روزها و یادها- هفته سوم اسفند

یازده اسفند ۱۳۵۰ شهادت فدائیان قهرمان، مسعود احمدزاده، عباس مفتاحی و ۸‌فدایی قهرمان همرزمشان


یازده اسفند ۱۳۵۰، فدایی قهرمان مسعود احمدزاده و ۵ تن دیگر از اعضای سازمان چریکهای فدایی خلق ایران، عباس مفتاحی، مجید احمدزاده، اسدالله مفتاحی، حمید توکلی و غلامرضا گلوی، توسط جلادان شاه خائن به‌ جوخه‌ی اعدام سپرده شدند.

[caption id="attachment_214281" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها- هفته سوم اسفند فدائیان قهرمان مسعود احمدی‌زاده و عباس مفتاحی [/caption]

فردای آن‌روز (دوازدهم اسفند) نیز فداییان دلیر بهمن آژنگ، سعید آریان، عبدالکریم حاجیان سه‌پله و مهدی سوالونی، پس‌از «محاکمه» در بی دادگاههای نظامی و فرمایشی رژیم سلطنتی، بهجوخههای اعدام سپرده شدند و قهرمانانه جان باختند.ساواک آریامهری، که هدفی جز سرکوب عناصر انقلابی و آزادیخواه نداشت، این فداییان قهرمان را زیر وحشیانه‌ترین شکنجه‌ها قرار داد. اما حماسه‌ی مقاومت این فرزندان خلق، به‌ویژه مسعود احمدزاده و عباس مفتاحی، از دیوارهای بلند زندانها و شکنجه‌گاهها عبور کرد و از‌طریق خانواده‌ها یا همرزمانشان، به‌طور گسترده‌یی در سراسر ایران منعکس شد.


۱۳- اسفند ۱۳۶۰ شهادت پدر و مادر شهدای سرفراز مصباح


سیزدهم اسفند سالگرد شهادت مجاهدان خلق محمد مصباح و رقیه مسیح پدر و مادری که جان خود و تمامی فرزندانشان را فدیه‌ی راه رهایی و آزادی مردم ایران کردند و با تقدیم ۸ شهید سرافراز مشعلی فروزان برافروختند و نام خود را بر تارک افتخارات قهرمانان مجاهد خلق ثبت نمودند.

[caption id="attachment_214283" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها- هفته سوم اسفند شهادت پدر و مادر شهدای سرفراز مصباح [/caption]

مجاهدین شهید عزت مصباح در مرداد ۶۰ ، اصغر و محمود مصباح در تابستان ۶۰ و فاطمه مصباح ۱۳ ساله در بیست و پنجم شهریور ۶۰ به دست مزدوران پلید خمینی به شهادت رسیدند.

مجاهدین شهید محمد و رقیه مصباح نیز پس از مقاومتی قهرمانانه در جریان تهاجم مزدوران خمینی به یکی از پایگاههای مجاهدین همراه با مجاهد قهرمان فرمانده عباس عطاپور به شهادت رسیدن و به عهد خونین خود با خدا و خلق وفا کردند.

۲ ماه بعد نیز مجاهد شهید اکبر مصباح در بهار ۶۱ و مجاهد قهرمان نسرین مسیح در ۱۲ اردیبهشت ۶۱ خون پاکشان را فدیه رهای خلق در زنجیر ایران نمودن یاد این قهرمانان سر فراز گرامی و راه سرخشان پر رهرو باد.
۱۴-اسفند ۵۸ برگزاری میتینگ ۳۰۰ هزار نفری مجاهدین در رشت


همزمان با سالروز درگذشت مصدق کبیر زادگاه میرزا کوچک خان،شاهد عظیم‌ترین اجتماع سیاسی خود بود میتینگ پر شکو و بی سابقه‌ای که در آن مسعود رجوی سخنرانی کرد. دریای بیکرانه هواداران مجاهدین در سرزمین قهرمان پرور سردار بزرگ جنگل شورو امید انقلابی خود را به فرزندان خلف او مجاهدین خلق ایران نثار کردند.

[caption id="attachment_214284" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها- هفته سوم اسفند میتینگ ۳۰۰ هزارنفری مجاهدین در رشت [/caption]

جمعیت با شور و شوق از شهرها و روستاهای مختلف از صعومعه‌سرا، سیاهکل،آستارا، هشتپر،شهسوار،رامسر ماسال،کوچصفهان،بندر انزلی،پره سر و آبکنار و سیل مشتاق هواداران از نقاط دور و نزدیک استان گیلان،به سوی استادیوم جهان پهلوان تختی رشت سرازیر شد تا به سخنرانی مسعود رجوی گوش فرا دهند.

در این مراسم جمعیت یک صدا فرهاد می‌زدند درود بر رجوی،درود بر مصدق،خلق جهان بداند مسعود معلم ماست.


 ۱۴- اسفند سالروز درگذشت دکتر محمد مصدق پیشوای کیبر نهضت ضد استعماری مردم ایران


دکتر مصدق در سال ۱۳۰۳به نمایندگی از طرف مردم تهران در مجلس انتخاب گردید،وی در دوره ششم مجلس نیز نماینده تهران در مجلس بود.

در سال ۱۳۱۹ رضاشاه ، مصدق را دستگیر کرد و پس از مدتی زندانی کردن در تهران به بیرجند تبعید نمود. پس از برکناری رضاشاه در شهریور ۱۳۲۰، مصد‌ق بار دیگر به مبارزات سیاسی بازگشت، و در دو دوره مجلس چهاردهم در سال ۱۳۲۲ و مجلس شانزدهم، سال ۱۳۲۹ از سوی مردم تهران به نمایندگی انتخاب شد.

وی مبارزات خود را بر روی ملی شدن صنعت نفت، ثروت و دارایی اصلی ملت ایران، متمرکز کرد،و موفق شد در ۲۹اسفند سال ۱۳۲۹، قانون ملی شدن صنعت نفت را از تصویب مجلس شورای ملی و سنا بگذراند. و در اردیبهشت سال ۱۳۳۰، برای اجرای این قانون و خلع ید از شرکت نفت سابق، پیشنهاد نخست‌وزیری را پذیرفت.

[caption id="attachment_214286" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها- هفته سوم اسفند دکتر محمد مصدق پیشوای کبیر نهضت ضد استعماری مردم ایران[/caption]

مصدق در دوران کوتاه حکومت خود توانست اعتماد بی‌مانند مردم ایران را کسب کند، و با اتکا به محبوبیت ملی خود طرحها و سیاست هایش را پیش ببرد، اما متاسفانه مصدق در برابر دشمنانش فاقد یک نیروی منسجم حزبی و یا یک نیروی مسلح وفادار بود،و تنها مردم را به صورت سازمان نایافته در کنار خود داشت.

در ۳۰تیر سال ۱۳۳۱، شاه خائن در یک اقدام کودتاگرانه وی را از نخست‌وزیری خلع کرد. مردم تهران و سراسر ایران قیام کردند و با دست خالی به خیابانها ریختند، و با خلق حماسه‌های بسیار، به قیمت دهها شهید ظرف یک روز، شاه را وادار به عقب‌نشینی کردند.

و مجدداً مصدق را به نخست‌وزیری برگزیدند، اما سرانجام حکومت ملی دکتر مصدق با یک کودتا سرنگون شد. او دستگیر شد و به زندان و تبعید در احمد آباد محکوم شد، دکتر مصدق در تبعید بدرود حیات گفت.

در متنی که دکتر مصدق در مورد کتاب الجزایر و مردان مجاهد نوشت، با اشاره به مبارزه مسلحانه مجاهدان الجزایر تاکید کرد دیگران هم اگر علاقه به وطن دارند باید از همین را بروند.


مصدق ایمان داشت که در آیند جوانان مجاهدی به میدان خواهند آمد که در راه راهی وطن از همه‌چیز خود خواهند گذشت و راه را تا تحقق کامل آزادی و حاکمیت مردم ایران ادامه خواهند داد.
۱۷ اسفند ۱۳۶۸ خاموشی حسین قوامی استاد آواز ایرانی


روز ۱۷ اسفند ۱۳۶۸ حسین قوامی استاد آواز ایران درگذشت.حسین قوامی در دوران کودکی به هنر خوانندگی علاقه داشت،قوامی در سن ۱۸ سالگی زیر نظر استاد خود عبدالله حجازی تحت تعلیم آواز قرارگرفت.

[caption id="attachment_214287" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها- هفته سوم اسفند خاموشی حسین قوامی استاد آواز ایرانی [/caption]

در سال ۱۳۲۵ به رادیو ایران دعوت شد و اولین آواز خود با نام ناشناس اجرا نمود.

صدای او در همین برنامه مورد توجه دوستداران هنر آواز قرارگرفت.استاد روح‌الله خالقی که در آن زمان سرپرست وقت رادیو ایران بود،نام مستعار فاخته‌ای را برای حسین قوامی انتخاب نمود.

استاد قوامی طی سالهای ۱۳۳۷ تا ۱۳۵۳ در بیش از ۴۰۰ برنامه از جمله برنامه گلها هنرنمای کرد.حسین قوامی تا پایان عمر همچنان آواز می‌خواند

استاد حسین قوامی در ۱۷ اسفند ۱۳۶۸ در سن ۸۰ سالگی دیده از جهان فرو بست.


۱۷ اسفند ۱۳۷۲ درگذشت استاد احمد عبادی موسیقی‌دان بزرگ ایرانی


استاد احمد عبادی هنرمند و استاد برجسته سه‌تار و موسیقی اصیل ایرانی است. او سال ۱۲۸۳ خورشیدی در تهران در خانواده‌ای که به خانواده هنر معروف است به دنیا آمد. وی در کودکی پدر را از دست داد احمد عبادی از نوجوانی به فراگیری موسیقی توسط خواهرانش پرداخت.

[caption id="attachment_214288" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها- هفته سوم اسفند استاد احمد عبادی موسیقیدان بزرگ ایرانی [/caption]

و پس از سالها نواختن سه تار شیوه جدیدی را در نواختن این ساز ارائه و این شیوه را متداول کرد.استاد عبادی در تعلیم موسیقی به دیگران بسیار کوشاه بود. و از طریق آموزش پیگیر و تشویق شاگردانش به تمرین و ممارست موسیقی اصیل ایرانی را رشد و توسعه داد

احمد عبادی معلم دلسوز و مهربان بود او ردیف‌های موسیقی ایران را گردآوری کرد، و آنها را به شاگردانش آموخت از استاد عبادی آثار بسیاری در موسیقی بجای مانده که برای دوستداران موسیقی سنتی ایران گنجینه‌ی گرانبهاست.

عبادی در حاکمیت ننگین آخوندها خانه نشین شد،و در ۱۷ اسفند ماه ۱۳۷۱ روی در نقاب خاک کشید یادش گرامی باد

همچنانکه نغمه‌های سازش همواره برای مردم ایران گرامی و برای تاریخ موسیقی به عنوان برترین نغمه‌ها جاودانست.

مطالب بیشتر :‌

گرامی باد یاد خسرو گلسرخی و کرامت‌الله دانشیان-زهرا رجبی-روزها و یاده
لطفا به اشتراک بگذارید: