درخاطره روزها ۲۴مهر-۱۶اکتبر

 

درگذشت ژينت لوفور

درگذشت ژينت لوفور

۲۴مهر-۱۶اکتبر۲۰۰۵ درگذشت ژينت لوفور

«ژينت لوفور» معلم فداكار، مدافع فعال حقوق بشر و برابري حقوق زنان بود. او از روز كودتاي ۱۷ ژوئن عليه مقاومت، با تمام وجودش به دفاع از «مريم رجوي» برخاست و خودش را جزئي از خانوادة بزرگ مقاومت ايران مي‌دانست.

 

 

درگذشت آرترميچنر

درگذشت آرترميچنر

۲۴مهر-۱۶اکتبر۱۹۹۷ درگذشت آرترميچنر

«آرتر جيمز ميچنر» نويسنده معروف آمريكايي در ۹۰ سالگي درگذشت. او كتابهاي زيادي در زمينه‌هاي مختلف نوشته است و اولين كتابش با عنوان «افسانه‌هاي اقيانوس آرام» برندة جايزه «پوليتزر» شد. «ميچنر» در داستان «هاوايي» اين جزاير را به مردم معرفي كرد.

 

 

چين اتمي شد

چين اتمي شد

۲۴مهر- ۱۶اکتبر۱۹۶۴ چين اتمي شد

«چين» در سالروز آغاز راه‌پيمايي طولاني، مسلح به «سلاح اتمي» شد و از لحاظ تعداد سلاحهاي هسته‌ای در رديف سوم قرار گرفت. دولت «چين» در اين روز تاكيد كرد كه تنها به منظور دفاع از مردم «چين» اقدام به اين كار كرده است. 

 

 

اعدام دستياران هيتلر

اعدام دستياران هيتلر

۲۴مهر-۱۶اکتبر۱۹۴۶ اعدام دستياران هيتلر

در اين روز ۹ تن از ده محكوم دادگاه فاتحان «جنگ جهاني دوم» از جمله «فون ريبنتروپ» وزير امور خارجه دولت هيتلر در محوطه زندان «نورنبرگ» به دارآويخته شدند. «هرمان گورينگ» دهمين محكوم نيز، شب پيش از اعدام با خوردن سيانور خودكشي كرده بود.

 

 

زادروز «يوجين گلدستون

زادروز «يوجين گلدستون

۲۴مهر-۱۶اکتبر۱۸۸۸ زادروز «يوجين گلدستون»

«يوجين گلدستون» نمايشنامه نويس شهير آمريكايي در اين روز به‌دنيا آمد و ۶۵ سال زندگي كرد. «گلدستون» كه پدر زن «چارلي چاپلين» هنرمند فقيد سينما بود با نمايشنامه‌هاي خود تئاتر و سينما را به زندگي روزمره مردم نزديك كرد.

 

 

اعدام ماري آنتوانت

اعدام ماري آنتوانت

۲۴مهر-۱۶اکتبر۱۷۹۳ اعدام ماري آنتوانت

«ماري آنتوانت» خواهر امپراتور «اتريش» و همسر «لويي شانزدهم» پادشاه سابق فرانسه كه در «دادگاه انقلاب فرانسه» به اعدام محكوم شده بود در ملاءعام با گيوتين گردن زده شد. اين دستگاه به ابتكار يك پزشك فرانسوي به نام دكتر «گيوتين» ساخته شده بود.