‌گفتند... . بعد از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ چند روز امام بدرستی نمی‌توانستند راه بروند

تلویزیون رژیم: من باز می گویم که قبول این مسأله برای من از زهر کشنده‌تر است

نکته بسیار قابل‌توجه در سخنان خمینی بهنگام پذیرش قطعنامه این بود که می‌گفت دلیل آنرا نمی‌تواند بگوید. اما بقایای خمینی از جمله ولایتی وزیر خارجه و محسن رضایی سرکرده پاسداران و شمخانی بعداً فاش کردند که ترس خمینی پس از فتح مهران از مجاهدین بود و بس.

اما از فردای آتش‌بس ،مقامات رژیم از قبیل رفسنجانی در موضع رئیس مجلس و موسوی اردبیلی رئیس قوه قضاییه ،که تا آن زمان برای ادامه جنگ یقه درانی می‌کردند ، به‌شدت از آن فاصله گرفتند.

رفسنجانی در گفتگو با روزنامه جمهوی اسلامی در تاریخ۷مهر ۱۳۷۹ به صراحت گفت «امام به‌عنوان فرمانده کل قوا با مسائل نظامی آشنا نبود. . ». .

وقتی عملیاتی مانند والفجر شکست می‌خورد و نا موفق می‌شد «اسمش را والفجر مقدماتی گذاشتند که در عملیات بعد جبران کنند» «نظر امام بر ادامه جنگ قاطع بود.

حتی اجازه نمی‌دادند که این بحثها خدمت ایشان مطرح شودو می‌گفتند باید تا کیفر متجاوز پیش برویم».

«بعضیها می‌گفتند ادامه جنگ تا استقرار حکومت اسلامی در عراق/بعضیها می‌گفتند تا رفع فتنه در عالم که امام هم همین را می‌گفتند/بعضی هم می‌گفتند تا تنبیه متجاوز و گرفتن حق ایران». رفسنجانی می‌گوید که هیچیک از اجزاء رژیم «در این سه خواسته تنزل نداشت».

آخوند خاتمی و سپس کمال خرازی در آن زمان به ترتیب ریاست تبلیغات سپاه جنگ ضدمیهنی را برعهده داشتند و با گوشت و پوست فرزندان ملت ایران تنور جنگ خمینی را می‌تابیدند.

در روزگاری که هیچکس یارای درافتادن با خمینی و مقابله با جنگ ضدمیهنی را نداشت،رهبر مقاومت ایران آقای مسعود رجوی پرچم صلح و آزادی را به اهتزاز درآوردو با شعار صلح و آزادی ،به مقابله باخط خمینی یعنی جنگ ،جنگ ،اختناق روی آورد. همزمان مقاومت ایران و سازمان مجاهدین خلق ایران به برگزاری هفته‌ها و ماههای صلح در داخل ایران مبادرت کردند و طلسم جنگ‌افروزی خمینی و شعار توسعه‌طلبانه «فتح قدس از طریق کربلا» را در عرصه اجتماعی درهم شکستند.

پاسدار شمخانی وزیر دفاع سابق آخوندها روز ۴مهرماه ۱۳۸۴ اذعان کرد:

«هیچکس هیچکس غیر از مجاهدین ، در داخل کشور وجود ندارد که بعد از خرمشهر، اطلاعیه‌یی یا بیانیه‌یی داده باشد که جنگ باید خاتمه پیدا کند.

برخلاف ادعای فعلی احزاب سیاسی. هیچکس… هیچ سندی وجود ندارد که بعد از اتمام عملیات بیت‌المقدس که منجر به آزادسازی خرمشهر شد، گروه سیاسی ای خواهان وضعیتی باشد که امروز اعلام می‌کند».

شمخانی وزیر دفاع سابق آخوندها ـ ۴تیر ۱۳۸۴

«هیچکس هیچکس غیر از مجاهدین ، در داخل کشور وجود ندارد که بعد از خرمشهر، اطلاعیه‌یی یا بیانیه‌یی داده باشد که جنگ باید خاتمه پیدا کند. برخلاف ادعای فعلی احزاب سیاسی. هیچکس… هیچ سندی وجود ندارد که بعد از اتمام عملیات بیت‌المقدس که منجر به آزادسازی خرمشهر شد، گروه سیاسی خواهان وضعیتی باشد که امروز اعلام می‌کند».

در دیماه ۱۳۶۱ ،۶ماه پس از عقب‌نشینی قوای عراقی از خاک میهنمان در خردادهمان سال ،بیانیه صلح بین مسئول شورای ملی مقاومت ایران و نایب نخست‌وزیر عراق امضاء شد و همگان فهمیدند که صلح در دسترس است اما رژیم خمینی از آن روی بر می‌تابد.

در اسفند۱۳۶۱ ،طرح صلح شورای ملی مقاومت ایران به تصویب رسید و متعاقباً طرف عراقی آنرا به‌عنوان مبنای قابل‌قبول برای آغاز مذاکرات صلح ،پذیرفت. . .به این ترتیب طلسم جنگ خمینی به‌لحاظ سیاسی در هم شکسته شد.

در قدم بعد مقاومت ایران یک جنبش جهانی حمایت از صلح به‌راه انداخت که بیش از ۵۰۰۰ حزب و شخصیت سیاسی در سراسر جهان به آن پیوستند.

به این ترتیب طلسم جنگ خمینی در عرصه بین‌المللی نیز در هم شکست.

حمایت جهانی از طرح صلح شورای ملی مقاومت ایران

در آخرین مرحله ،این ارتش آزادیبخش ملی ایران بود که از اسفند ۱۳۶۵ تا ۳۰خرداد۱۳۶۷ طی یکصد رشته عملیات کوچک و بزرگ که به فتح شهر مهران منجر شد طلسم جنگ ضدمیهنی را به‌لحاظ مادی و عینی در عرصه نظامی در هم شکست.

جالب این بود که خمینی در پیام خود در ۲۷تیر ۱۳۶۷ با استیصال و در ماندگی اذعان کرد که مصلحت نمی‌دانددلیل زهر خوردن و قبول آتش‌بس را علنی کند.

اما متعاقباً اطرافیان خمینی،به بیانهای مختلف فاش کردند که دلیل، قبل از هر چیز، کابوس به تحقق پیوستن شعارهای «امروز مهران ،فردا تهران» از سوی رزم‌آوران آزادی و اغلب هموطنان بوده است

ارتش آزادیبخش در فتح مهران متجاوز از ۲میلیارد دلارتسلیحات و مهمات و تجهیزات لشگر۱۶زرهی قزوین و لشگر ۱۱ ضدامیرالمومنین را به غنیمت گرفت.

این چنین بود که در کمتر از یک ماه ،خمینی که از این پیش‌تر بارها قسم و آیه خورده بود که تا ۲۰سال هم که شده

و تا وقتی که حتی یک خانه در تهران سالم مانده باشد به جنگ ادامه خواهد داد،همین که هوارا پس دید،با ذلت و بی‌آبرویی در چنبره تعادل‌قوای جدید که به زیانش بود در هم پیچید و در ۲۷تیر ۱۳۶۷ به‌گفته خودش جام تلخ‌تر از زهر آتش‌بس را سر کشید.

مطالب مرتبط

روحانی شرایط رژیم را با مقطع بحرانی جنگ ضدمیهنی مقایسه کرد اعتراف ولی‌فقیه ارتجاع به جنایات جنگی در جنگ ضدمیهنی

خبرهای مرتبط