ابعاد بحران برجام در دولت حسن روحانی

به دنبال مواضع اخیر رئیس جمهور آمریکا درمورد برجام، هر چند واکنش های رسمی مقامات وزارت خارجه رژیم دفاع از برجام است و اینکه هر طرفی که برجام را نقض کند باید هزینه بدهد… اما واقعیت را رسانه ها و تحلیلگران باند روحانی به شکل دیگری توصیف می کنند. گزارشی در این باره:

تلویزیون -رژیم- 20 مرداد
ترامپ: توافق هسته‌ای با ایران وحشتناک است. ایران به این توافق پایبند نیست و مطمئنا به روح آنهم پایبندی ندارد. فکر می کنم در آینده خواهید دید که اگر ایرانیها رو به پایبندی به توافقنامه نیاورند اتفاقات خیلی سخت و تاثیرگذاری خواهد افتاد.

تلویزیون -رژیم- 20 مرداد
در سازمان ملل نیکی هیلی سفیر آمریکا چمدانش را کم کم می بندد تا به وین سفر کند. برای رفتن به آژانس انرژی اتمی و دیدار با آمانو که قبل از او تیلرسون وزیر خارجه آمریکا چنین کرده بود. برای فشار بر اژانس که تا چندی دیگر باید گزارشی دیگر منتشر کند اما پیشتر آقای ظریف وزیر خارجه کشورمان گفت چنانچه آمریکا بخواهد برجام را متوقف کند باید هزینه آنرا بپردازد.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان باردیگرگفت بهانه جویی ها و تحریمهای آمریکا غیر قابل پذیرش است. سیدعباس عراقچی در بنیاد صلح کاساکاوا در ژاپن افزود ایران برای هر احتمالی آماده است.
ظریف در واکنش به اظهارات اخیر دونالد ترامپ در صفحه مجازی خود نوشت ترامپ برای این که منزوی نشود می کوشد ایران را به خروج از برجام متهم کند و مقصر جلوه دهد. ظریف افزود این اقدامات سونیت ترامپ را در صورت نقض و روح برجام از سوی آمریکا نشان می دهد.

روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران- 21 مرداد
نقطه عطف در طرح بازرسی از مراکز نظامی ایران
امریکایی‌ها به درستی می‌دانند که جمهوری اسلامی اجازه ورود به مراکز، پایگاه‌ها و سایت‌های نظامی خود را نمی‌دهد. بر همین اساس آنان می‌خواهند همین عدم اجازه را دلیل عدم‌ پایبندی ایران به برجام معرفی کنند و با هزینه ایران از برجام خارج شوند. بنابراین باید هوشیار بود …

کیهان خامنه ای- 21 مرداد
حسین شریعتمداری: … اگر «مادر مذاکرات» باز هم زنده بماند و به حیات فاجعه‌آفرین خود ادامه دهد، باید در انتظار زایمان صدها تحریم ریز و درشت دیگر باشیم… اگر دقت کنید می‌بینید که حریف امروزه همان دوقطبی (فعالیت هسته یی -تحریمها) را با جابجایی قطب‌ها به میدان آورده است و این دفعه قطب تحریم‌ها را در مقابل قطب اقتدار نظامی کشورمان قرار داده و در این شیپور فریب می‌دمد که برای عبور از تحریم‌های جدید که آن را «مادر تحریم‌ها» نامیده است، باید از اقتدار نظامی و منطقه‌ای خود دست بکشید. یعنی به قول حضرت آقا، تبدیل به یک لقمه آسان برای بلعیدن شوید!

روزنامه حکومتی آرمان- 21 مرداد
پیامد خروج آمریکا از برجام
در برجام پیش‌بینی شده است که اگر یکی از طرف‌ها برجام را نقض کند، ایران می‌تواند به وضعیت قبل از توافق برگردد. علاوه بر آن، در شرایطی که همچنان 5عضو دیگر توافق هسته‌ای معتقدند برجام به اعتبار خود باقی است، در این صورت اقدام متقابل ایران در برابر لغو برجام از سوی آمریکا و به‌عبارتی خروج تهران از برجام و یا بازگشت به نقطه مقابل امر پیچیده‌ای است و باید فرایندهای مختلفی را پشت سر بگذارد. ابتدا باید ایران مساله را به مرجع حل اختلاف ببرد و ثابت کند چون آمریکا به تعهدات خود پایبند نیست، برجام دیگر قابلیت اجرایی خود را از دست داده است. بنابراین ایران نمی‌تواند بلافاصله دست به اقدامی بزند.

روزنامه حکومتی ابتکار- 21مرداد
باید و نبایدهای ایران در پاییز برجام
در خصوص بحث خروج آمریکا از توافق هسته‌ای دو نکته از سوی کارشناسان مورد بررسی قرار گرفته است. دسته نخست معتقدند که با توجه به ماهیت برجام و اینکه آمریکا تنها یک عضو از توافق هسته ای است، خروج از آن برای این کشور بسیار هزینه زا و دشوار خواهد بود.
دسته دوم اما معتقدند که آمریکا به عنوان ابر قدرت جهانی، قدرت اجماع سازی بین المللی داشته و …به راحتی می تواند از این اهرم فشار برای خروج از برجام استفاده کند.

مهدی مطهرنیا- کارشناس باند روحانی- 21 مرداد
…خروج آمریکا بر مبنای یک اراده سیاسی از برجام امکان پذیر است… در همین راستاست که ایران باید در بازیگری خود ،این نوع جوانب را بسنجد. اینکه گفته می‌شود آمریکا از برجام ممکن است خارج شود به معنای خروج آمریکا از مذاکره با ایران نخواهد بود. آنها در صورت خروج از برجام در پی ایجاد یک فضای معنادار برای شکل دادن به آینده تحرکات بر علیه ایران در قالب یک پکیج گسترده تر از برجام هستند، تا از این رهگذر ایران بالاجبار در مسائل مهم منطقه ای و بین المللی چالش های میان خود و آمریکا را تعیین تکلیف کند… ایران باید از رویکردهای ایدئولوژیک نمای خود دست بردارد… بر این اعتقاد هستیم که منفعت ملی ما بالاترین مصلحت دینی ماست. در همین راستاست که خمینی مصلحت نظام را مطرح کرده و حفظ نظام را بالاترین مصلحت دانسته اند.

ابعاد مخمصة «پاییز برجام»

دیدیم که دست‌اندرکاران مستقیم برجام مثل ظریف و عراقچی که تا به حال همیشه از برجام دفاع می‌کردند، الان به نظر می‌رسد که امیدشان به برجام را از دست داده اند و اینها که تا دیروز می‌گفتند تحریمهای جدید آمریکا نقض برجام محسوب نمی‌شود، حالا می‌گویند آمریکا متن و روح برجام را نقض کرده و از احتمال خروج رژیم از برجام صحبت می‌کنند؛ به این ترتیب موضوع برجام و سرنوشت برجام روی میز رژیم است و این سؤال مطرح است که رژیم با برجام چه خواهد کرد. اینها موضوعاتی هستند که آن را با علیرضا معدنچی در میان خواهیم گذاشت.

س) آیا  رژیم زیر فشار دلواپسان باند خامنه‌ای، بسمت نفی و خروج از برجام پیش می رود؟

ج) نخیر، این حرفها به معنی خروج رژیم از برجام نیست؛ حتی دلواپسان هم به غیر از موارد تک و توک که ممکن است خروج از برجام را مطرح کنند، به شدت خواهان حفظ برجام هستند. شعار خروج از برجام بیشتر تبلیغات و ژست توخالی است و مورد مصرفش نیروهای در حال ریزش بدنة رژیم است. چون خوب می‌دانند که اگر رژیم برجام را نقض کند، یا از آن خارج کند با مکانیسم خودکار ماشه که در قطعامة 2231 پیش‌بینی شده، اولا تمام تحریمها برخواهد گشت و ثانیا رژیم در معرض اقدام نظامی جامعة بین‌المللی قرار خواهد گرفت. بنابراین به شدت مواظب است که در رابطه با برجام دست از پا خطا نکند و آن را به هر قیمت حفظ کند

س) آیا ممکن است آمریکا رأساً از برجام خارج بشود؟

ج) بله، از این حرفها گفته می‌شود، اما در سطح مقامهای مسئول چنین حرفهایی گفته نمی‌شود و بسیار بعید است که امریکا در هیأت ناقض برجام ظاهر شود؛ ضمن این که نیازی هم ندارد و اگر هدفش تحت فشار قرار دادن رژیم و وادار کردن آن به عقب‌نشینی از پروژه موشکی یا از دخالت در کشورهای منطقه باشد، این کار را از طریق تحریمهای جدید که شرایط رژیم را به ماقبل برجام و حتی شدیدتر برگردانده، به راحتی می‌تواند پیش ببرد. بنابراین نیازی به نقض یا پاره کردن برجام ندارد.
اما هدف آمریکا چیست؟ این را روزنامة ‌ابتکار امروز اینطور می‌نویسد: « اینکه گفته می‌شود آمریکا از برجام ممکن است خارج شود به معنای خروج آمریکا از مذاکره با ایران نخواهد بود. آنها در صورت خروج از برجام در پی ایجاد یک فضای معنادار برای شکل دادن به آینده تحرکات بر علیه ایران در قالب یک پکیج گسترده تر از برجام هستند، تا از این رهگذر ایران بالاجبار در مسائل مهم منطقه ای و بین المللی چالش های میان خود و آمریکا را تعیین تکلیف کند».

س ) اگر آمریکا از برجام خارج شود آیا رژیم به سایر کشورهای 5+1 بعنوان طرف قرارداد برجام، متوسل می شود؟

ج) جالب است که در متن برجام پیش‌بینی شده که اگر رژیم ایران برجام را نقض کرد، چه خواهد شد، اما در مورد آمریکا پیش بینی نشده است . رژیم می‌تواند آن را به مرجع حل اختلافات ببرد و باید آنجا ثابت کند که آمریکا به تعهدات خود پایبند نبوده است، ولی خودش نمی‌تواند دست به اقدامی بزند. اما از آنجا که برجام یک قرارداد بین رژیم و 6  کشور دیگر است، حتی اگر آمریکا از برجام خارج شود، اسکلت برجام باقی می ماند و رژیم و 5 کشور دیگر به آن متعهد باقی می‌مانند.
آن موقعی که بحث پاره کردن برجام از طرف ترامپ مطرح بود، ظریف و دست اندرکاران برجام صحبت از تعهد کشورهای اروپایی می‌کردند و این که اروپا ضامن برجام است و همان موقع بعضی رسانه‌های باند خامنه‌ای می‌گفتند توسل به اروپا دست و پای ما را می‌بندد، ضمن این که اروپا هرگز رابطه اش با آمریکا را به خاطر ما خراب نمی‌کند.

س) دلایل آمریکا برای خروج از برجام چه می‌تواند باشد؟

ج) قصد آمریکا این است که بازرسان آژانس از مراکز نظامی رژیم بازدید کنند و رژیم تحت عنوان امنیت ملی و… در برابر آن مقاومت می‌کند و نمی‌خواهد تن بدهد؛ اما موضع رژیم قابل دفاع نیست. از آنجا که سایتهای اتمی رژیم و بخصوص موارد مخفیانة آن در مراکز نظامی بوده است، اگر رژیم با این خواست آژانس مخالفت کند به معنی این است که رژیم چیزی برای مخفی کردن دارد. بخصوص که افشاگریهای اخیر مقاومت ایران هم تأیید می‌کند که رژیم در حال انجام پروژه‌های مخفیانه است و رژیم با بازرسی این مراکز هم مخالفت کرده است، اگر رژیم همچنان ایستادگی کند و اجازة بازرسی ندهد، دلیل کافی به دست آمریکا می‌دهد که پایبندی رژیم به برجام را تأیید نکند و در این صورت رژیم ناقض برجام تلقی خواهد شد و در آن صورت مشمول تحریمهای آمریکا و تنبیهات بین‌المللی قرار خواهد گرفت و هزینة بسیار سنگینی خواهد پرداخت.
پاسدار جوانی در روزنامه جوان امروز می‌نویسد: « می‌خواهند همین عدم اجازه را دلیل عدم‌پایبندی ایران به برجام معرفی کنند و با هزینه ایران از برجام خارج شوند. بنابراین باید هوشیار بود که امریکایی‌ها در حالی که خود برجام را تاکنون به صورت فاحش نقض کرده‌اند چگونه می‌خواهند جمهوری اسلامی را به نقض برجام متهم کنند».

س) رژیم چه امکانی برای مقابله با این طرح دارد و چطور از خودش دفاع خواهد کرد؟

ج) تنها چاره‌اش این است که با بازرسی مراکز نظامی خود موافقت کند و قبلاً هم دیده‌ایم که به رغم هارت و پورتها رژیم دست آخر مجبور شد البته تحت پوششهایی برای حفظ آبرو آمانو را برای بازدید و در واقع بازرسی به پارچین برد. این تنها راه رژیم است، اما مسأله این است که رژیم به طور واقعی از کارهای مخفیانة اتمی‌اش دست برنداشته و به شدت می‌ترسد که در این بازرسیها برگه‌ها و مدارکی به دست آژانس بیفتد؛ بنابراین اگر به آژانس راه بدهد یک طور و اگر راه ندهد طوردیگر خود را در معرض تنبیهات و تحریمهای بین‌المللی قرار خواهد داد ولی نهایتاً باید یکی از این دو را انتخاب کند. یکی از کارشناسان سیاسی باند روحانی هم کوتاه آمدن با همان الگوی خمینی را که جام زهر آتش بس را خورد به رژیم پیشنهای می‌کند و می‌نویسد: «منفعت ملی ما بالاترین مصلحت دینی ماست. در همین راستاست که معمار انقلاب خمینی مصلحت نظام را مطرح کرده و حفظ نظام را بالاترین مصلحت دانسته است».

 

Category: ۳۶۰ درجه