فشار بر سربازان، در نیروهای نظامی ارتش تحت امر رژیم آخوندی

فشار بر سربازان واقدام سربازان به تیراندازی علیه فرماندهان وافسران در پادگانها

روز پانزدهم مرداد در پادگان کهریزک تهران یک سرباز اقدام به تیراندازی به پرسنل ارتش در این پادگان کرد که یک سرگرد و سه سرباز کشته شدند و ۸ پرسنل دیگر مجروح شدند.  در یک توجیه کلیشه‌ای روابط عمومی «پایگاه هوایی لشکری» گفت که حادثه تیراندازی «احتمالا به دلیل مشکلات روحی روانی سرباز ضارب و یا چرخش ناگهانی سلاح به وقوع پیوسته است.»

آنطور که این روابط عمومی گفته سرباز حمله کننده، نیز خودزنی کرده و درگذشته است. وضعیت سربازی و سربازخانه ها در رژیم آخوندی به نقطة انزجار آوری در نظرگاه مردم رسیده است. حقوقهای اندک، تحقیر و خرد کردن شخصیت سربازان، بیگاری کشیدن از آنان و گسترش فساد از جمله دلایل نارضایتی مردم و سربازان از مناسبات ارتش رژیم است:

یک سرباز: ۶۰ تومان ۶۵ تومان

من برادرم میرفت 30 تومان بود

یک مرد میانسال: من موقعی که سبربازی می رفتم ۲ هزارتومان بود الان فکر کنم ۲۰ هزار تومانه.

یک مرد: ولی الان واقعا با این پول اندک کاری ی نمیشه کرد

یک سرباز: یک جفت دمپایی یه دونه واکس یا یه کلاس سربازی

شخصیت پسرای مردم خرد میشه واسه هیچی

یک دختر: خیلی از سختگیریهاشون بیجاست و اینکه فقط میخوان اذیت کنن

یک مرد: واقعا اینقدر لازم نیست سختگیری بشه

یک سرباز: الان من زانوم کمر نمیدونم مغز چشم همه چیم از کار افتاده واقعا.

یک جوان: دوسال کار بدون مزد

سربازو به شکل ابزار نبینن به شکل انسانی ببیند

یک نفر دیگر: طرف مثلا لیسانسه، فوق لیسانسه صبح تاشب میله آهنی رو باز میکنه می بنده که یه اتوبوس بی آرتی بیاد ردشه

یک پیرمرد: وقتی سربازی که سیگاری نیست آخرش میاد سیگاری میشه یا بعضی مسائل منفی دیگه اینها پوئن منفی برای مسؤلین ماست

کمتر از یک ماه قبل از حمله سربازان در پادگان هوایی کهریزک، در ۲۶ تیرماه سرباز دیگری در پادگان ارتش واقع‌در شهرستان آبیک در شرق استان قزوین، اقدام به تیراندازی کرد که موجب کشته‌شدن سه سرباز و مصدومیت ضارب و پنج تن دیگر شد.

یوسف جهانی‌پور، «مدیرکل انتظامی استان قزوین» در این مورد گفته بود «سرباز وظیفه‌ی عامل تیراندازی دارای مشکلات روحی بوده و بنابراین تقاضای انتقالی داشته که به نتیجه نرسیده و به همین دلیل، با توجه به مشکلات روحی پیش‌آمده، نسبت به تیراندازی به سمت سربازان اقدام کرده است.»

 مصاحبه با سرگرد مصطفی(سرگرد محمود بنی هاشمی)

س)  مختصری از بیوگرافی خودتان وحضورتان در ارتش به ما بگویید.

ج) من همزمان با انقلاب ضد سلطنتی سال ۵۷ همراه با پرسنل انقلابی ارتش به فعالیت علیه رژیم شاه وارد شدیم و در دوران انقلاب هم به نیروهای مردمی که علیه رژیم شاه مبارزه می‌کردند آموزشهای نظامی می دادیم ودرتسخير كلانتريي ها وپادگان هاي نظامي همراه مردم بوديم ….. بعد از انقلاب که مشاهده کردم روند انقلاب در حال خارج شدن از اهداف آزادیخواهانه و عدالتجویانه خودش هست از ارتش خارج شده و به مجاهدین پیوستم. وبعد بدليل ارتباط ومخالفتهایی هم که با مناسبات ضد انسانی فرماندهان رژیم در ارتش و ارتباطی که با مجاهدین داشتم درسال 60دستگیر شدم وسه سال  درزندان هاي اوين وقزل حصار همراه با زندانيان مجاهد تحت شكنجه هاي وحشيانه رژيم ضدبشري خمینی قرارگرفتم و بعدازآزادي اززندان درسال 64 به مجاهدین و ارتش آزادیبخش ملی ایران پیوستم. مجموعا ۲۰ سال در ارتش بودم.

س) علت شلیک هایی که سربازان  در پادگانها علیه افسران و پرسنل انجام می دهند آیا مشکلات روحی آنها است ؟

ج) اول اینکه برای همه واضح است که این نوع توجیهات اساسا پایه ای ندارد . چرا که وضع مناسبات ارتش رژیم بسیار خرابتر از آن است که مشکلات روحی منشاء چنین اقداماتی بشود  اساسا بعد از انقلاب، ارتش رژیم، از چند بحران رنج می برد. اول این که رژیم اساس بودجه نظامی را خرج سپاه کرده و پاسداران و فرماندهانشان در بهترین وضعیتند. در حالی که ارتش همیشه توسری خور سپاه وحتی بسیج و حتی هر آخوندی بوده است  .

از ابتدا هم رژيم حفظ ارتش را باهدف گرفتن آموزشها و تجارب آنها براي سپاه وشكل گيري آن   وهدف بعدي هم استفاده ازارتش براي كارهاي مثل نگهباني ها وبيگاري ها … بوده است ودرعوض همه رسيدگي ها به سپاه وبسيج گرديدواين موضوع باعث حقارت ها وسرشكستگي پرسنل ارتش گرديد.

س) منظورشما  از رسیدگیهای اولیه چیست؟

ج)بطورمعمول پرسنل ارتش درهمه ارتش ها ازهرجهت تامين ميگردند ازلباس ،ارزاق ، اياب وذهاب ، حقوق ومزايا ، اما دروضعيت فعلي سربازي اجباری است وبرخي نيزفقط بدليل امرارمعاش به خدمت سربازي مي آيند وبعد كه با مشكلات زيست ، خورد وخوراك ، حقوق ومزايا  وتحقيرمواجه ميشوند نارضايتي ها شكل ميگيرد و يك راه جهت خلاصي ازاين وضعيت را  فرار انتخاب مي كنند نمونه صحبت يكي ازسربازان فراري مي باشد : 

بنده یکی از جوانان ایران اسلامی هستم که به علت قانون غیر اسلامی و ظالمانه سربازی، الان سرباز فراری هستم و در حال حاضر دچار مشکلات بسیاری هستم که میتوان به ناامن بودن محل زندگی که هر لحظه امکان آمدن ماموران انتظامی و یا دژبان ارتش و دستگیری بنده وجود دارد…..

ويا با مشكل وضعيت حقوقي مواجه ميشوند   كه نمونه آن :

حقوق همه دیپلمه ها حدود پنجاه هزار تومان است، دیگر کاری ندارند این نفر مثلا کرایه اياب وذهاب ، لباس ، سردوشی، اتیکت و… چي ميشود ويا  پول حمام و وسایل حمام و این گونه مسائل راهم بخواهم بگویم سر قصه دراز میشود .از طرفی اگر پارتی هم نداشته باشی نمی توانی در کنار خدمت ساعتی هم به سر کار بروی و از این راه مخارج مربوط به خدمتت را تامین کنی  از آن طرف تر هم می بینی بیش از چهار ماه از خدمتت می گذرد و هنوز یک ریال هم به حسابت واریز نشده ، اين وضعيت نه فقط من بلکه همه هم دوره ای ها مي باشد …

اين وضعيت زيست ، مايحتاج اوليه وحقوق  . نكته بعد ي واز اين مهم تر بحث كارهائي است كه به ارتشيان محول ميگرد د كه عبارت ازنگهباني ها ،بيگاري ها و…. وهم چنين تحقير وسرخوردگي ارتشيان  مي باشدكه اشاره كردم  .بدين ترتيب كه مزايا وعالي ترين امكانات دراختيارسپاه ونيروها ي بسيج  مي باشد  ولي پرسنل ارتش حتي حقوق اوليه آنها نيز پرداخت نمي شود.

– اجازه بدین یک فیلمی از تظاهرات بازنشستگان ارتش در برابر مجلس رژیم رو با هم ببینیم که در دهم اسفند گذشته یعنی حدود شش ماه قبل بوده با هم ببینیم:

شعارها: نوبت ما که میشه خزانه خالی میشه

یه ختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه

میهمان برنامه ) نكته ديگري كه مي بايست دراينجا يادآوري كنم بحث دزدي ها وكلاهبرداري ها كه درهمه ارگانهاي رژيم وجوددارد درمورد پرسنل ارتش  هم مشاهده ميشو دكه ازپرسنل پول براي واگذاري زمين گرفته اند ولي پس ازماهها اززمين خبري نيست وحتي پول دريافتي را هم بالاكشيده اند

– اجازه بدین یک کلیپ دیگه داریم از تظاهرات پرسنل پایگاه هوایی دزفول در اعتراض به دزدیهای سرکردگان رژیم:

صحبت یک نفر: این دوستان که می بینی همه در تعاونی مسکن پرواز به خاطر اعتراض به اختلاس اینجا جمع شدن .

شعار پرسنل: تعاونی تعاونی پول مارو پس بده.

-بله آخوندهاي مكار وحيله گرميگويند  دزدی خیلی کار قبیحی است ولی  درعمل حتي از كوچكترين امكانات پرسنل نيز مي دزدند 

يكي ازپرسنل نوشته است:

صبح که از خواب پا می شوی به لیست صبحانه مصوب ارتش جمهوری اسلامی ایران نگاه میکنی :” پنیر +خرما + شیر” چه دریافت میکنی؟ “پنیر” فردا می شود لیست مصوب :” کره + عسل ” خوب صبحانه امروز ضمن کمی دستکاری به دو بخش تقسیم میشود که بخشی را به عنوان صبحانه امروز دریافت میکنی ” کره ” و بخشی را به عنوان صبحانه  در فردا می گیری ” مربا “.

از صبحانه بگذریم  البته از ناهار و شام هم می گذریم زیرا که شرحش فقط کمی فجیع تر از صبحانه می باشد (مثلا پنج بار در هفته مرغ خراب که رنگش سیاه و تیره است) , خوب اگر مصوب آن است و دریافتی این, پس نتیجه میگیریم که این وسط در سازمانی به این بزرگی مبلغی به این بزرگی دارد دزدی می شود . …

مثال ديگر ازنابساماني وضعيت پرسنل :

خاطره: یک روز صبح که همه سربازان دوره به خط شده بودیم وسرهنگ (فرمانده گردان) بالای سرمان بود و با ما حرف می زد شکایتمان را درباره ی کنسل شدن پی درپی برنامه حمام یگان با او در میان گذاشتیم , او که دیگر از شکایت های پی درپی درباره مسئله حمام خسته شده بود با بیان مطلب زير قاطعانه بحث حمام را خاتمه داد :

” آیا میخواهید همه چیزتان مفت باشد ؟ آیا پادگان باید همه چیزتان را فراهم کند ؟ پس ما برای چه به شما اجازه مرخصی ساعتی می دهیم ؟ خوب مرخصی بگیرید وبروید در شهر حمام کنید. “

براستي بسيار درد آوراست كه رژيم دربالا كلان چپاول گري كه بخش كوچكي درانتخابات قلابي ونمايشي بيرون ميزند آنوقت درپائين اين چنين دله دزدي هائي وجوددارد حتي ازدودست لباس استحقاقي سالانه سرباز يكدست داده ميشود وتوجيه ميكنند كه به علت تحریم و دلایل نامعقولی که خودشان بهتر می دانند مي باشد كه يك دست مي دهند.

حالا اين وضعيت خراب را رژيم چگونه بيروني ميكند خوب است كه به گزارش يكي از پرسنل نظامي دراين رابطه  توجه نمائيد

طبق مستندی که از شبکه سه رژيم فکر کنم سال هشتاد و هشت پخش شد با نام شوک که در موضوع سربازی بود تصاویری زیبا از سربازان و محیط خدمت آنها پخش و صحبت هایی زیبا هم از طرف مسئولین نظام وظیفه و فرمانده ارتش گفته شد ولی بنده که سال هشتاد و نه به سربازی اعزام شدم به صورت زنده در محیط سربازی بودم عکس این محیط و صحبت ها را شاهد بودم بنده شاهد اتفاقاتی مانند حرف های زشت و زننده که از طرف مسئولین پادگان نظامی به سربازان تازه وارد یا به قولی آشخور و آموزشی بودم و….

به این دلایل است که در ارتش یک آتش زیر خاکستری در بین سربازان وجود داردکه هر موقع فرصت پیدا میکند شعله ور میشود و نمونه هایش را در همین حملات به فرماندهان و پرسنل ارتش از طرف سربازان می بینیم.

س) آیا این وضعیت تبعیض و تحقیر فقط مختص سربازان هست یا بقیه پرسنل ارتش را هم شامل می شود؟

ج) اين دستگاه شامل حال كليه پرسنل ميگردد ولي چون سيستم طبفه بندي دارد طبقات پائين تر بيشتر مورد ظلم قرارميگيرند بطور مثال پرسنل پادگان هوایی دزفول، تجمعات مکرر بازنشستگان ارتش و به کار نگرفتن آنها، مشکلات متعدد پرسنل ارتش در مورد خانه های مسکونی و سازمانی که پولهای زیادی از پرسنل میگیرند ولی خانه به آنها نمیدهند و بارها شاهد تظاهراتهایشان بودایم. خودسوزی ی خودسوزی یکی از اعضای تعاونی مسکن پلیس‌راه ناجا در برابر ستاد فرماندهی نیروهای مسلح در زمستان گذشته یک نمونه از به جان آمدن پرسنل از این وضعیت است که پول گرفتن ولی خانه نداده اند و افراد دارند آواره میشوندو زندگی برایشان غیر قابل تحمل شده است. خودکشیها در ارتش به همین دلیل است.

س ) آیا  نارضایتی در صفوف پرسنل و سربازان،  رو به کاهش است یا رو به افزایش؟

ج) به دلیل وضعیت عمومی رژيم كه دربحران فزاينده اي بسرمي بردوهرروز نيز اوضاع خراب ترميشود واضح است كه فضاي ناخرسندي وضدرژيم رو به افزايش بوده وچنانچه كوچكترين شكافي دراعدام ها وشكنجه ها و سركوب مستمرايجادگردد  راه به سرنگوني خواهدبرد. بخصوص بايد اشاره كنم كه اين نارضايتي ها فقط مخصوص ارتشيان نبوده وتمام اقشار جامعه را دربرميگيردكه روزانه شاهد هستيم ومهم تر آنكه مقاومت سازمان يافته كه هروز گسترش يافته  وباعث لرزه براندام پوسيده اين رژيم ضدبشري گرديده است ، اوج بالاتري ميگيرد ومژده سرنگوني اين رژيم ضدبشري ميگردد.

 

Category: سرخط