هشدار جان بولتون نسبت به تهدید موشکی و اتمی رژیم ایران ـ 20دقیقه ۲۱ مرداد ۹۶

1ـ هشدار جان بولتون سفیر پیشین آمریکا در  سازمان ملل متحد :‌ فن آوری موشکی  و اتمی کره شمالی به زودی از ایران سر در می آورد .

2 ـ نگرانی جواد ظریف:ترامپ قصد نابودی برجام را دارد. ترامپ می‌خواهد ایران را مقصر نابودی برجام جلوه دهد .

3 ـ کیهان خامنه ای:‌  مقتدا صدر، خود را چرا و چند به آل سعود فروخت؟ رهبر جریان «صدر» که پس از بازگشت اخیرش از پایتخت عربستان، کاملا پوست‌اندازی کرده و خواهان انحلال حشد الشعبی شده است .

  •  نحوه مقابله با تهدیدهای رژیم ایران و کره شمالی

ژنرال جک کین معاون رئيس ستاد مشترک نیروی زمینی آمریکا تفاوت مواضع دولت فعلی و قبلی  آمریکا در قبال رژیم ایران و کره شمالی را تشریح می کند.  وی می گوید: کره شمالی و رژیم ایران هم پیمانان خطرناکیهشدار جان بولتون نسبت به تهدید موشکی و اتمی رژیم ایران هستند و باید با آنها مقابله کرد.

تلویزیون فاکس نیوز:  نگرانیهای جدیدی درباره توافق اتمی با رژیم ایران وجود دارد.  بیل کلینتون در سال 1994توافقی با کره شمالی امضا کرد که به منازعه اتمی پایان بدهد به این امید که این کشور به سمتِ تغییر، باز شود. اما الان ما در چه نقطه یی  هستیم؟

ژنرال جک کین:‌ ما باید به رسمیت بشناسیم که رژیم  ایران و کره شمالی هم پیمان هم هستند. این رژیم  درواقع برنامه کره شمالی را اجرا کرده است و برنامه اتمی خود را توسعه داده و در نهایت برنامه موشکی بالستیک و بالاخره برنامه موشکی قاره پیما . همه اینها با الهام  از کره شمالی بوده است.  اگر کره شمالی موشک با کلاهک اتمی آزمایش کرده، مقامهای رژیم ایران معمولا در آن حضور داشته اند. بنابراین با هم همسو هستند .  اگر رژیم ایران این امکان را داشته باشد که سلاح اتمی داشته باشد یک تهدید جهانی مطلق خواهد بود  .  رژیم  ایران بعد از شاه و از بدو تاسیس خود، بصراحت عنوان کرده که هدفش گسترش انقلاب اسلامی به سراسر خاورمیانه است  

فاکس نیوز:‌   این مسخره است اما سوال این است که آیا واقعا ما با هر یک از این دو کشور در مسیر جنگ قرارداریم؟ و اگر اینطور است چه باید بکنیم تا در این مسیر قرار نگیریم؟

ژنرال جک کین:‌ وضعیتِ الان با کره شمالی بسیار خطرناک است و بنابراین جنگ یک احتمال است. من فکر  می کنم ما بتوانیم از جنگ اجتناب کنیم و دلیلش هم این است که سیاست مهاجمانه کره شمالی با حمایت چین به دلیل سیاست دولت اوباما می باشد. آنها فکر کرده بودند که آمریکا واقعا از مسائل جهان عقب کشیده است و بنابراین  می توانند راه خود در آسیا و اقیانوسیه و شبه جزیره کره را باز کنند.

 اما واقعیت این است که آنها روی دولت ترامپ حساب نکرده بودند. حالا آنها دارند واقعیت را می بینند که رئیس جمهور متفاوتی هست که به رهبری آمریکا رسیده است.  او متحدانمان را مطمئن ساخته است و حاضر است پای   منافع ملی ما بایستد.

 

  •  توپ در زمین كره شمالی است

 

كمی پیشتر، از سفیر آمریكا در ملل متحد سؤال شد كه آیا اقدام نظامی پیشگیرانه علیه كره شمالی روی میز است…

نیكی هیلی، سفیر آمریكا در ملل متحد: ما آماده ایم تا برای دفاع از خودمان و دفاع از هم پیمانانمان هر كاری كه لازم است انجام دهیم. توپ در زمین كره شمالی است. آنها اكنون باید تصمیم بگیرند از این به بعد چكار می خواهند بكنند. ما امیدواریم كه آنها مسیرصلح و امنیت را در پیش بگیرند، امیدواریم كه مسیر تمركز بر حقوق بشر و تغذیه مردم قرار بگیرند، امیدواریم برده داری مدرنی كه در آن، كارگران را به خارج از كشور می فرستند و پول آن را برمی دارند، متوقف كنند…

تلویزیون فاکس نیوز:‌ دراین میان، چین، كه هم پیمان اصلی كره شمالی است مصرانه از این كشور خواست دست از اقدامات تحریك آمیز بردارد. پكن بار دیگر از آمریكا خواست كه سیستم ضد موشكی اش را كه به كره جنوبی اعزام می كند، جمع کند

 

  •  حمایت از مأموریت نیروهای حافظ صلح در جنوب لبنان

 

رژیم ایران و حزب الله دست نشانده آن ، به قطعنامه های شورای امنیت در مورد مرزهای لبنان پایبند نیستند. آمریکا و سازمان ملل خواستار نظارت بر این مرزها و دور کردن حزب الله هستند.

اسکای نیوز:‌  نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد اعلام کرد کشورش تلاش می کند از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در جنوب لبنان حمایت کند.

آمریکا  این موضع را  بیست روز پیش از تمدید دوره ماموریت یونیفل  توسط شورای امنیت اعلام کرد. 

 عناصر حزب الله با بسیج تبلیغاتی در مرزهای لبنان  قصد داشتند تا اعلام کنند   نیرویی آماده در این منطقه هستند این درحالی است که بر اساس  قطعنامه شماره ۱۷۰۱ شورای امنیت در حال حاضر نزدیک به ۱۰ هزار نیروی حافظ صلح بنام یونیفل در جنوب لبنان حضور دارند . این نیرو بر اساس  تصمیم شورای امنیت در این منطقه مسؤلیت نظارت بر امنیت را به عهده دارد.تصمیمی که  حزب الله خواهان آن نبود

دبیر کل سازمان ملل متحد  و سفیر آمریکا در این سازمان تاکید کردند ماموریت نیروهای حافظ صلح در جنوب لبنان  می بایست تمدید شود. آنها  خواهان آن شدند که نیروهای واکنش سریع وابسته به سازمان ملل متحد در این منطقه گسترش یابند تا بتوانند در مورد نقض قوانین توسط حزب الله تحقیق کنند .

راجح خوری نویسنده سیاسی : این موضع آمریکا  در جهت اعمال مجازات علیه حزب الله است .آمریکا می خواهد راههای کمک مالی به این گروه را قطع کند و همچنین وضعیت نظامی را در این منطقه زیر نظر داشته باشد . ترغیب سازمان ملل متحد در این رابطه هم تلاش ضمنی آمریکاست  تا به مجازاتهایی که کنگره آمریکا علیه حزب الله اعمال کرده ابعاد جهانی بدهد

 

  • اعتراض به بی عملی شورای امنیت ملل متحد

 

كارلا دل پونته  عضو كلیدی كمیسیون تحقیق ملل متحد در مورد سوریه می گوید  هیچكس در عمل كاری برای قربانیان جنگ در سوریه انجام نمی دهد. او در اعتراض به بی عملی شورای امنیت استعفا داده است:

تلویزیون سی ان ان:‌  شواهد مربوط به قربانیان جنگ سوریه افزایش می یابد اما آیا ما به عدالت برای آنها، نزدیك تر شده ایم؟ سه روز، سه فیلم مختلف از جنگ در این کشور نشان داده شد. رزمندگان می گویند این فیلمها ثابت می كند رژیم اسد به بمباران های كور، ادامه می دهد.   

كارلا دل پونته ، هیچ كاری انجام نمی شود. من از او سؤال كردم كه چرا فكر می كند استعفا، تنها گزینه او بود..

كارلا دل پونته:‌ هیچ کاری برای سوریه انجام نشده و ما در هفتمین سال از این جنگ، در پروسه تحقیقات اولیه هستیم. ما و كمیسرها تلاش كردیم شورای امنیت را متقاعد كنیم كه تصمیمی اتخاذ كند تا عدالت را برای قربانیان برقرار سازد اما هیچ چیزی صورت نگرفت و به همین دلیل من استعفا دادم.

ریچاردگولدست  ، دادستان ارشد سابق ملل متحد: من با او همدردی می كنم و دلسردی اش را درك می كنم اما موافق نیستم… در كار تحقیقات حول جنایات بین المللی، باید صبر داشت… چنانچه در مورد ملوسوئیچ  سالها طول كشید تا به دادگاه لاهه برده شود.

كارلا دل پونته:‌  دوست من ریچارد اشتباه می كند. زیرا دادگاه رییس جمهور سابق یوگسلاوی، در خلال جنگ برگزارشد. اما در اینجا، اوضاع كاملا متفاوت است. زیرا هیچ نهاد یا دادگاهی یا دفتر دادستانی وجود ندارد. لذا كاملا با پرونده یوگسلاوی و روآندا  متفاوت است. بنابراین، موضوع، صبر نیست، … در سوریه، ابدا هیچ چیزی وجود ندارد، هیچ چیز. یك مصونیت كامل در سوریه وجود دارد. این چیزی است كه من نمی توانم تحمل كنم.

تلویزیون سی ان ان:‌ شما می گویید كه شورای امنیت عمل نمی كند… شما چه كسی را مسبب آن می دانید، روسیه؟ …

پونته: بله، ابتدا روسیه، زیرا از حق وتوی خود استفاده می كند، اما جامعه بین المللی روی روسیه فشار نمی آورد… من هیچ نشانه ای نمی بینم كه كسی كاری برای تشكیل یك  محكمه انجام دهد.

در حرف، همه عالی هستند… اگر قطعنامه های ملل متحد و حقوق بشر را بخوانید، همه آنها عالی هستند… ولی در عمل هیچ كاری صورت نمی گیرد… حالا هفتمین سال از این جنگ است… رییس جمهور سابق یوگسلاوی، بعد از یك سال از جنگ به دادگاه بین المللی لاهه كشیده شد…

 

  • کره شمالی و رژیم ایران تهدید امنیت ملی آمریکا

 

 

معاون دستيار رئيس جمهور آمريكا سباستين گوركا می گوید کره شمالی و رژیم ایران تهدید امنیت ملی آمریکا هستند. دونالد ترامپ مصمم است که توافق اتمی به زیان امنیت ملی آمریکاست:

تلویزیون فاکس نیوز:  من مقداري در رابطه با كره شمالي نگران هستم.هفته گذشته كنگره گزارشي بنام قابليتهاي اوليه عملياتي و قابليتهاي موشكهاي بالستيك قاره پيماي اتمي کره شمالی از جامعه اطلاعاتي آمريكا دريافت كرد، در عرض 48 ساعت از دريافت اين گزارش كيم جونگ اون ثابت كرد كه اين گزارش غلط و اشتباه بوده است.  ما الان فهميديم كه كره شمالي نه تنها اتمي هست بلكه داراي توانمندي پرتاب موشك قاره پيما بشكل قابل اتكائي هست و  نه تنها در عرض 2 تا 4 سال بلكه در عرض يكسال اين توانمندي را خواهد داشت. ما در وضعيت بدي قرار داريم .  من ميخواهم بدانم چه اشكالي متوجه جامعه اطلاعاتي آمريكا هست ؟  گويا سرشان بيشتر درگير درز اطلاعات در مورد رئيس جمهور آمريكا هست .  ما چكاري ميتوانيم براي حفاظت از خودمان انجام دهيم.

سباستين گوركا معاون دستيار رئيس جمهور آمريكا:  رئيس جمهور آمريكا هر كاري كه براي حفاظت از كشور ما نياز باشد انجام خواهد داد، بايد به ماهيت اين چالش نگاه كرد، كره شمالي از نظر اطلاعاتي هدف سختي محسوب ميشود. احتمالا سخترين هدف اطلاعاتي جهان است چرا كه يك كشور شديدا بسته است. لذا دريافت اطلاعات با استفاده از اشخاص از آن بسيار بسيار سخت است و ما متكي به اطلاعات سيگنالي و اطلاعات تكنيكي و انواع  شیوه های جمع آوري اطلاعات هستيم.

فاکس نیوز: برعكس كره شمالي رژيم ايران در حال مخفي كردن قابليتهايش از ما ميباشد، بسياري از تاسيسات آنها در زير زمين است ما حتي قادر به دسترسي و ديدن تاسيسات اتمي آنها نيستيم.

يكي از مسائلي كه باعث نگراني در رابطه با ايران است این است که  اگر ما كمبود و شكست اطلاعاتي در این رابطه داشته باشيم   از كجا خواهیم خورد؟  نظرتان چيست.

سباستين گوركا معاون دستيار رئيس جمهور آمريكا: موضوع ايران به سختي كره شمالي نيست، رژيم ايران در كنار كره شمالي در بالاترين اولويت امنيتي براي ما قرار دارد و يكي از مسائلی ما بشدت در حال بررسي آن هستيم توافق فاجعه بار اتمي با رژیم ايران است، توافق اتمي باعث  تسهيل و كمك رساني به رژیم  ايران بوده است.اين توافق باعث توقف جاه طلبيهاي اتمي رژیم ايران نشده است بلكه صرفا باعث كند كردن آن شده و آنرا به تاخير انداخته است ولي واقعيت اين است كه رئيس جمهور آمريكا موضع خود را حفظ كرده و گفته است   اين يك توافق بدي است و توافق خوبي براي امنيت ملي آمريكا نيست. ما در حال حاضر درگير يك بررسي  جامع از استراتژي خود در قبال رژيم ايران هستيم. رئيس جمهور دونالد ترامپ در اين نظرش مصمم است كه اين توافق خوبي براي آمريكا نيست.

 

  • اوضاع ونزوئلا

 

تلویزیون فرانس 24 می گوید : بعد از اینکه به یک پایگاه نظامی در  شهر والنسیا  در ونزوئلا حمله شد یک نفر کشته و یک نفر بشدت مجروح شد. در محل، هلی کوپترهای دولتی دیده شدند که اوضاع را مانیتور می کردند. دولت این حمله را تروریستی و به تحریک دولتهای خارجی خوانده است. شبها در این شهر حکومت نظامی  اعلام شده است.  معترضین ضددولتی در مسیرها مانع  ایجاد کرده اند و لاستیک آتش زده اند. این حمله یک روز بعد از اخراج دادستان کل صورت گرفت. او  منتقد اصلی دولت بود.

  

  •  پیکاسو کوچولوی افغان

فرهاد نوری، کودک افغان با هنر خود در مرکز توجه جامعه هنری قرار گرفته است. این کودک که به او لقب «پیکاسو کوچولو» داده اند با دستان کوچک هنرمندش آثار ماندگار هنری را نقاشی می کند. او اخیرا در بلگراد، پایتخت صربستان نمایشگاهی برگزار کرده تا درآمد حاصل از فروش آثارش را به یک کودک بیمار اهدا کند. این کودک خردسال به همراه خانواده‌اش در صربستان پناهنده هستند.

فرهاد عمدتا زندگی روزمره در بلگراد را به تصویر می کشد و گاهی نیز عکس‌هایی را نقاشی می کند که از اینترنت پیدا کرده است. نخستین نمایشگاه او در محوطه یک کافه در بلگراد برگزار شده است و بسیاری از خریداران از او می خواهند تا آثارش را امضا کند و به آنها بفروشد.

او درآمد حاصل از فروش آثارش را به کودکی اهدا خواهد کرد که در پاریس تحت درمان قرار دارد و برای جراحی تومور مغزی نیاز به پول دارد. به گفته مسئول صندوق پناهجویان صربستان فرهاد «طعم فقر را چشیده و به همین دلیل عاشق کمک کردن به دیگران است

  •  به جریان افتادن پرونده یک جنایت دیگر دوران دیکتاتوری پینوشه در شیلی

یک قاضی شيلي شش نفر را متهم به قتل رئيس جمهور سابق اين كشور در دوران ديكتاتوري پینوشه کرد. خبرگزاری رویترگزارش داد:‌ بنا به مدارك دادگاه، قاضي آلخاندرو مادريد ،  شش نفر که یک مأمور اطلاعاتی هم در میان آنهاست  متهم هستند ادواردو فری مونتالوا  را در سال 1982 در يك كلينيك در سانتياگو مسموم و به قتل رسانده اند.