اجلاس استماع شاهدان و خانواده های شهیدان قتل عام شدگان ۶۷ در ژنو

اجلاس استماع شاهدان و خانواده های شهیدان قتل عام شدگان ۶۷ در ژنو


درجلسه یی که با شرکت شماری از سازمان‌های غیر دولتی دارای رتبه مشورتیِ ملل متحد، در کلوپ مطبوعات ژنو برگزار شد،  سخنرانان تأکید کردند که سرکوب و جنایات رژیم در جریان قیام بزرگ مردم ایران که از هفتم دی‌ماه گذشته شروع شده، لزوم تحقیقات دربارة جنایت‌های رژیم و سپردن عاملان آن به دست عدالت را دوچندان می‌کند.

دراین جلسه که  به ابتکار انجمنِ «عدالت برای قربانیان قتل عام سال ۶۷» تشکیل شد، برجسته‌ترین حقوقدانان بین‌المللی، زندانیان از بند رسته و شاهدان و خانواده‌های شهیدان قتل عام زندانیان سیاسی شرکت داشتند ، در این جلسه، سخنرانان درحسابرسی از سرانِ حکومت آخوندی و توقف جنایت‌های رژیم علیه قیام‌کنندگان در زندان‌ها فراخوان دادند.

گزارشی از این اجلاس از نظرتان می‌گذرد:

فراخوان به حسابرسی از سران حکومت آخوندی توقف جنایت‌های رژیم علیه قیام‌کنندگان در زندانها

اجلاس استماع شاهدان و خانواده‌های شهیدان قتل عام 67 کلوپ ملی مطبوعات درشهر ژنو - مقراروپایی ملل متحد 12 بهمن 1396 - 1 فوریه 2018

سخنرانی برجسته‌ترین حقوقدانان بین‌المللی و حمایت سازمان‌های غیر دولتی دارای رتبة مشورتی سازمان ملل

در جلسة استماع شهود قتل عام و جنایات دیکتاتوری آخوندی که در کلوپ مطبوعات  ژنو تشکیل شد، نمایندگان سازمان‌های غیر دولتی دارای رتبه مشورتی ملل متحد و حقوقدانان برجسته، با اشاره به دستگیری‌های گسترده در جریان قیام بزرگ مردم ایران و قتل شماری از قیام‌کنندگان در زندان‌ها بر لزوم توقف این جنایات سرکوبگرانه تاکید کردند.

در این جلسه استماع که با شرکت و سخنرانی شماری از برجسته‌ترین حقوقدانان متخصص در امور حقوق بشر بین‌المللی برگزار شده بود، تعدادی از شاهدان، زندانیان سیاسی از بند رسته و اعضای خانواده‌های شهیدان قتل عام ۱۳۶۷ به ادای شهادت پرداختند.

راضیه پرندک:

اینها همون‌جا گفته بودند که ما پسرت رو اعدام کردیم و قبرش هم اگر می‌خواهید نشونتون بدیم، صد و پنجاه هزار تومان بریزید به حساب امام خمینی تا ما قبرش رو نشونشون بدیم.

در این اجلاس که به‌مدت قریب به 8 ساعت ادامه داشت، نمایندگان هیأت‌های نمایندگی کشورهای مختلف در سازمان ملل، سازمان‌های غیردولتی، شخصیت‌های مدافع حقوق بشر مستقر در ژنو و همچنین نمایندگانی از ملل متحد شرکت کردند و به تهیه گزارش پرداختند.

جلسه استماع جامعه مدنی در ژنو، بطور سمبلیک در قالب یک دادگاه جامعه مدنی و در ۴ قسمت برگزار شد. در شروع این اجلاس، طاهر بومدرا در سخنان افتتاحیة خود ضمن معرفی حقوقدانان برجسته و متخصصین حقوق بشر، علت و هدف برگزاری جلسه استماع را توضیح داد.

وی گفت که قتل عام (67 در ایران) هم‌چنان ادامه دارد و تأکید کرد که جنایات رژیم علیه قیام‌کنندگان، یکی از شواهد این واقعیت است.

سپس در قسمت اول:

 کریستی بریملو، وکیل برجسته انگلستان با رتبه مشورتی ملکه و رئیس کمیته حقوق بشر کانون وکلای انگلستان و ولز به نیابت از جانب همة قتل عام شدگان سال ۶۷ و خانواده‌های آنها کیفرخواست خود را علیه عاملان این جنایت ارائه کرد. خانم بریملو با استناد به فتوای جنایتکارانة خمینی جلاد، نامه‌های منتظری و نوار صوتی دیدار او با ۴ تن از اعضای هیأت‌های مرگ و همچنین اعترافات سران رژیم، نتیجه‌گیری کرد که به‌طور حتم آنچه در سال ۶۷ رخ داد، مصداق جنایت علیه بشریت است.

وی با اشاره به این‌که اعضای هیأت مرگ هم‌اکنون نیز از بالاترین سران رژیم آخوندی هستند تأکید کرد که

جنایات سال ۶۷ در ایران هم‌چنان ادامه داشته است.

کریستی بریملو با اشاره به دستگیری‌های گسترده در جریان قیام بزرگ مردم ایران و قتل شماری از قیام‌کنندگان در زندان‌ها بر لزوم پایان‌دادن به مصونیت عاملان این جنایات تأکید کرد و به تحقیقات بین‌المللی و قرار دادن تمامی مسئولان این جنایت‌ها در مقابل عدالت در یک دادگاه بین‌المللی فراخوان داد

او سپس از شش تن از زندانیان سیاسی سابق و خانواده های شهیدان دعوت کرد تا در مورد مشاهداتشان شهادت بدهند. شهادت‌های تکان‌دهندة آنها از جنایات دژخیمان رژیم، حاضران در این جلسة استماع را به‌شدت تحت تأثیر قرار داد.

مصطفی نادری:

تقریبا از تمام زندان اوین اینجور که من آمار بندهایش  را بوسیله بقیه بچه داشتم . در حدود ۱۲ هزار زندانی بود که  فقط ۲۵۰ نفر زنده ماندند.

زهره بیژن یار:

در نامه های چند خطی اش از باغچه کوچک برف و رویش جوانه ها پس از زمستانی  سرد وطولانی می نوشت واینکه جلوی حرکت وپویایی انسان و جهان را سیاه اندیشان نمی توانند بگیرند هنوز پدران و مادران سالخورده در گورستانها  بدنبال عزیزانشان می گردند و بسیاری ازآنها همچون پدر من با قلبی سنگین و با چراهایی  بی پاسخ مانده دنیا را ترک کردند.

پدر یحیی شجاعی:

این دختر من نسرین شجاعی بوده بعد بچه خواهر من پسر خواهر من به نام قربان  زندانی بوده که زندانی اش هم تمام شده بود  باید آزاد می شده یک یا دو بعد باید آزاد می شده  . آزادش نکردند در زندان نگهش داشتند بعد اعدامش کردند

رمضان موسوی‌:

هفت مرداد ۶۷  بیست و نه نفر را بردند در جنگل  سمس کنده یعنی در اطراف ساری  همانجا تیرباران کردند

احسان نیاکان

طوری بود که  بازپرس من در سال ۸۸ به نام محبی . موقعیکه من از او سوال کردم تکلیف من  چی میشه  چکار می خواهید با من بکنید تعیین تکلیف بکنید مرا . برگش گفت  به صراحت ما اشتباه کردیم که ترا در  ۶۷ نزدیم  این حرف را سال ۸۸  به من می زند.

سیما میرزایی:

این عکس ۱۴ نفر از اعضای خانواده من است  که هفت  نفر از اینها به فتوای خمینی در  قتل عامهای ۱۹۸۸ با وجود اینکه  حکم داشتند  همه شان را اعدام کردند  دلم می خواست مادرم زنده بود ۱۰ سال پیش می آمد و  دانه به دانه زندانها را همه گذرانده بود  براتون  توضیح می داد چه بلایی سر  بچه هایمان  آوردند و در کنار آنها چه بلایی سر خانواده های  ما  آوردند.  تنها  بچه های ما را اینها نکشتند.  اینها خانواده های ما را بچه های ما را پدر و مادرهای ما را  همه را در کنار بچه هایمان  توی زندانها شکنجه کردندو کشتنشون.

 

 قسمت دوم برنامه:

پنلی متشکل از متخصصان حقوق بشر بود. در این پنل ژان زیگلر، نایب‌رئیس کمیتة مشورتی شورای حقوق بشر، اریک سوتاس از چهره‌های برجستة مدافع حقوق بشر که بمدت ۲۰ سال ریاست سازمان جهانی علیه شکنجه را بعهده داشته، خوآن گارسه وکیل سرشناس بویژه در امر پیگیری مسئولان جنایت علیه بشریت و طاهر بومدرا، شرکت داشتند.

 

دکتر خوان گارسه –وکیل سرشناس درامر پیگیری مسئولان جنایت علیه بشریت

خوان گارسه در سخنرانی خود بر لزوم اقدام ارگان‌های بین‌المللی و تحقیقات دربارة قتل عام 67 تأکید کرد، و گفت: جلسة امروز فقط گرامیداشت قربانیان دیروز نیست، بلکه هم‌چنین کمکی به نسل کنونی و برای آیندگان است.

 

ژان زیگلر  نائب رئیس کمیته مشورتی شورای حقوق بشر

ژان زیگلر در مقدمه صحبت هایش به بررسی تاریخی مقابله مجاهدین و خمینی پرداخت و گفت از همان ابتدا مسعود رجوی به خمینی گفت که مردم ایران برای آزادی انقلاب کرده‌اند و درخواست او برای همکاری را رد کرد.

وی بعد از تشریح این روند از جمله با استناد به فهرست اسامی و مشخصات ۲۰ هزار تن از شهیدان مجاهد خلق به بررسی قتل عام سال ۶۷ پرداخت.

ژان زیگلر مردم ایران دوباره بپاخاسته‌اند؛ امروز با یک نسل جدید مواجهیم؛ جوانانی که با به خطر انداختن جان خود دست به تظاهرات زده‌اند... طبعاً در اعتراض به وضعیت وخامت‌بار اقتصادی و فساد آخوندها این کار را انجام می‌دهند؛ اما عمیق‌تر از آن، نقطة انگیزش آنها، شهیدان سال 67 هستند. آنها به آزادی، دموکراسی و احترام به حقوق بشر فراخوان می‌دهند. قطعاً آنها با الگوی قهرمانانة شهیدان سال 67 تغذیه می‌شوند...

ژان زیگلر تأکید کرد: مبارزة مجاهدین و شورای ملی مقاومت... برای آزادی ما نیز هست؛ چون با به اسلام روشنایی، هم‌زیستی و همکاری... نیازمندیم. ابعاد (این مبارزه) جهانی است؛ نه فقط در فداکارای شهیدان سال 67 بلکه هم‌چنین در فداکاری کسانی که امروز و همین الآن تحت شکنجه... قرار دارند...، یک رابطة ارگانیک بین فداکاری آنها و آزادی ما وجود دارد.

ژان زیگلر در پایان سخنانش گفت: باید ملل متحد یک دادگاه ویژه در رابطه با ایران تشکیل بدهد تا به مصونیت (مقامات این رژیم) که برای بشریت شرم‌آور است، پایان داده شود.

طاهر بومدرا

طاهر بومدرا در سخنانش وظایف سازمان ملل را مرور و نتیجه‌گیری کرد که گزارشگران موضوعی ملل متحد چه به صفت فردی  چه به صفت جمعی موظفند در رابطه با این جنایت علیه بشریت دست به اقدامات لازم بزنند و از جمله خواستار اقدامات مشخص از سوی کمیسر عالی حقوق بشر بشوند. وی همچنین تأکید کرد که کمیسر عالی حقوق بشر موظف است یک هیأت حقیقت‌یاب و کمیسیون تحقیق برای رسیدگی به این موضوع اختصاص بدهد.

اریک سوتاس –رئیس پیشین سازمان جهانی علیه شکنجه

اریک سوتاس در سخنانش به تحقیقات جامعة بین‌المللی در مورد جنایت‌های رژیم آخوندی در جریان قتل عام سال 67 فراخوان داد، و گفت: مبارزه با مصونیت، تنها عاملی است که عدم تکرار (جنایات) را تضمین می‌کند...

در سومین قسمت برنامه:

خانم کریستی بریملو ۹ شاهد دیگر از زندانیان سابق سیاسی و خانواده‌های شهیدان قتل عام را برای ادای شهادت فراخواند که هر یک از آنها نیز وجوه مختلف مشاهداتشان را دربارة جنایت‌های رژیم در زندان‌ها و شواهد انکارناپذیر جنایت علیه بشریت در قتل عام 67 را تشریح کردند.

عزت حبیب نژاد:

خیلی از پدرها و مادرها  زمان شنیدن  اعدام بچه هایشان  همان لحظه سکته کردند و یا همان لحظه فوت کردند.  خیلی بلا سر خانواده ها آمد  ای کاش  آنها الان اینجا بودند و شرح حال می دادند که چی به سر آنها آمد.

راضیه قدرتی گیلوایی:

همچنین تعدادی از دوستانم در  قتل عام ۶۷ سربدار شدند.  دوست نازنینم تهمینه ستوده که در زندان اوین  با او آشنا شده بودم  خدیجه گلچین ، لیدا غفوری ، مجاهد شهید مریم گلزاده غفوری  که در  بند ۲ زندان اوین او را دیده بودم  او خواهری بسیار با وقار و دوست داشتنی بود.  که همه  آنها حکم داشتند  که رژیم  خمینی در سال ۶۷ همه آنها را اعدام کرد.

حسین توتونچیان  :‌

برادر  من  محمد علی توتونچیان  دانشجوی  سال آخر جامعه شناسی دانشگاه تهران بود  او دو بار در زمان  شاه دستگیر شده بود و دو بار هم در زمان خمینی.  و یکی از دلایلی که  حکم بالا گرفت در واقع همین دستگیری اش در زمان شاه بود او فردی بسیار شجاع بود  هر وقت که نماینده های رژیم به داخل زندان می آمدند.  او شجاعانه بلند می شد و حرفهایش  را می زد اینرا بسیاری از بچه هایی ه با او هم بند بوده اند  شهادت می دهند  بعد از قتل عام ها  یکروز به مادر من زنگ می زنند و یکی از کمیته های تهران را بهش معرفی می کنند  و می رود و یک ساک از وسایل برادرم را می گیرد.  و تا امروز  نه از محل دفنش اطلاع داریم و نه  از اینکه  چرا اعدامش کردند.

رضا شمیرانی:

تمامی  زندانهای اوین یعنی قزل حصار ، گوهردشت اوین  زندانهای مخفی غیر مخفی کمیته تماما ما ۱۳۵ نفر ماندیم  از چندین هزار نفر زندانی که در آنجا  بودند ما ۱۳۵ نفر زنده ماندیم.

فرزانه مجیدی:

ما که اینجا هستیم یک  عده کمی هستیم  هزاران هزار نفری هستند در ایران  که قربانی  این رژیم هستند ولی صدایشان به جایی نمی رسد و بچه ها و عزیزانشان را مفقود کرده اند کشته اند چون  سالیان است که این رژیم دارد می کشد  کسی نمی دونه چه جوری دارند کشته می شوند این بچه ها .  آنقدر آدمها بوده اند که تو بیرون جسدهایشان پیدا شده و رژیم گفته حالا فلان افغانی او را کشته و همه اینها جوانان پاکی بودند که هیچ گناهی نداشتند این رژیم اینها راکشته است.

 

در قسمت چهارم:

جلسه استماع جامعه مدنی پیرامون قتل عام سال ۶۷ سر جفری رابرتسون قاضی پیشین دادگاه ویژه سرالئون که توسط سازمان ملل برای رسیدگی به جنایات علیه بشریت ایجاد شده بود و پروفسور اریک داوید حقوقدان برجسته در امور حقوق بشر انساندوستانه از بلژیک نظرات خود را دربارة ماهیت قتل عام ۶۷ و وظایف سازمان ملل در این رابطه تشریح کردند.

 

جفری رابرتسون-رئیس پیشین  دادگاه ویژه ملل متحد برای سیرالئون

جفری رابرتسون توضیح داد که هیچ توجیهی برای قتل عام سال ۶۷ وجود ندارد و با استناد به فاکت‌های مشخص تبلیغات رژیم آخوندی را که برای گریز از حسابرسی و مجازات، تلاش می کند آن‌را به عملیات کبیر فروغ جاویدان ربط بدهد رد کرد. وی گزارشگر ویژه ملل متحد دربارة وضعیت حقوق بشر در ایران را فراخواند که خواستار تشکیل یک کمیسیون تحقیقات مستقل بشود.

پروفسور اریک داوید-حقوقدان برجسته درامور حقوق بشر انسان دوستانه

پروفسور اریک داوید نیز ضمن ارائه بحث مبسوطی حول قوانین بین‌المللی با استناد به مادة ۷ معاهدة رم تأکید کرد که آن‌چه در سال ۶۷ در ایران رخ داد مصداق بارز جنایت علیه بشریت است و سازمان ملل باید یک هیأت مستقل برای تحقیقات تشکیل دهد.