بیست بهمن۱۳۶۰،تیرباران یکصد مجاهد دلیر-روزها و یادها ـ هفته چهارم بهمن

بیست بهمن۱۳۶۰،تیرباران یکصد مجاهد دلیر، به علت ادای احترام به پیکرهای پاک اشرف وموسی و شهیدان عاشورای‌مجاهدین آن مجاهدان پاکباز همان شب تیرباران شدند.


دژخیمان خمینی پس از آن که در نبردی نابرابر، سمبل زن انقلابی مجاهد ، شهید اشرف رجوی و سردار شهید آزادی مجاهد کبیر موسی خیابانی و یارانشان را به خاک و خون کشیدند، تلاش کردند تا از آن به عنوان نشانه‌ی شکست مقاومت و پیروزی خود بر مجاهدین، حداکثر استفاده را بکنند و به وسیله آن مقاومت اسیران مجاهد در زندانها و شکنجه‌گاهها را در هم بشکنند.

[caption id="attachment_209052" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها ـ هفته چهارم بهمن تیرباران مجاهدین به جرم ادای احترام به پیکرهای اشرف و                                                                                           موسی در زندان          [/caption]

لاجوردی پلید، زندانیان مجاهد اوین را به تماشای اجساد شهیدان برد. او تلاش نمود آنان را وادار کند به اجساد مطهر شهیدان عاشورای مجاهدین بی‌حرمتی کنند. اما زندانیان مجاهد، دسته دسته بر پیکر پاک اشرف و موسی و دیگر شهیدان رکابشان ادای احترام کردند. پیشاپیش آن مجاهدان, مجاهد قهرمان، مهندس محمد علی متقی، مدیر عامل محبوب ذوب آهن اصفهان قرار داشت .

دژخیمان همان شب دسته دسته آن مجاهدین پاکباز را به جوخه‌های تیرباران سپردند. به این ترتیب حماسه‌ی عاشورای مجاهدین در آخرین صحنه خود درخششی خیره کنند یافت.

 

 
  ۲۳ بهمن‌۱۳۲۶،قتل محمد مسعود نویسنده و روزنامه‌نگار آزادیخواه


محمد مسعود روزنامه‌نگار آزادیخواه و یار دکتر فاطمی و مدیر روزنامه‌ی، «مرد امروز» پنج سال پیش از پیروزی انقلاب مشروطه، در قم بدنیا آمد.

[caption id="attachment_209057" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها ـ هفته چهارم بهمن                      قتل محمد مسعود نویسنده و روزنامه نگار آزادیخواه               [/caption]

محمدمسعود پس از تحصیل روزنامه‌نگاری در اروپا، به ایران بازگشت و نویسندگی را آغاز کرد. انتشار روزنامه‌ی، «مرد امروز» از اولین شماره در سال ۱۳۲۱تا یک روز پس از شهادت محمد مسعود در حالیکه بیش از ۵۰بار توقیف شد، ۶سال ادامه یافت.

این روزنامه در ۳۰هزار نسخه منتشر می‌شد، و پرخواننده‌ترین روزنامه‌آن سالها بود و در آن، مسعود بی‌پروا خائنان، وطن‌فروشان و دشمنان مردم را افشا می‌کرد.

محمد مسعود در شب ۲۴بهمن ۱۳۲۶، در خیابان اکباتان با گلوله‌ی چند ناشناس از پای درآمد.

دکتر فاطمی درباره‌ی او گفت «محمد مسعود» به آنچه می‌گفت ایمان داشت. با قلدری و دیکتاتوری سرسختانه مبارزه می‌کرد. با عوامل بیگانه و نوکران اجنبی، بیرحمانه دست و پنجه نرم می‌نمود و با تهدید و تطمیع از میدان بدر نمی‌رفت.
بهمن ۱۳۴۵، خاموشی فروغ فرخزاد، پژواک شاعرانه‌ی صدای زن ایرانی


فروغ در سال ۱۳۱۳ در تهران به دنیا آمد، ۱۷ ساله بود که اولین دفتر شعرش به نام «اسیر» را منتشر کرد.  پس از آن دفتر شعر دیوار را در سال ۳۵ و عصیان را در سال ۳۶ منتشر نمود.

[caption id="attachment_209062" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها ـ هفته چهارم بهمن               خاموشی فروغ فرخزاد پژواک شاعرانه صدای زن ایرانی          [/caption]

شعر فروغ،  هم  صدای بیداران جامعه و هم، بازتاب رنج  و فریاد زن ایرانی بود، شعر فروغ به مدد آگاهی عمیق او به اوضاعی جامعه در اثر بعدیش به نام «تولد دیگر» به اوج  رسید.

او از پرنده میرا پرواز را بخاطر سپرد و سرود:

چرا توقف کنم؟ من از سلاله درختانم.

تنفس هوای مانده، ملولم می‌کند

پرنده‌ای که مرده بود، به من پند داد که پرواز را بخاطر بسپارم

نهایت تمامی نیروها پیوستن است

پیوستن به اصل روشن خورشید و ریختن به شعور نور

چرا توقف کنم؟

فروغ، پرواز و امید را یافت. زیرا با حس صمیمی خود دریافته بود که «کسی می‌آید»، و آینده‌ی روشنی در راه است، آینده‌ای خالی از ستم و تبعیض،  که در آن خوشبختی‌بین همه، به یکسان تقسیم می‌شود.

این برای شعر فارسی یک دریغ بود که فروغ فرخزاد که یکی از شاعران شاخص و صاحب سبک شعر نوع بود در یک سانحه رانندگی در ۳۲ سالگی جان باخت، شعرش اما همچنان بر زبانها جاریست.
۲۵ بهمن ۱۳۸۹ استمرار قیامهای ۸۸ و تظاهرات بزرگ مردم ایران علیه استبداد ولایت فقیه


در ۲۵ بهمن ۸۹ خروش آزادی خواهی مردم ایران مجددا تنین افکن و دیکتاتوری آخوندی را در برابر طوفان قیامهای به لرزه درآورد.

[caption id="attachment_209067" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها ـ هفته چهارم بهمن                       تظاهراتا بزرگ مردم ایران علیه استبداد ولایت فقیه         [/caption]

مردم تهران و سایر شهرهای به‌رغم تدابیر سرکوبگرانه و یورش مزدوران رژیم و نیروهای سرکوبگر انتظامی به پاخاستن و با شعار مرگ بر خامنه‌ای و مرگ دیکتاتور با مزدوران رژیم  درگیر شدند.

جوانان قیام آفرین تصویر بزرگی از ولی فقیه ارتجاع را از داربست به زیر کشیدن و در زیر گامهای خود لگدمال کردند.

مزدوران لباس شخصی که قصد جلوگیری از آن را داشتند  با واکنش نیروهای انقلاب به شدت گوشمالی داده شده و پس رانده شدند.

خروش بهمن در دیگر شهرهای میهن نیز طنین افکند، مردم و دانشجویان در شیراز و مشهد،کرمان و گرمسار،اصفهان و تبریز،رشت و بابل و سایر شهرهای علیه دیکتاتوری آخوندی به پا خاستند.

رئیس جمهور برگزیده مقاومت ایران با درود به هموطنان به پا خاسته  به ویژه زنان و جوانان  اشرف نشان ایران گفت:

دیکتاتوری آخوندها در برابر طوفان قیام و آزادی گریزی ندارند.
   ۲۵بهمن ۱۳۶۲شهادت شخصیت محبوب و مبارز عشایر فارس، الله‌قلی خان جهانگیری


الله‌قلی خان جهانگیری از شخصیت‌های برجسته‌ی عشایر سمیرم فارس، که  در زندان‌های شاه مدتها  در اسارت بود، پس از انقلاب ضدسلطنتی، فعالیتهای خود را برای گرفتن  حقوق دهقانان و عشایر  ستم‌کشیده از جمله تشکیل ستادی در منطقه سمیرم برای اصلاحات ارضی ادامه داد.

[caption id="attachment_209072" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها ـ هفته چهارم بهمن                                                                    الله قلی خان جهانگیری                              [/caption]

پس از سی خرداد ۶۰، نیروهای انتظامی رژیم خمینی به مرکز فعالیت او و همرزمانش حمله کرده اما الله‌قلی خان و یارانش به دنبال درگیریهای مسلحانه با پاسداران،  در کوههای حد فاصل سمیرم و نورآباد مستقر شدند.

مبارز شهید جهانگیری، در پاییز ۶۰ در پیامی  به هموطنان و عشایر وطن‌پرست، از مقاومت عادلانه مردم ایران و سازمان مجاهدین خلق حمایت نمود و کمک مالی و تسلیحاتی به مجاهدین را وظیفه همه‌ی وطن دوستان دانست.

از آن پس الله‌قلی‌خان و یارانش در کنار مجاهدین در کوهستانهای فارس، همگام با مقاومت سراسری مردم ایران به نبرد علیه رژیم خمینی برخاستند.

در اوایل سال ۶۱، ۱۲تن از زندانیان مجاهد که موفق شده بودند از دست دژخیمان در زندان کازرون بگریزند به آنان پیوستند و چندین رشته عملیات مشترک را در همان ایام به اجرا درآوردند.

مبارز دلیر الله‌قلی‌خان جهانگیری در روز ۲۵بهمن ۶۲، در درگیری  همراه با شماری از یارانش درکوهستانهای نورآباد ممسنی به شهادت رسید.