ترامپ مصمم است با توسعه طلبی و تروریسم رژیم ایران مقابله کند-20 دقيقه

1ـ خالد بن سلمان سفیر عربستان سعودی  در واشینگتن:  دولت دونالد ترامپ مصمم است با کمک متحدانش با توسعه طلبی  و تروریسم رژیم ایران مقابله کند .

2 ـ حملات آمریکا به  شبه نظامیان حشد الشعبی در مرز عراق و سوریه. که ‌۳۵ تن از عناصر حشد الشعبی کشته و ۸۵ نفر دیگر مجروح شدند.

3 ـ کاهش ۵۵۰ میلیون دلاری صادرات پتروشیمی ایران  به دلیل مشکل تجارت با چین 

 

 • فشارهای اقتصادی و سیاسی علیه رژیم ایران  

 

  یک کارشناس عرب در مصاحبه با اسکای نیوز می گوید برای مقابله با آزمایشهای موشکی رژیم ایران شورای امنیت باید وارد شود. کشورهای عربی نیز باید اروپاییان را تحت فشار قرار دهند که مانع این رژیم شوند.

نبیل  العتوم  مدیر مرکز پژوهشهای ایران در مرکز امیه از عمان به اسکای نیوز گفت : بی شک رژیم ایران وارد جنگی شده تا محاصره سیاسی  آمریکا را از روی خودش بر دارد  و می خواهد در مورد آزمایش های موشکی تبلیغات بیشتری راه بیندازد.  بی شک این آزمایش ها نقض قطعنامه های بین المللی و توافقاتی است که این رژیم با کشورهای ۵ بعلاوه یک  امضا کرده است .  الان یک توافق میان ۳۵ کشور حامی محدود کردن تکنولوژی موشک بالستیکی  به امضا رسیده و توسط سازمان ملل هم به رسمیت شناخته شده  است.  بر این اساس تمامی موشک هایی که برد آن ها به بیش از ۵۰۰ کیلومتر می رسد و وزن سوخت  آنها ۵۰۰ کیلوست بعنوان  موشک بالستیکی شناخته می شوند . لذا چنین موشک هایی نقض قوانین بین المللی است . کشورهای غربی از  رژیم ایران می خواهند   قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را اجرا کند . علاوه بر این آمریکا در ایجاد محدودیت برای بکار گیری موشک های بالستیکی وارد شده و مشخص است که رژیم ایران برای هدفهای دفاعی چنین موشک هایی را  آزمایش نمی کند بلکه هدفهای تهاجمی دارد .

اسکای نیوز: آیا کشورهای غربی هم پاسخ مناسب به اقدامات ایران را می دهند ؟ نبیل العتوم :   فشارهای کافی را به رژیم ایران نمی آورند متاسفانه این فشار را فقط به عهده آمریکا گذاشته اند .  باید   جامعه جهانی با هم   همکاری  کنند . از طرفی باید کشورهای عربی و کشورهای خلیج فارس به کشورهای اروپایی فشار بیاورند تا مسؤلیت هایشان را انجام دهند . رژیم ایران توافقات  امضا شده ای که گروه پنج بعلاوه یک آنرا تضمین کرده    نقض می کند . موضوع دوم این که رژیم ایران برخوردهایش را ادامه می دهد و آزمایش های موشکی متعددی می کند.  در نتیجه می بایست فشار ها را بر روی رژیم ایران بیشتر کرد  و همچنین شورای امنیت می بایست مسؤلیت هایش را  در قبال رژیم ایران  که امنیت منطقه  و جهان را تهدید می کند انجام دهد .

 

 • هشدار نسبت به ارسال سلاح از ایران به یمن

 

یک کارشناس نظامی و استراتژیکی هشدار می دهد که رژیم ایران علاوه بر انواع سلاح و موشک، مواد مخدر هم برای تأمین پول شبه نظامیان حوثی در یمن ارسال می کند.

سرتیپ حسن الشهری کارشناس نظامی و استراتژیکی به  تلویزیون اسکای نیوز گفت :  رژیم ایران  از سالهای پیش،  از حوثی ها حمایت تسلیحاتی و مالی می کرده  و متاسفانه به آنها مواد مخدر  می داده است . این رژیم به عواملش در یمن پول و سلاح می دهد و به آنها می گوید شما به جنگ یهودی ها و آمریکایی ها می روید . سپاه پاسداران  امکانات گسترده ای دارد و به بیش از پنجاه در صد از بنادر تسلط دارد و زیر ساخت ها و اسکادران کامل دریایی دارد . نیروهای ائتلاف و نیروهای بین المللی  در دریای عرب و  خلیج عدن و دریای عمان و دریای سرخ  در گذشته عملیات قاچاق سلاح را بشدت کنترل کردند ولی متاسفانه هنوز کنترلی روی بندر حدیده  نیست  و اجازه نامه هایی برای برخی  کشورها   صادر می شود.  رژیم ایران و دوحه   یک اقتصاد موازی با دولت قانونی یمن  راه انداختند تا به جنگ یمن  و عملیات کودتاگران یمنی سوخت رسانی کنند . این تعجب ندارد که بگوییم رژیم ایران بزرگترین وارد کننده مواد مخدر از افغانستان است و این مواد مخدر را به کارگاههایش در داخل ایران می برد .

 

 • داعش حمله به اهداف غربی را افزایش می دهد

 

داعش با از دست دادن زمین در میدانهای نبرد در سوریه و عراق، حمله به اهداف غربی را افزایش می دهد

روز جمعه 2 مظنون متهم به طراحی   توطئه ترور در استرالیا، در برابر دادگاه قرار گرفتند… مقامات گفتند   آنها از حمایت داعش برخوردار بودند و می خواستند یك هواپیما را منفجر كنند… 

برایان تاد، خبرنگار سی ان ان در واشنگتن می گوید : دو توطئه ترور در استرالیا كه به یكدیگر مرتبط بودند، نشان می دهد جاه طلبی های داعش به حدی رسیده كه می خواهد اهداف غربی را هدف قرار دهد. 

دو نفر كه در سیدنی زندگی می كنند، بخاطر تلاش در ساقط كردن یك هواپیمای مسافربری با یك بمب كنار جاده ای، دستگیر شدند. 

مایكل فلان ، معاون كمیسر پلیس فدرال استرالیا: این یكی از پیچیده ترین توطئه هایی است كه تا كنون در خاك استرالیا رخ داده. 

خبرنگار سی ان ان: … مقامات استرالیایی می گویند كه این یك بمگذاری به سبك ”خودت انجامش بده ”بود. آنها می گویند كه یك فرمانده ارشد داعش، قسمتهایی از یك بمب مونتاژ شده را به همراه قسمتهای باز شده دیگر آن از جمله مواد انفجاری از تركیه به رابط هایش در سیدنی از طریق یك هواپیمای باری فرستاده است. 

یكی از مظنونین قصد داشت بمب مزبور را روی برادر خودش كه دراین حمله، مورد شك نبود، سوار كند. 

یک تحلیلگر تروریسم: طرح او در سوار كردن بمب روی برادر خودش كه آن را وارد هواپیما كند، … موجب می شد كه برادرش كشته شود… 

خبرنگار سی ان ان: وقتی این توطئه عمل نكرد، بگفته مقامات استرالیا، این تروریستها سعی كردند وسیله ای بسازند كه با آن، مواد شیمیایی خطرناكی را در اماكن بسته منتشر كنند… این ماده شیمیایی سولفید هیدروژن، یك ماده سمی صنعتی بود كه بوی آن شبیه تخم مرغ گندیده است… كه می تواند موجب مرگ شود… 

پل واكر، كارشناس تسلیحات كشتار جمعی: این ماده هنگام تنفس كردن، به سیستم تنفسی و نهایتا به سیستم اعصاب حمله می كند. مقدار خیلی كمی از آن… می تواند شما را ظرف چند دقیقه بكشد… 

خبرنگار سی ان ان: كارشناسان تروریسم می گویند داعش با از دست دادن زمین در میدان نبرد، در پی انجام این نوع حملات می باشد كه باید مراقب آن بود. آنها می گویند داعش همچنان از بمبهای كنار جاده ای، بمبهای تعبیه شده در لپ تاپ، مواد شیمیایی و سایر سلاحها علیه اهداف غربی استفاده خواهد كرد… 

 

 • سیاست آمریکا در قبال افغانستان

 

وضعیت نظامی و امنیتی افغانستان بحرانی است. اکنون این سؤال مطرح است که آمریکا چه طرحی دارد. آیا مانند اوباما اصل را بر خروج و رها کردن پشت نیروهای افغان قرار می دهد یا با افزایش نیرو بر این چالش فائق می آید .فاکس نیوز: جيمز ماتيس، وزير دفاع آمريكا، در تابستان امسال قبول كرد ما در حال باختن جنگ افغانستان هستيم و به نظر ميرسد رييس جمهور از شنيدن چنين شكستي بسيار سرخورده است. در ملاقات رييس جمهور با تيم امنيت ملي، وي تهديد كرده كه فرماندهان نظامي عاليرتبه در افغانستان را از كار بركنار خواهد كرد. اما يك منبع كاخ سفيد اظهار داشت كه چنين گزارشي كاملاً اغراق آمیز است. حال ميخواهيم بدانيم همزمان با ملاقات مشاور امنيت ملي و ترامپ، چه انتظاراتي بايد داشت. «ريك گرینِل » كه بهعنوان مشاور براي چهار سفير آمريكا در سازمان ملل، كار كرده است می گوید:‌

در مورد افغانستان بايد بگويم بسياري از آمريكاييان به تنگ آمده و كلافه شدهاند. به عقيده من ما راهمان را در آنجا گم كردهايم. بايد مقداري به عقب برگرديم و ببينيم سياست آمريكا چگونه بوده است.

آيا ما ميخواهيم آنجا را بازسازي كنيم و در حد ظرفيت و توانمان دنبال يك برنامه ديپلوماتيك هستيم؟

یا اینکه می خواهیم بگوییم که از ابتدا که به آنجا رفتیم به این علت بود که افراط گرایی اسلامی در آنجا مکان امن ایجاد کرده بود به نظر من آنچه كه ما از آن رنج ميبريم، حاصل 8 سال سياست ضعيف اوباما در منطقه است. در اين هيچ شكي نيست.  الان ما داريم تلاش ميكنيم مابازاي شكستمان در عراق و بيرون كشيدن نيروهايمان از آنجا همچنين نداشتن هيچ طرحي در افغانستان، آنهم در حاليكه هنوز 9800 نفر از نيروهايمان در آنجا مستقر هستند، سياست خود را مشخص كنيم.

به نظر من ما بايستي نيروهاي ويژه خود را در افغانستان براي تعقيب و نابود كردن عناصر نامطلوب مستقر كنيم و به موازات آن فشارهاي ديپلوماتيك خود را نيز افزايش دهيم. بعد  ما باید به دنبال ايجاد سياستي باشيم كه مطمئن شويم افغانستان ديگر جاي امني براي تروريستها و تهديدي براي امنيت ملي ما نيست.

فاکس نیوز: اين طولانيترين جنگ در تاريخ آمريكا بوده است. با توجه به همه فراز و نشيبهاي تاكتيكي، آيا كسي ميتواند در مورد پیروزی در اين جنگ توسط ما چيزي بگويد؟

ريك گرینِل: چنين كسي فقط ميتواند ژنرال ماتيس باشد. او از حمايت ارتش برخوردار است…به نظر من ما بايستي پايگاهي در آن منطقه داشته باشيم كه بتوانيم از طريق آن عراق و افغانستان و سوريه را مانیتور كنيم.

 

 • همراهی چین و روسیه با آمریکا علیه کره شمالی

 

نیکی هیلی می گوید قطعنامه جديد تحريم هاي كره شمالي در شورای امنیت قويترين  قطعنامه یی است که طي يك نسل اخیر علیه این کشور صادر شده است .

 تلویزیون سی ان ان: ايالات متحده در حال جشن گرفتن تحريم هاي جديد عليه كره شمالي است، دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريكا در اين رابطه توئيت كرده و گفت : شوراي امنيت سازمان ملل با 15 راي مثبت و هيچ راي منفي به تحريم كره شمالي راي داد. چين و روسيه بهمراه ما راي مثبت دادند. این تحریمها تاثير بسيار بزرگ  مالي – عليه كره شمالي – خواهد داشت. تحريم ها در گذشته تاثير بسيار كم يا هيچ تاثيري در كاهش جاه طلبي هاي اتمي كره شمالي نداشته است.

نيكي هيلي سفير ايالات متحده در سازمان ملل قبلتر به سي ان ان  گفته بود: اميدوار است كه تحريم هاي جديد در عمل تاثيرگذار باشند.

نيكي هيلي:امروز روز جديدي در سازمان ملل بود، امروز  روز اقدام بود روزي بود كه ما حرف زدن را كنار گذاشتيم و به كره شمالي گفتيم كه بايد اقدامات غير مسئولانه اش را متوقف نمايد. اين قطعنامه قويترين قطعنامه و نظام تحريمي  هست كه ما طي يك نسل شاهد آن بوده ايم.

 

 • تأسیس دانشگاه بین المللی شام  در میان کمپهای شمال سوریه

تأسیس دانشگاه بین المللی شام در نوار مرزی در شمال سوریه به یکی از مراکز علمی سوریه برای انجام پروژه های علمی در انقلاب تبدیل شده است. تلویزیون اورینت نیوز می گوید ..   دانشگاه بین المللی شام در میان چادرهای پراکنده در نوار مرزی با  بیشترین چالش ها روبروست

«ما در چارچوب طرحهای تحصیلی همه ساله پروژه‌ای داریم.  این پروژه ها را خود دانشجویان در صحنه واقعی انجام میدهند. اغلب پروژه ها برای خدمت به جامعه انتخاب می‌شوند.معمولا انتخاب پروژه ربط مستقیم به میزان استفاده بالای آن دارد. در زمان پیشنهاد این طرحها به دانشجویان، به مصارف مادی و مصرف انرژی و صرف میزان وقت و هدر رفتن  زمان  در زمان اجرای این پروژه ها  توجه لازم صورت می گیرد».  دانشگاه در سال اول تحصیلی به 4 موضوع اولیه   می‌پردازد. آشپزخانه های خانگی با بکار گیری انرژي خورشیدی، ساخت باطری و بروز کردن کولرهای صحرایی که با یک باطری کوچک کار میکنند از جمله این اقدامات است. علاوه بر این ، دانشگاه به یک اختراع دست یافته است. این اختراع ، کنترل کیفیت با بکار گیری تکنولوژی فشار و خارج کردن هوا بدون نیاز به برق است.

«من در فصل سوم اولین سال راه اندازی دانشگاه هستیم . ما چندین پروژه ارا ئه کردیم که به یاری خدا موفقیت آمیز بودند. این پروزه  ها با هزینه و پول کم  اجرا شدند.  در سال آینده پروژه های جدیدی را در سطح علمی بالاتر اجرا خواهیم کرد». در کنار دانشکده مهندسی، 4 دانشکده دیگر نیز وجود دارند که به معیارهای جهانی تدریس ملتزم هستند  . با وجودی که دانشگاه ماهانه به دانشجویان حقوق پرداخت میکند اما بدلیل نبودن وسایل نقلیه همچنان با سختیهایی برای رسیدن به دانشگاه مواجه هستند .

اختراعات جدید و اختراعاتی که طراحی آن در حال انجام هستند با زندگی مردم در کمپهای اطراف این دانشگاه همخوانی دارد تا این دانشگاه در عصر انقلاب سوریه به کانون علم و عمل تبدیل شود.

 

 • حملات آمریکا به شبه نظامیان حشدالشعبی عراق

به گزارش اسکای نیوز یک منبع نظامی در بادیه سوریه گفت  نیروهای آمریکایی شبه نظامیان حشد الشعبی عراق را در  جنوب سنجار واقع در مرز سوریه و عراق بمباران کردند . در این بمباران ۳۵ تن از عناصر حشد الشعبی کشته و ۸۵ نفر دیگر مجروح شدند. منابع  مطلع گفتند گروه مذکور در جنوب منطقه سنجار بمباران شده است

 

 • جلوگیری از اعمال غیر قانونی حزب الله در جنوب لبنان

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد خواهان آن شد که مسؤلیت یونیفیل نیروی حافظ صلح سازمان ملل در جنوب لبنان گسترش یابد و این نیرو بتواند نقض قوانین توسط شبه نظامیان حزب الله را زیر نظر داشته باشد و موارد آنرا گزارش کند

نیکی هیلی  روز دوشنبه 16مرداد 96گفت دبیر کل سازمان ملل متحد نیز  با  گسترش مسؤلیت های  این نیرو موافق است تا از گسترش سلاحهای غیر قانونی که اغلب آن در دست شبه نظامیان حزب الله است جلوگیری شود

 قرار است که شورای امنیت تمدید ماموریت نیروهای حافظ صلح در جنوب لبنان را  در پایان ماه جاری  به رای بگذارد.

 

 • ضربات سنگین به شبه نظامیان حوثی در یمن

به گزارش العربیه  جنگنده های ائتلاف عربی  انبارهای تسلیحات شبه نظامیان حوثی را در جنوب  غرب صنعا پایتخت یمن بمباران کردند . این بمبارانها که چند بار تکرار شد  باعث انفجار  انبارها و به آتش کشیده شدن آنها شد . منابع نظامی گفتند هواپیماهای ائتلاف سکوهای شلیک موشک شبه نظامیان در مناطق مرزی در استان صعده  در شمال یمن را نیز بمباران کردند

 همچنین تجمعات شبه نظامیان در مناطق مختلف هدف بمباران قرار گرفت . همزمان در شمال غرب یمن درگیری های سنگینی میان شبه نظامیان  حوثی و ارتش ملی یمن روی داد

 

 • آمریکا دو نماینده برای حل بحران قطر به خلیج فارس فرستاده است

خبرگزاری رویتر: یک مقام وزارت خارجه آمریکا می گوید: تيموتي لندركينگ   معاون دستيار وزير خارجه در امور خليج  فارس و ژنرال بازنشسته آنتوني زيني   به منطقه خلیج فارس سفر کردند تا میان قطر و همسایگان عربش میانجیگری کنند