روزها و یادها- هفته سوم اردیبهشت

۱۸اردیبهشت۱۳۳۳ شهادت وارطان سالاخانیان، مبارز دلیر ارمنی


۱۸ اردیبهشت۱۳۳۳ شهادت وارطان سالاخانیان، مبارز دلیر ارمنی

[caption id="attachment_229554" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها- هفته سوم اردیبهشت وارطان سالاخاینان مبارز دلیر ارمنی [/caption]

وارطان سالاخانیان، از‌جمله مبارزان آزادیخواهی بود که پس از کودتای ۲۸مرداد،۱۳۳۲ دستگیرشد. وارطان در حالیکه سینهاش آکنده از اسرار خلق بود،بسیار شکنجه شد.

او بدون اینکه حتی کلمهای بگوید، استوار بر آرمانهایش ایستاد و جان باخت.

با شهادت غرورآفرین او در زیر شکنجه، نام وارطان در دفتر پیشتازان آزادی ایران و در قلب همه‌ی آنان که در سر سودای آزادی مردم دارند، ثبت شد.


۱۹اردیبهشت ۱۳۳۰ آغاز حکومت ملی دکتر مصدق.


در روز پنجم اردیبهشت ماه سال ۱۳۳۰، مصدق و یارانش در مجلس، موفق شدند.

طرح مربوط به اجرای قانون ملی کردن صنعت نفت را به تصویب برسانند. طرحی که مبتنی بر خلع ید از شرکت نفت جنوب بود.

[caption id="attachment_229556" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها- هفته سوم اردیبهشت آغاز حکومت ملی دکتر مصدق [/caption]

دولت علا سقوط کرد! از آن لحظه به بعد، دربار و استعمار تنها یک راه داشتند عملیات فریب!

مجلسی که در اکثریت خود، مخالف مصدق بود، در میان شگفتی عمومی به نخست وزیری مصدق اظهار تمایل کرد. این حیله‌ی مشترک دربار و مزدوران استعمار بود.

اگر مصدق می پذیرفت، باید در چنبره‌ی کارشکنیهای مجلس خرد میشد و پس از کناره گیری هم، دیگر نمی توانست عضو مجلس باشد.

و به این ترتیب از تاثیر می افتاد و اگر نمی پذیرفت باز هم خود بخود از تاثیر می افتاد. اما مصدق با هوشیاری تمام پیشنهاد نخست‌وزیری را با قید دو شرط پذیرفت اول این که قانون خلع ید از شرکت نفت ایران و انگلیس به تصویب مجلس برسد.

دوم این که قانونی در مجلس تصویب شود که اگر مصدق از نخست وزیری برکنار شد از نمایندگی مجلس محروم نشود.

به این ترتیب مرتجعان و عوامل استعمار که در ابتدا با نخست وزیری او موافقت کرده بودند، مات شدند.

و مصدق توانست قانون خلع ید از شرکت نفت انگلیس در ایران را درمجلس به تصویب برساند و با دردست داشتن آن قانون، به عنوان نخست وزیر ایران، شروع به کار کند.

به این ترتیب روز ۱۹ اردیبهشت ۱۳۳۰ حکومت ملی دکتر مصدق آغاز شد.
۱۹اردیبهشت ۱۳۸۹ اعدام ۵ زندانی سیاسی کرد


۱۹ اردیبهشت ماه سالروز شهادت ۵ شهید مقاوم، فرزاد کمانگر، علی حیدریان ، فرهاد وکیلی، شیرین علم هولی و مهدی اسلامیان است.

[caption id="attachment_229557" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها- هفته سوم اردیبهشت ۵ شهید سیاسی کرد [/caption]

فرزاد کمانگر از فرزندان مبارز مردم کردستان و عضو کانون صنفی معلمان، شیرین علم هولی، زندانی سیاسی اهل ماکو، علی حیدریان و فرهاد وکیلی از فعالان سیاسی اهل سنندج بودند.

رژیم ضد بشری آخوندی در راستای سرکوب مردم کردستان و جلوگیری از خیزشهای مردم می‌خواست که با اعدام آنان و تشدید اقدامات وحشیانه جلوی خیزش جوانان را بگیرد.

از این رو برای اعترافهای اجباری و شرکت در نمایشهای تلویزیونی و درخواست عفو از نظام ولایت فقیه آنان را تحت شکنجه قرار داد.

اما آنان دلاورانه در برابر فشارها ایستادند و تسلیم جلادان رژیم نشدند.
۱۹اردیبهشت۱۳۴۷ شهادت ملا آواره، شخصیت مبارز و شاعر مترقی کرد


ملا احمد شلماشی، معروف به ‌ملاآواره، از شخصیتهای مبارز و خوشنامی بود که در مسیر مبارزه با دیکتاتوری سلطنتی، به‌جنبش مسلحانه‌یی پیوست که گروه ‌اسماعیل شریف زاده، روشنفکر مبارز کردستان بنا نهاده بود.

او کمی بعد به عضویت مرکزیت آن جنبش در آمد.

[caption id="attachment_229558" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها- هفته سوم اردیبهشت شهادت ملا آواره شخصیت مبارز و شاعر مترقی کرد [/caption]

ملا آواره یک هفته پس از شهادت شریف زاده و در روز ۱۹اردیبهشت سال ۱۳۴۷، در محاصره ‌‌‌‌‌‌‌نیروهای سرکوبگر شاه در منطقه سردشت قرار گرفت و در رزمی حماسی به‌شهادت رسید.

از ملا آواره اشعار و سروده‌هایی به‌جای مانده که در آنها با زبانی ساده، از درد و رنج مردم محروم کردستان ایران سخن گفته و راه رهایی مردم این سامان را در اتحاد و همدلی و در مبارزه‌یی بی امان با غارتگران و ستمگران دانسته است.
لطفا به اشتراک بگذارید: