سالگرد وفات حضرت معصومه علیها سلام پرچمدار و پیشتاز زنان رها و رزمنده مجاهد

۱۰ربیع الثانی سالگرد وفات حضرت معصومه علیها سلام پرچمدار و پیشتاز زنان رزمنده مجاهد علیه ارتجاع حاکم و زن‌ستیزی در شدیدترین دوران استبداد و اختناق

حضرت فاطمه معصومه علیها سلام دختر گرانقدر امام کاظم، هفتمین پیشوای تشیع انقلابی و خواهر امام رضا علیه‌السلام، در روز اول ذیقعده سال۱۷۳هجری قمری در دوران شدت استبداد و اختناق خلفای عباسی چشم به جهان گشود. دورانی که زندانها و سیاهچالها مملو از مجاهدان و شیعیان انقلابی بود و امام کاظم نیز پس از تحمل زندانهای طولانی در سیاهچال هارون خلیفه عباسی به‌شهادت رسید.

امام هفتم پیش از شهادت خود با اشراف به چنین شرایطی برای راهگشایی جنبش انقلابی تشیع به دختران خود که نزدیکترین یاران پیشوای بعدی شیعیان، امام رضا محسوب می‌شدند، توصیه کرده بود از ازدواج خودداری کنند و حضرت معصومه در رأس ۱۸ زن مجاهد دیگر بر اساس این رهنمود به‌طور حرفه‌یی و تمام‌عیار در خدمت پیشبرد جنبش بودند و به این ترتیب سنتی نوین را در میان زنان انقلابی‌ پایه‌گذاری کردند. زنانی که از آن پس در تاریخ از آنان تحت عنوان زنان ”رضوی ”یا ”رضائیات“نام برده می‌شد.

حضرت معصومه در سال۲۰۱ هجری قمری در جریان یک مأموریت انقلابی با سرپرستی تعدادی از شیعیان از مدینه عازم خراسان شد تا به برادرش امام رضا (ع) بپیوندند. هنگامی که قافله آنها به شهر ساوه رسید، نیروهای حاکم ستمگر منطقه به آنها هجوم آوردند و نبردی درگرفت که طی آن تمامی مردان همراه آن حضرت که تعدادشان ۲۳ نفر بود به‌شهادت رسیدند.

در جریان این نبرد حضرت معصومه بیمار شد و از اطرافیان خواست او را به قم که در آن زمان از مراکز شیعیان بود برسانند. مردم قم به مراقبت و حفاظت از آن حضرت برخاستند اما در فاصله کوتاهی حضرت معصومه علیها سلام در روز دهم ربیع الثانی در اثر همان بیماری وفات کرد و حرم مطهرش در قم به میعادگاه شیعیان و همه مشتاقان اسلام مردمی و انقلابی تبدیل شد که رو در روی ارتجاع و ستمگری در زیر پرده دین، به زیارت آن پرچمدار و پیشتاز زنان رها و رزمندهٴ مجاهد می‌شتابند.

صدای مجاهد صدیق سهیلا ضیا

سلام بر تو ای دختر موسی بن جعفر و رحمت خدا و برکاتش بر تو باد.  سلام بر تو باد

درودهای خدا بر شما باد  از خدا می‌خواهم که به ما خوشحالی و فرج شما را بنمایاند  و ما و شما را در گروه جدتان محمد صلی‌الله علیه و آله گرد آورد و از ما معرفت شما را نگیرد که به راستی او سرپرست توانایی است.  به وسیله دوست داشتن شما و بیزاری جستن از دشمنانتان به درگاه خدا تقرب می‌جویم و خود را با رضایت کامل در اختیار خدا قرار می‌دهم  بدون کمترین انکار و بدون هیچگونه کبر و سرکشی  و من به آنچه که محمد (ص) آورده یقین دارم و به وسیله آن و با خشنودی رضای تو را جویم.

ای سرور بزرگ من. ای خدای من! خشنودی تو و آخرین منزلگاه، همه چیز من است. ای فاطمه (معصومه) شفاعت کن برای من در بهشت که تو را در پیشگاه خداوند منزلتی بزرگ است. خدایا از تو می‌خواهم که سرانجام کارم را با روسفیدی به پایان ببری و آن (ایمان و اعتقادی) را که در آن هستم از من نگیری . همانا که هیچ توان و نیرویی جز با توسل به خدای بزرگ نیست. خدایا دعای ما را اجابت فرما و آن را بپذیر به بزرگواری و عزت و رحمت و عافیتت  و خدا برکت دهد بر محمد و جمیع آل او و درود، درودی ویژه برایشان باد، ای مهربانترین مهربانان.

 

مطالب مرتبط

سوم جمادی الثانی سالروز وفات حضرت فاطمه زهرا علیها سلام

وفات حضرت معصومه علیها سلام، نماد نسلی نوین در تشیع انقلابی
 

لطفا به اشتراک بگذارید: