۱۴اسفند سالروز درگذشت دکتر محمد مصدق پیشوای نهضت ضداستعماری مردم ایران

۱۴ اسفند سالروز درگذشت دکتر محمد مصدق پیشوای نهضت ضداستعماری مردم ایران-۱۳اسفند


 دکتر محمد مصدق: چه زنده باشم و چه نباشم امیدوارم و بلکه یقین دارم که این آتش خاموش نخواهد شد و مردان بیدار کشور، این مبارزه ملی را آن‌قدر دنبال می‌کنند تا به‌نتیجه برسد…»


روز چهاردهم اسفندماه سال۱۳۴۵ دکتر محمد مصدق، پیشوای نهضت ملی ایران، دیده از جهان فروبست و میلیونها ایرانی را درغم فقدان خود سوگوار کرد.

مصدق در احمدآباد، تبعیدگاه چندین‌ساله‌اش به‌خاک سپرده شد.
مصدق کبیر در سال۱۲۶۱شمسی در تهران به‌دنیا آمد. در سال۱۲۸۷ برای ادامه تحصیلاتش به فرانسه عزیمت کرد و بعد از اتمام دورهٔ مدرسه علوم سیاسی پاریس، وارد دانشگاه نوشاتِل سوئیس شد.

در سال۱۲۹۳ با اخذ دکترای حقوق از این دانشگاه، به ایران بازگشت.

دکتر مصدق در دوره‌های پنجم، ششم، چهاردهم و شانزدهم مجلس شورا در موضع نماینده مردم تهران با سیاستهای وابسته‌ساز و دیکتاتوری رضاخان و محمدرضا پهلوی مبارزه کرد و سرانجام رهبری جنبش ملی کردن صنعت نفت ایران را به‌دست گرفت و با حمایت عموم توده‌های مردم ایران، این جنبش را تا خلع ید کامل از شرکت نفت سابق (شرکت انگلیسی) و احقاق حقوق مردم ایران به‌پیش برد.

دکتر مصدق در اجرای همین قانون ملی‌کردن صنعت نفت و خلع ید از شرکت نفت سابق، پیشنهاد نخست‌وزیری را پذیرفت.


دشمنان رنگارنگ مصدق در تمام مدت ۲سال و چهار ماهی که او در حکومت بود، حتی یک روز از توطئه علیه وی خودداری نکردند و بارها قصد جان وی و طرح کودتا علیه حکومت ملی او را کردند.

سرانجام حکومت ملی دکتر مصدق با یک کودتای استعماری که به‌کمک عوامل دربار و ارتش و آخوندهای خائنی از قبیل بهبهانی و کاشانی، ترتیب داده شده بود، در تاریخ ۲۸مرداد ۱۳۳۲سرنگون شد.

دکتر مصدق دستگیر و در بیدادگاه نظامی شاه، به ۳سال زندان محکوم شد و سپس به احمدآباد تبعید گردید و سرانجام پس از ۱۴سال تنهایی و انزوا در تبعید چشم از جهان فروبست.

پیشوای نهضت ملی مردم ایران در غربت به‌درود حیات گفت اما این امید و بلکه اطمینان را داشت که فرزندان مجاهد و مبارزش، راه او را تا رسیدن به پیروزی نهایی ادامه خواهند داد:
«چه زنده باشم و چه نباشم امیدوارم و بلکه یقین دارم که این آتش خاموش نخواهد شد و مردان بیدار کشور، این مبارزه ملی را آن‌قدر دنبال می‌کنند تا به‌نتیجه برسد…».


سخنرانی مسعود رجوی بر مزار پیشوای نهضت ملی دکتر محمد مصدق ـ ۱۴اسفند ۱۳۵۷
بنام خدا و به‌نام خلق قهرمان ایران

و به‌نام رهبر فقیدی که در اینجا آرمیده است. رهبری استوار، سرسخت و سازش ناپذیر که نخستین بار درس مبارزه با استعمار را در مکتب او آموختیم.

آن‌که در میهن خود غریب و درخانه‌اش در تبعید و در عین زنده بودن، چونان شهید به‌سر برد.

از این رو جای آنست که بدواً خالصانه‌ترین درود انقلابی خود را نثار این آموزگار بزرگ جنبش‌های ضداستعماری ملل اسیر و در زنجیر جهان کنیم و هم‌چنین درود بفرستیم به شهید پرافتخار – وزیر خارجه قهرمان دکتر مصدق – شهید دکتر حسین فاطمی، قهرمان ملت ایران و نیز درود بفرستیم به شهدای پرافتخار سی‌ام تیر.

به همین مناسبت از کلمات تاریخی خود دکتر مصدق کمک می‌گیریم و درود می‌فرستیم باز هم به همه کسانی که به‌قول خود او «... در سیاست مملکت اهل سازش نیستند و تا آنجا که موفق شوند مرد و مردانه می‌ایستند و یکدنگی بخرج می‌دهند. . ».

و درود می‌فرستیم باز هم به کسانی که به‌قول خود ایشان «... در راه آزادی و استقلال ایران عزیز از همه چیز خود می‌گذرند. . ».

مسعود رجوی - برخیز ای پیشوا و رشد نونهالی را که با خون دل آبیاری کرده بودی ببین


بنابراین این پیشوای فقید را مخاطب قرار می‌دهیم: برخیز ای پیشوای عزیز و رشد نونهالی را که با خون دل آبیاری کرده بودی، بچشم بنگر. بنگر که نهال حق‌طلبی و آزادی چگونه می‌رود تا هم‌چون درختی طیب در سراسر این میهن سایه گسترد.

«کشجره طیبه اصلها ثابت و فرعها فی السماء توتی اکلها کل حین باذن ربها»

همچون درختی پاکیزه با ریشه‌یی استوار در دل فرد فرد مردمان این میهن که به آسمان، شاخ و برگ کشیده و هرازگاهی باذن پروردگار تکامل بخش خود، میوه می‌دهد.

پس برخیز ای پیشوای گرامی و ببین چگونه نمایندگان تمامی اقشار و طبقات مردم ایران بر مزارت از کران تا بکران گرد آمده‌اند تا خاطره و راهت را گرامی دارند.

مطالب مرتبط

نه آخوند، نه قزاق، مصدق روحت شاد  ۱۴اسفند سالروز درگذشت مصدق بزرگ

درگذشت پیشوای نهضت ملی ایران دکتر محمد مصدق