بحران محیط زیست و معضل و بحران آب در حاکمیت رژیم آخوندی

-تخریب زیرساختها و تبدیل آنها به بحران یکی از ویژگیهای رژیم حاکم بر میهنمان است، در همه پهنه‌ها و زمینه‌ها، محیط زیست یکی از مقولاتی است که رژیم با سیاست‌های ویرانگر خودش آنجا هم بحران ایجاد کرده است، گزارشی در مورد بحران آب، بعد سؤالاتی را با آقای دکتر حسین جهانسوز عضو شورای ملی مقاومت ایران ساکن آمریکا در میان میگذاریم:

گزارش

– یکی از بحران‌هایی که رژیم ایران با آن روبروست، بحران آب است. بر اساس تحقیقات رسمی نزدیک به 70 درصد آب در دسترس، در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ 22 درصد آن استفاده صنعتی دارد و 8 درصد باقی‌مانده در بخش عمومی استفاده می‌شود.

اما 80 درصد آبی که در کشاورزی استفاده می‌شود، به دلیل مکانیزه نکردن کشاورزی توسط حکومت و سنتی بودن کشاورزی ایران  از بین می‌رود، از طرف دیگر عمده‌ی آبی که در صنعت استفاده می‌شود مربوط به صنایعی است که در تیول سپاه پاسداران است، مانند فولاد مبارکه، که بخش عمده آب زاینده رود را به خودش اختصاص داده است.

– ایران از نظر میزان برداشت از آبهای زیرزمینی در صدر کشورهای جهان قرار دارد. طبق گزارش بانک جهانی، در سال ۱۹۶۲ میزان ذخایر آب شیرین تجدیدپذیر در ایران به ازای هر نفر معادل ۵۵۷۰ مترمکعب بوده که این میزان در سال ۲۰۱۴ برای هر نفر به حدود یک هزار و ۶۴۴ مترمکعب کاهش یافته است. بر این اساس در فاصله ۵۲ سال، کاهشی معادل ۷۱درصد در کل آب‌های تجدید پذیر کشور اتفاق افتاده است.

– به 7 ميليون ايراني با تانكر آبرساني مي شود آبهاش و اصلا خيلي از مناطق ايران يواش يواش جزء مناظق سكونی نميتواند باشد براي اينكه ديگرآب نيست و مردم آن روستاها بايد آن منطقه را ترك كنند

– همزمان با نابودی منابع آب در ایران، پدیده‌ی دیگری هم عمل می‌کند، که به این نابودی ضریب می‌زند

رائي مدير كل دفتر منابع آب  ايران : يكي از مضراتي كه بهره برداري بيش از حد داريم حمله اي آبهاي شور به آبهاي شيرين است ما بالاخره آبهاي شيرين را بهره برداري ميكنيم كاري به آبهاي شور نداريم وقتي آب شيرين با آب شور در تعادل باشند با هم وقتي آب شيرين را زياد بهره برداري بكنيم سطح اش مي افتد پايين لذا آب شور چون كمتر بهره برداري مي كنيم حمله مي كنه به سطح آب شيرين و اين آب شيرين را كيفيت اش را از بين خواهد برد يعني بهره برداري بيش از حد باعث افت كيفي آبهاي زير زميني هم خواهد شد.

– یکی از راههای مقابله با کم آبی ایجاد سد می باشد، اما در کشور ما سد سازی هم خودش نه تنها موضوعی را حل نمی‌کند که خودش بحران می‌شود

عیسی کلانتری وزیر سابق کشاورزی: سدگتوند رو ساختن آب شیرین کارون رو شور کردن امروز خوزستان داره ویران میشه، دوسوم اراضی خوزستان زیر سد گتونده، که سالیانه 8 تا ۱۰ تن نمک اضافی وارد خاک اون میشه، قبل از ساختن سد گتوند نبود، اینا جنایتهایی است که تو این سرزمین اتفاق افتاده

– این گورستان نخل را جنگ بوجود نیاورده است این شور شدن آب است که طی 10 سال اخیر بیش از یک میلیون نخل را پیش چشم کشاورزان منطقه در روندی آرام و منطقی به کام مرگ فرستاده است.

– تا وقتی که سپاه پاسداران اقتصاد کشور را در چنگال خودش دارد وضع از این هم بدتر خواهد شد، باید دست سپاه و کل حکومت را از اقتصاد ایران قطع کرد.

– گزارشی بود از بحران آب در ایران، بدنبال همین گزارش مصاحبه ای داریم با آقای حسین جهانسوز که از ایشان  این سوالات را پرسیدیم وایشان به انها جواب دادند

س) آیا وضعیت آب در ایران به حد بحران رسیده است یا نه؟

س) موضوعی که مطرح است در مورد بحران آب، این هست که رژیم مدعی است به دلیل اینکه میخواسته کشاورزی راگسترش بدهد مجبور بود که مجوز زیاد برای ایجاد چاه عمیق بدهد، در حالی که بسیاری معتقدند همین کار خودش بحران آب را تشدید کرده است ، نظر شما چیست ؟

س) آیا این میزان بهره وری در کشورهای دیگر جهان از آب به چه صورت هست و از چه قاعده و قانونی پیروی میکند.

تصاویر ماهواره‌ای از روند خشک شدن دریاچه ارومیه

 

بحران محیط زیست و معضل و بحران آب در حاکمیت رژیم آخوندی

Category: سرخط