چالش های پیش روی آخوند روحانی در برنامه چهار سال دوم ریاست جمهوری

این هفته مراسم تنفیذ و تحلیف آخوند روحانی برگزار شد  و به این ترتیب دوره دوم ریاست جمهوری وی رسما شروع شد. دوره 4ساله اول ریاست جمهوری روحانی را، هم مردم ایران و هم مردم منطقه و هم جامعه بین المللی تجربه کردند. می خواهیم ببینم 4ساله بعدی چه کار می کند، باچه چالشهایی روبروست و چه چشم اندازی دارد؟

س)مهمترین چالشی که روحانی در 4سال آینده با آن روبروست چیست؟

ج) مهمترین چالش موضوع  هژمونی، اختیارات و قدرت است. تا وقتی ولی فقیه هست

و این ساختار دوگانه   قدرت برپاست، یعنی ولی فقیه و نهاد اجرایی ریاست جمهوری،  روحانی نمی تواند قدم از قدم بردارد. در نظام ولایت فقیه، هر رئيس جمهوری به قول آخوند محمد خاتمی تنها یک تدارکاتچی است.

روحانی حتی از  امضای یک سند با یک سازمان فرهنگی اجتماعی مانند یونسکو  یعنی سند 2030 عاجز است و وقتی با هجمه ولی فقیه روبرو می شود ناچار است پس بگیرد.

حتی برگزاری یک سمینار در تهران اگر با اجازه ولی فقیه نباشد با مانع جدی روبرو می شود.  یک مثال می زنم. در سال 94 دولت روحانی یک سمینار ارتباطات  در تهران برگزار کرد. این سمینار توسط وزارت ارتباطات رژیم برگزار شد و از عده یی کارشناس و متخصص دعوت کرد. یکی از افرادی که به تهران آمد نزار زاکا نام داشت که یک کارشناس لبنانی دو تابعیتی بود. دوتابعیتی لبنانی ـ آمریکایی. این فرد که در همان سمینار عکسهایش با محمود واعظی وزیر ارتباطات کابینه روحانی منتشر شد از ایران خارج نشده توسط حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران دستگیر شد و هنوز هم در اوین زندانی است. جز همان زندانیها و گروگانهایی است که به موضوع تنش میان آمریکا و رژیم تبدیل شده است.

شکست مهندسی انتخابات توسط خامنه ای به معنای تحویل هژمونی نیست

خامنه ای اگرچه در مهندسی انتخابات و یکدست کردن نظام   و حذف روحانی شکست خورده است اما به این معنا نیست که از هژمونی اش کوتاه آمده. هر جا بتواند روی روحانی  فشار می آورد و وادار به تمکین می کند.

روحانی هم اگر در حرف دهها بار بگوید دست مقام معظم رهبری را می بوسم فایده ندارد. باید در عمل و هر گامی که بر می دارد مورد به مورد تمکین کند و گرنه میزش را به هم می زنند.

یک مثال می زنم:

روحانی دنبال مادر مذاکرات

روحانی14مرداد96  روز تحلیف: «امروز روزگار رونمایی از مادر بمب ها نیست بیائید از مادر مذاكرات رونمایی كنیم؛ امروز روزگار رونمایی از مادر تحریمها نیست بیائید از مادر همكاریها رونمایی كنیم»

 این واکنش اصلی روحانی به قانون تحریمهای آمریکاست.

تحریک ناو آمریکایی

سه روز نگذشته یعنی روز 17مرداد 96  ببینید سپاه پاسداران چکار می کند.

تلویزیون سی ان ان, 8 اوت 2017 : دو مقام دفاعی آمریكا گفتند كه یك هواپیمای بدون سرنشین ایرانی تا 30 متری یك جت نیروی دریایی آمریكا كه می خواست    بر روی ناوهواپیمابر در خلیج فارس بنشیند, نزدیك شد. این مقامات گفتند به نظر نمی رسید كه این هواپیما مسلح باشد اما این واقعه را یك واقعه ناامن و غیرحرفه ای و تحریک آمیز نامیدند

این هم مادر همکاریها و مادر مذاکرات!!!! لابد این پهپاد دنبال مادر مذاکرات و مادر همکاریها بالای ناو هواپیمابر آمریکا می گشته است.

مثال دیگر:‌

روحانی می خواست بعد از برجام اتمی دنبال برجام منطقه و زهر منطقه برود.  مگر بدون مجوز خامنه ای می شود.

سپاه پاسداران و لباس شخصیهای خامنه ای جلوش پیچیدند  و رفتند سفارت خانه عربستان در تهران   به آتش کشیدند و کنسولگری این کشور در مشهد را تخریب کردند.. گرداننده این حمله در ستاد پاسدار قالیباف بوده است.

همه این ها حامل  این پیام است که اگر بدون اجازه ولی فقیه قدم از قدم برداری میزت را به هم می زنیم

در واقع دو دولت موازی است. به قول خود روحانی دولت با تفنگ و دولت بی تفنگ.

تصویر رژیم تقابل نهاد ولایت فقیه با نهاد اجرایی است. تقابل دولت با تفنگ و دولت بی تفنگ است.  این بحران  و چالش ساختاری در نظام ولایت فقیها ست:

س )حداقل در زمینه برجام نباید این چالش جدی باشد.  چون خود خامنه ای رسما پشت برجام بوده چه توضیحی برای این دارید؟

ج)درست است خامنه ای خودش دنبال برجام است و خیلی حواسش جمع است که این میز به هم نخورد  و دست از پا هم خطا نمی کند، چون در این نقطه جایگزینی برای این راه حل ندارد.

 اما به این معنی نیست که دست روحانی را کاملا باز بگذارد که با طرفهای غربی برود.

همین خامنه ای معمار برجام، یک قلم اجازه داده  سپاه پاسداران بعد از برجام  15بار آزمایش موشکی بالستیک انجام دهد که همه اش نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت بوده است. 12مورد در دوره اوباما بوده بدون مجازات. ولی در سه موردی که در دوره ترامپ بوده هر سه بار باتحریم جدید و مجازات روبرو شده است. خوب این سنگ اندازی است. حتی مانع پیشبرد برجام است.

تحریکات سپاه علیه ناوهای آمریکایی در خلیج فارس،  شلیک موشک توسط حوثیها به مکه مکرمه اگرچه ربطی به برجام نداره ولی به طرفهای مقابل این پیام را می دهد که برجام رژیم را جری کرده است و باید رفتار بی ثبات کننده آن را مهار کرد و تحریمها و فشارها را بیشتر کرد.   برجام این رژیم وحشی را رام نکرده است.

برجام در هاله یی از ابهام

اتفاقا یکی از چالشهای جدی دیگر روحانی همین برجام است.

پایان اوباما و به قدرت رسیدن دونالد ترامپ که معتقد است برجام بدترین توافق در تاریخ آمریکاست کار را برای روحانی بیش از پیش سخت کرده است.

تحریمهای 6مرداد آمریکا در واقع تیرخلاصی به برجام بود. خود ترامپ هم مخالف سرسخت برجام است . توجه کنید:

بدترین توافقنامه تاریخ

ژنرال مک مستر مشاور امنیت ملی آمریکا در مصاحبه با ام اس ان بی سی 16مرداد

ژنرال مك مستر:   «رئيس جمهور در رابطه با اين توافقنامه بسیار شکاک است و آن را ”بدترين توافقنامه تاريخ“ مينامد. رژیم ايران فوراً شروع به نقض روح آن توافقنامه كرد که قرار بود   مانع این رژیم وحشتناک شود. رژیمی که    بسیاری از مردم سراسر خاورمیانه را قربانی کرده است. رژیمی که  از بشار اسد حمایت می کند. یعنی از کسی که مردم خود را در ابعاد گسترده با گاز سمی به قتل رسانده است.  رژیمی که از حزب الله در لبنان و از شبه نظامیان حوثی در یمن حمایت می کند. رئيس جمهور آمریکا باید مانع این رژیم شود».

چالش جدی روحانی این است که این جنازه را چطور جمع کند.

   س)آیا روحانی نمی تواند این تنشها و فشارها را کاهش بدهد؟

ج)تا جایی که به روحانی بر می گردد برای کاهش تنش و به قول خودش تعامل در سطح بین المللی و منطقه یی حاضر است هر کاری بکند. اما مشکل همان مشکل پایه یی است. طرف حسابها می گویند بفرما. تعامل کنیم. ولی شما باید  این چند قلم کار را بکنید:

در بیانیه پایانی کنفرانس ریاض هم که با حضور 55کشور و آمریکا برگزار شد داستان همین بود. طرف حسابهای منطقه یی و بین المللی به روحانی می گویند این شرطهای ماست:‌

ـ دست از حمایت از تروریسم در بحرین و کویت و امارات و عربستان بردارید و هسته های تروریستی را جمع کنید.

ـ از تحریکات و ماجراجویی در خلیج فارس دست بردارید

ـ پاسداران و شبه نظامیان و  نیروهای نیابتی خود را از پایتختهای عربی دمشق و بغداد و صنعا و بیروت بیرون بکشید

ـ به سفارتخانه ها و مراکز دیپلوماتیک در ایران حمله نکنید

ـ برای کشتن سفیران در شهرهای مختلف طرح و برنامه نریزید

و …

ـ آزمایش موشکهای بالستیک متوقف کنید

ایا توقف اینها  در حیطه اختیارات روحانی است؟‌   اینها در حیطه خامنه ای و سپاه پاسداران و دولت با تفنگ است.

 به همین دلیل کسی هم حرفها و ادعاهای روحانی را جدی نمی گیرد. به همین دلیل هم  انتخاب مجدد روحانی را جدی نگرفتن . کسی این توهم برایش ایجاد نشد که انتخاب روحانی  پیام تغییر حتی تغییر رفتار دارد. از مراسم تحلیفش هم پیدا بود. کدام سران یا مقامهای بلندپایه کشورهای غربی و  عربی به ویژه خلیج فارس و کشورهای جدی جهان عرب در آن شرکت کردند. هیچ کدام.

به قول خودشان مهمترین مهمان موگرینی بود که آنهم از موضع رئیس کمیته برجام رفته بودکه کل سفرش و حضورش یک افتضاح و ننگ شد . با آن حجاب اجباری و با آن سلفی گرفتن با آخوندها و اعضای مجلس ارتجاع. طوری که خود رسانه ها و شخصیتهای اروپایی از واژه های شرم آور و ننگ استفاده می کردند. شرکت در مراسم  تحلیف رئیس جمهور رژیمی که خودش به صراحت گفت در این 38ساله جز اعدام و زندان نبوده است.

س)در زمینه سیاسی برخی چالشهای روحانی را  اشاره کردید از نظر اقتصادی مهمترین چالش روحانی چیست؟‌

ج)بزرگترین چالش اقتصادی دولت روحانی سایه  سنگینی تحریم ها بر اقتصاد ایران است. تداوم وضعیت موجود،  بازار و سرمایه گذاران داخلی و خارجی را در بلاتکلیفی نگاه داشته و اقتصاد ایران را قفل کرده است. 

شما به این وضعیت فساد گسترده اقتصادی، قاچاق و مؤسسه های اعتباری متعلق به پاسداران و انتظامی و ارگانهای نظامی رژیم و ارگانهای تحت امر خامنه ای را هم اضافه کنید.

به این وضعیت سلطه امپراتوری سپاه و آستان قدس و ستاد اجرایی فرمان خمینی و سایر بنیادها و ارگانهای زیر نظر ولی فقیه را  بر اقتصاد ایران اضافه کنید.

سایت رادیو آلمان ۹/۵/۹۶ : 

قرارگاه خاتم و شرکت های وابسته به آن که میزان تاثیرشان در تولید ناخالص داخلی تا یک سوم برآورد می شود.  ارزش پروژه هایی که به قرارگاه خاتم الانبیا سپرده شده حدود ۱۰ برابر کل بودجه عمرانی سال ۹۶ است.

پاسدار عبدالله عبداللهی فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا ۱۶ تیر ماه ۹۶ در یک برنامه تلویزیونی با گلایه از روحانی گفت: زمانی که در سال ۹۵ بالاترین رکورد کاری را برای دولت داشتیم آیا سزاوار است دولت با تفنگ و بی تفنگ مطرح شود.  او می گوید   این قرارگاه ۲۴ هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار است   

 امپراتوری اقتصادی عظیم آستان قدس

به عنوان نمونه آستان قدس رضوی که ابراهیم رئیسی سال پیش به عنوان متولی آن منصوب شد یک امپراتوری اقتصادی عظیم است که از مدت ها پیش دامنه ی نفوذ خود را از خراسان به چهار گوشه ایران گسترش داده است.

آستان قدس سال گذشته موسسه ای با نام “بنیاد کرامت” تشکیل داد که پیوند این نهاد با سپاه پاسداران را وارد مرحله ی تازه ای کرد. رئیس این بنیاد سردار حسین یکتا، فرمانده سابق قرارگاه خاتم الاوصیاء، زیر مجموعه قرارگاه خاتم است. ظاهرا این بنیاد بر الگوی “بنیاد برکت” ساماندهی شده که در سال ۸۶ به فرمان علی خامنه ای و به عنوان زیرمجموعه ستاد اجرایی فرمان امام کار خود را آغاز کرد.. پایگاه اصلاع رسانی بنیاد برکت یک سال پیش اعلام کرد که تعداد پروژه های این بنیاد طی ۹ سال گذشته نزدیک به ۴۰۰ برابر شده است. بنیاد برکت اکنون به یکی از غول های صنایع غذایی، دارویی، بانک داری و تولید مسکن تبدیل شده و در حوزه نفت و پتروشیمی نیز فعال است.

بدهی دولت به سیستم بانکی

رسانه‌هاي حکومتي به نقل از گزارش جديد بانک مرکزي رژيم اعلام کردند، بدهي بخش‌هاي دولتي به بانک‌ها در دولت آخوند روحاني ۱۳۴ درصد رشد کرده است. بر اساس اين گزارش، بدهي بخش دولتي به بانک‌ها در زمان روي کار آمدن حسن روحاني، رقمي در حدود ۱۰۲ هزار ميليارد را نشان مي‌داد که طي اين سال‌ها با رشد بيش از ۱۳۴ درصدي به بيش از ۲۲۵ هزار ميليارد تومان رسيده است.تسنيم 10/5/96

برای بیان ورشکستی در زمینه اقتصادی ـ اجتماعی به چند آمار اشاره می کنم که تا تیرماه 96 است:

برخی آمار کلیدی تا تیر96

ـ حاشیه‌نشینی و زندگی در بافت‌های فرسوده که تحت تاثیر بحران اقتصادی در این سال‌ها شدت گرفته.  از هر چهار ایرانی یکی در حاشیه شهرها یا بافت فرسوده زندگی می‌کند. آمار حاشیه نشینان را تا 20میلیون نفر ذکر می کنند

ـ بیکاری حداقل ده میلیون نفر

ـ 30درصد جمعیت گرسنه ایران

ـ80 درصد حقوق بگیران زیر خط فقر هستند

ـ 70 درصد صنایع کشور تعطیل است و مابقی هم با تمام ظرفیت کار نمی کنند

ـ صنایع نساجی و کفش و چرم در ایران کاملا منهدم شده است

ـ سالانه نزدیک به 25 تا 30 میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می‌شود که این یعنی نابودی تولید داخل که وارد کننده اصلی سپاه است. هر یک میلیارد دلار واردات قانونی و نه قاچاق  یکصد هزار شغل را نابود می‌‌کند وقتی قاچاق باشد به مراتب بیشتر است

ـ 85 درصد اقتصاد ایران دولتی و شبه دولتی است و بخش خصوصی تقریباً نقش ناچیزی دارد

ـ 300 میلیارد دلار از سرمایه های این کشور در طرحهای نیمه تمام قفل شده و در اصل نابود شده است.

ـ بانکهای کشور تمام زیان ده و ورشکسته هستند چون هیچ نقشی در تولید ندارند و فقط کار دلالی انجام می‌دهند

بازار بورس که نقش واسط بین مردم و تولید را باید ایفا کند تماماً یک نقش دلالی پیشرفته بدون هیچ راندمان را داراست.

ـ نقدینگی کشور به 1200 تریلیون تومان رسیده که30 درصد این میزان نقدینگی فقط در دست مؤسسات مالی می چرخد که 7 هزار تای آن غیر مجاز هستند یعنی نقشی در تولید ندارد  

ـ رتبه ایران در فضای کسب و کار 120 در جهان است 

ـ در کشور 2 میلیون 500 هزار زن سرپرست خانوار داریم که 80 درصد آنان هیچ شغلی ندارند

  95 درصد قراردادهای کارگران سفید امضا و یا موقت می‌باشد

بیش از 3 میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد در حالی که تا20 میلیون حاشیه نشین هم داریم که ارزش این خانه ها 50 میلیارد دلار است که دست عوامل همین رژیم است.

80 درصد از تالابهای کشور خشک شده اند، ارزش تالاب 18 برابر جنگل و 200 برابر زمینهای کشاورزی است

س)راه کار روحانی به صفت رئيس جمهور رژیم چیست؟ چطور می خواهد از این بحرانها و چالشها  در بیاید؟

ج)راه کاری وجود ندارد. دولت روحانی شکست خورده است؛ هم از نظر سیاسی هم از نظر اقتصادی و  اجتماعی. این شکست اهمیت اساسی دارد. باتوجه به حذف مهره یی چون رفسنجانی این به معنای  پایان کار جریان اعتدال و اصلاحات قلابی نیز به‌شمار می‌رود. این جریان که پیوسته نقش مهمی در بقای رژیم حاکم داشته، از این پس قادر به ‌ایفای چنین نقشی نخواهد بود.

برجام از نظر سیاسی شکست خورده است. برجام می‌بایست انسداد مناسبات بین‌المللی رژیم با غرب به‌خصوص در روابط اقتصادی را برطرف کند. اما ناکام ماند. برجام فقط با وجود دولت اوباما شانس موفقیت داشت. اما عمر این فرصت برای رژیم به‌آخر رسید.

سرنوشت رئيس جمهورها

سرنوشت رئيس جمهورها در نظام ولایت فقیه روشن است. در همین دوره خامنه ای را نگاه کنید. تا آخرین دقیقه بین خامنه ای و رفسنجانی تعارض بود. آخرش هم رفسنجانی به قول خودشان ا ستخری شد

محمد خاتمی هم ممنوع التصویر و ممنوع الخروجش کردند

احمدی نژاد هم که هم ردصلاحیت شد در نمایش انتخابات هم به قول رئيس دیوان محاسبات رژیم هفت حکم قطعی قضایی دارد.

خود روحانی هم شخص خامنه ای تهدید کرد که ممکن است به سرنوشت بنی صدر دچار شود.

 

باوجود همه تلاشهای لابیهای رژیم و دلارهایی که خرج می کنند الان بسیار کم هستند کسانی که دل به درون رژیم دوخته باشند به خصوص به روحانی. 

گاردین : از وعده شکوفایی روحانی خبری نیست

سایت گاردین، 4 اوت 2017- 12مرداد96

 

بلاتکلیفی بزرگی كه  حسن روحانی در داخل كشور با آن مواجه است – رهبر عالی، آیت الله علی خامنه ای 78ساله است که بدون یك جانشین روشن می باشد… روحانی قول داده بود كه توافقنامه اتمی موجب شكوفایی خواهد شد و اقتصاد ایران، بار دیگر رشد می كند… اما فقر افزایش یافته، یك چهارم جوانان بی كارند و سرمایه گذاری های خارجی بسا كمتر از آنچه كه پیش بینی می شد هستند. ایرانیان هنوز منافعی كه انتظار داشتند را احساس نكرده اند… ایران باید به خیلی چیزها پاسخ دهد، بیشتر از همه هم، به كمكهایش به جنایات بشار اسد علیه مردم خودش در سوریه. كارنامه تیره و تار حقوق بشر این كشور در داخل…  انتخابات ایران، هر چیزی است به جز آزادانه و منصفانه… است

نتیجه گیری:

 

شما در ابتدای مصاحبه از بزرگترین چالش روحانی پرسیدید. من ناظر به درون رژیم و ساختار قدرت در پاسخ شما گفتم بحث هژمونی و سهم از قدرت. اما وقتی از درون رژیم و ساختار قدرت در می اییم مهمترین و بزرگترین چالش روحانی به صفت رئیس جمهور نظام ولایت فقیه، مردم و مقاومت ایران هستند.

تهدید قیام و انفجار اجتماعی .  پایینیها این رژیم را نمی خواهند و بالاییها هم قادر به ادامه حکومت و درست کردن اوضاع نیستند.  چالش جدی   همینطور نیروی  هدایتگر و رهبری کننده و سمت و سو دهنده یعنی مجاهدین و ارتش آزادی و آلترناتیو این رژیم. نیرویی که رژیم ولایت فقیه کمر به نابودی آن بسته بود که با هجرت بزرگ این آرزو را به گور می برد.

این عنصر، کابوس شب و روز هم روحانی و هم خامنه ای و هم تمامی سران رژیم است. در حفظ نظام هیچ تفاوتی بین روحانی و خامنه ای نیست.

مقاومتی که «تغییر رژیم » ولایت فقیه را به صورت مسئله روز تبدیل کرده است. 

Category: سرخط