روزها و یادها – هفته دوم تیرماه ۹۸

۱۱ تیرماه ۱۳۷۳ ترور اسقف  میکائیلیان رئیس شورای کشیشان پروتستان توسط پاسداران رژیم خمینی


روز چهارشنبه ۸ تیر اسقف میکائیلیان در تهران ناپدید شد و روز شنبه ۱۱ تیر جسدش پیدا شد.  اسقف میکائیلیان جانشین کشیش  هوسپیان‌مهر،  رئیس پیشین شورای کشیشان پروتستان ایران،  شده بود. هوسپیان مهر در دیماه ۷۲ در تهران به قتل رسیده بود.

[caption id="attachment_131529" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها هفته دوم تیرماه                   اسقف میکائیلیان رئیس شورای کشیشان پروتستان               [/caption]

 

 

 

دبیرخانه شورای ملی مقاومت درتیرماه ۷۳طی اطلاعیه‌هایی از سوی مسئول شورا،  ترور میکائیلیان وقتل کشیش دیباج را به‌شدت  محکوم کرده و تسلیتهای عمیق خود و مقاومت ایران را به خانواده‌ی این شهیدان، وهموطنان مسیحی و پیروان آیین مسیحیت در سراسر دنیا ابراز داشته بود.

اکبر گنجی  از فرماندهان سابق سپاه، طی مصاحبه ای با روزنامه آریا روز ۱۳آذر اعلام  کرد، وزارت اطلاعات کشیشان مسیحی که «نظام سیاسی ما» را قبول نداشتند، به قتل رساند وبه «گردن مجاهدین» انداخت و این کار «هم ما را از روحانیون مسیحی خلاص میکرد و در ضمن سازمان مجاهدین را بی‌آبروترمی‌کرد».
۱۲تیرماه ۱۳۷۷، درگذشت کارگردان مبتکر و صاحب سبک سینمای ایران، سهراب شهیدثالث


سهراب شهید ثالث، در سال ۱۳۲۲ در تهران به‌دنیا آمد. پس از تحصیلات پایه، به آلمان رفت و تحصیلات سینمایی‌اش را در آلـمان و فرانسه ادامه داد.

سهراب فارغ‌التحصیل کنسرواتوار مستقل سینما در پاریس شد و نخستین‌بار در سال ۱۳۴۵ با اولین فیلـم کوتاه خود به جهان سینما پا گذاشت.

اولین فیلمی که او را به  جرگه‌ی سینماگران صاحب‌سبک وارد کرد، فیلم «یک ا تفاق ساده» بود.

[caption id="attachment_131532" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها هفته دوم تیر                                                      درگذشت سهراب شهید ثالث                                                      [/caption]

فیلم بعدی اش« طبیعت بی‌جان» بود که از زندگی یکنواخت یک سوزنبان قطار حکایت می‌کرد. این فیلم در سال۵۳ ‌به فستیوال برلین عرضه و برنده جایزه گردید.

اغلب منتقدین براین عقیده‌بودند که  سینمای سهراب به‌سینمای «حقیقت» معروف است.  سهراب در سال  ۵۵ به آلـمان بازگشت و در تلویزیون آن کشور مشغول فیلـمسازی شد.  از آن پس کارهای برجسته اروپایی سهراب تحسین  سینماگران جهان را برانگیخت.

سهراب شیهد ثالث  با آن که سالهای سال از ایران دور بود و سالهای آخر عمر خود را در آمریکا و کانادا به سر برد، همیشه به میهنش عشق ‌ورزید و با دشمنان مردمش ناسازگار بود. مهمترین ویژگی سهراب را باید در پایبندی او به اعتقاداتش و تعهدش در هنر دانست.

او هیچگاه هنرش را به اختناق‌آفرینان نفروخت. او  با مقاومت ایران نیزارتباط نزدیکی داشت و خود را از هواداران شورای ملی مقاومت می دانست.

درگذشت زودرس سهراب،  سینمای ایران رااز یک استعداد درخشان محروم کرد. اما یادش در خاطر هموطنانش، بویژه علاقمندان سینما، همیشه  زنده هست.
۱۲ تیرماه ۱۳۰۳ شهادت میرزاده عشقی شاعر و روزنامه‌نگار مبارز و میهن پرست


میرزاده عشقی در سال ۱۲۷۲ در همدان متولد شد . در ۱۷ سالگی برای ادامه تحصیلات به تهران رفت و در اوائل جنگ  جهانی اول به استانبول

[caption id="attachment_131538" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها هفته دوم تیر ماه                                       شاعر و رزنانه‌نگارومبارز میرزاده عشقی                                    [/caption]

مهاجرت کرد. در آن جا با مبارزان وطنپرست ایران آشنا شد و نخستین آثار شاعرانه خود  به نام نوروزی نامه و اپرای رستاخیز شهریاران ایران را نوشت.

پس از بازگشت به ایران عشقی به طرفداران حزب سوسیالیست پیوست. بخاطر اشعار و مقالاتی که علیه وثوق الدوله نخست وزیر و قرارداد استعماری ایران و انگلیس نوشت، مدتی زندانی شد. درآثار او که آرزوهای خلق را فریاد می‌زد از انواع تجربه های شعری تا قصه و نمایش نامه  به چشم می‌خورد. بعداز کودتای سال ۱۲۹۹, و نخست وزیری رضاخان, عشقی به افشای چهره جمهوری طلبان دست نشانده پرداخت.

سرانجام بامداد روز دوازدهم تیرماه سال ۱۳۰۳خورشیدی این شاعر میهنی، در مقابل خانه اش در محله فخرآباد تهران به دست دوتن از مزدوران شهربانی رضا شاه به شهادت رسید. در تجلیل از او سی هزار تن از مردم  تهران در خاکسپاری‌اش شرکت کردند.
۱۲ تیر ۱۳۷۷، درگذشت صادق چوبک پیش کسوت قصه نویسی معاصر ایران


صادق چوبک نویسنده‌ی برجسته‌ای  بود که  با  قلم دردآلود وتوانا و موثر خود و با استادی فراوان،  تلخ‌ ترین وجوه زندگی لایه‌های محروم اجتماع را تصویر می‌کرد.

صادق چوبک ، نویسنده برجسته‌ی میهنمان، که پس از صادق هدایت پابه صحنه‌ی ادبیات داستانی ایران گذاشت، در سال ۱۲۹۵ در بوشهر بدنیا آمد. اوتحصیلات خود را در بوشهر و شیراز به پایان برد و در آموزش و پرورش آغاز به کار کرد. سپس در شرکت ملی نفت استخدام شد و اداره‌ی بخشهایی از مجله شرکت نفت را برعهده گرفت.

[caption id="attachment_131540" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها هفته دوم تیر ماه         درگذشت صادق چوبک پیش کسوت قصه نویسی  معاصر ایران[/caption]

اولین کتاب صادق چوبک  مجموعه داستانی بود به نام «خیمه‌ شب بازی» که در سال ۱۳۲۴ منتشر شد.

صادق چوبک  در انزوا زندگی کرد اما قصه‌هایی به‌ یادگار گذاشت که برای همیشه در گنجینه‌ی ادب ایران باقی خواهند ماند.

صادق چوبک  در سال۱۳۵۴  ایران را ترک کرد و درآمریکا اقامت گزید و تاپایان زندگی خود در همان‌جا به‌ سر برد. چوبک در سالهای پایانی عمر خود بینایی‌اش را از دست داد و در عزلت و گوشه‌گیری زندگی ‌کرد و در سیزدهم تیر ۷۷ در سن ۸۲ سالگی درگذشت. یاد این نویسنده‌ی برجسته‌ی میهنمان گرامی باد.
۱۳تیر ۱۳۵۰درگذشت دکترمحمد معین لغت‌ شناس معروف ایران


دکترمحمد معین فرزندابوالقاسم معین به سال ۱۲۹۳خورشیدی درشهر رشت تولد یافت. او اولین کسی است که از دانشگاه تهران درجه‌ی دکترای ادبیات را بدست آورد.

دکتر محمد‌معین دارای نشا ن عالی ادب وهنر از کشور فرانسه و جایزه‌ی آکادمی ادبیات وکتیبه‌ها از فرانسه و نشان درجه دوم و سوم علمی و نشان هنراز ایران بود.

[caption id="attachment_131542" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها هفته دوم تیر ماه                                                       دکترمحمد معین لغت شناس                                                  [/caption]

دکتر معین اولین بار با پایان نامه‌ی  دکترایش  با عنوان«مزدیسنا(MAZD-YASNA)  و تاثیر آن در ادب پارسی»‌درخشید، اوبنا به وصیت دهخدا، کار لغتنامه» دهخدا رابعد ازاوادامه داد. همچنین نیما یوشیج، بنیانگذار و آغازگر شعر جدید پارسی، نیز او را به عنوان وصی خود برگزید.

دکترمعین در  ۹آذر ۱۳۴۵، در اثر سکته مغزی به بیهوشی دچار شد . تلاش پزشکان برای درمان او به جایی نرسید و بیهوشی او به طول انجامید. سرانجام پس از ۴سال و هفت ماه، در ۱۳تیر ماه۱۳۵۰ دفتر زندگی دکتر معین، این چهره‌ی برجسته فرهنگی ایران، بسته شد.