فاجعه سقوط تالاب ها – خشک شدن تالاب گمیشان در استان گلستان

خشک شدن تالاب گمیشان

تالاب‌ها اکوسیستم‌های بی‌نظیری هستند، تولید و ذخیره‌سازی آب، حفظ و توسعه تنوع زیستی گیاهی و جانوری، مهار سیل و فرسایش، پالایش آب، تثبیت آب ‌و هوای منطقه به‌ویژه تعدیل درجه حرارت، تأمین غذا و تولید فرآورده‌های شیلاتی و پرندگان از قابلیت‌های اکولوژیک و اقتصادی تالاب‌ها به‌حساب می‌آیند. بر اساس بررسی‌ها، ارزش اکولوژیک تالاب‌ها 18برابر جنگل‌ها و 200برابر زمینهای زراعی است، با همه اینها طی سالهای اخیر به دلیل سیاستهای ویرانگر رژیم آخوندی تالابهای کشور یکی پس از دیگری در حال خشک شدن هستند. یکی از آنها تالاب گمیشان در استان گلستان است که با هم گزارشی رو در این مورد می بینیم:

ازقرمز شدن دریاچه ارومیه ، تا رو به خشکی رفتن تالاب گٌمیشان در ساحل خزر!

تالاب گمیشان در آغوش مادرش، دریای خزر رو به مرگ است،گویی که غم خزر را پایانی نیست 

خواهرش در نزدیکی ارومیه رو به خشکی نهاده و بیش از 70 درصد آن خشک شده است. بیش از 80 درصد تالابهای ایران که به نوعی فرزندان خزر محسوب می‌شوند، خشکیده و مرده‌اند.

دریاچه ارومیه

آیا تلابهای گمیشان نیز غروبش نزدیک است

تالاب گمیشان،  در محدوده شهرستان گمیش تپه  در 45 کیلومتری گرگان قرار دارد،  وسعت آن 20 هزار هکتار و در نوار ساحلی دریای خزر می‌باشد ، به همین دلیل،  براساس طبقه‌بندی تالاب‌ها، گمیشان جزو تالاب‌های دریایی ساحلی قرار می‌گیرد ،

 خشک شدن بخش عمدة تالاب بین‌المللی گمیشان اکوسیستم طبیعی را در معرض  خطر قرار داده است این خشک شدن تا حدی است که حتی دکل‌های دیده‌بانی محیط زیست که داخل آب قرار داشت، اکنون بیرون آب واقع شده‌است..

خشکی تالاب گمیشان حیات موجودات آبزی، کنارآبزی و زنجیرة حیات وحش را به مخاطره انداخته است ..

خبرگزاری حکومتی مهر دراین زمینه نوشت: «تالابهای میانکاله و گمیشان در استان گلستان دچار کم آبی هستند .

هاشمی طبا کاندید نمایش انتخابات ریاست‌جمهوری رژیم در 12اردیبهشت 96 در تلویزیون رژیم گفت: یک سوم جنگل‌ها رو از بین بردیم، تالاب‌ها رو به خشکی گرایش دادیم، آب‌های زیرزمینی و چاه‌ها رو تا عمق 450کیلومتری کاویدیم، …. و این میراثی است که داریم باقی می‌گذاریم

4سال پیش وزیر کشاورزی سابق رژیم گفت:  ایران 30سال دیگر کشور ارواح وتبدیل به کویر می‌شود، چون سفره های  آب زیرزمینی خشک شده است،. (عیسی کلانتری کارگزار دولت حسن روحانی تیر 1392)

روز 7 مرداد 96 «رئیس اداره حفاظت محیط زیست بندرترکمن و گمیشان گفت:، عمق تالاب که سال‌های گذشته در برخی نقاط به 150 سانتیمتر هم رسیده بود، در حال حاضرحداکثر 30 سانتیمتر است. از طرفی، فاصله بین دریا تا تالاب هم زیاد شده و در برخی نقاط شمالی تالاب به 400 متر رسیده در حالی که قبلاً این فاصله حداکثر 20 متر بود و تالاب هنگام جزر و مد آبگیری می‌شد. مشکل کم آبی به جایی رسیده که به دلیل پسروی دریا به جای اینکه آب از دریا به تالاب برود در بعضی نقاط، روند برعکس شده و آب از سمت تالاب به دریا می‌ریزد».

این کارگزار رژیم در مورد چرایی گسترش خشکی تالاب گمیشان که از مدتها قبل شروع شده و کارگزاران رژیم هیچ کاری برای آن نکرده‌اند می گوید: «مشکل کم آبی در تالاب گمیشان» را «با حفر کانال‌های انحرافی، پمپاژ آب و لایروبی» میتوان، « برطرف کرد» وی اضافه می‌کند. «آب به خلیج گرگان نمی‌رسد: خلیج گرگان محدوده کم عمقی است که با خشک شدن کانال «خوزینی» تنها از طریق کانال«چپ اوغلی» به دریای خزر وصل می‌شود. این شاهراه حیاتی در سال‌های اخیربه دلیل پایین رفتن سطح آب دریا و انباشت رسوبات، بشدت کم عمق شده و جلوی جریان آب و ورود آبزیان را به خلیج گرفته است.

 

خشک شدن تالاب ها و آبگیر ها و دریاچه ها با وسعت هزاران کیلومتر، علاوه بر تعطیلی بسیاری از کسب و کار مردم محلی، باعث تولید ضایعات انسانی  هم میشود به این صورت که تالاب‌ها و دریاچه‌ها خود به کانون‌های تولید ریزگرد تبدیل شده‌اند، و این ریز گردها که غالباً دارای نمک‌های سنگین هستند، باعث ایجاد انواع و اقسام بیماری‌ها می‌شود از جمله بیماریهای ریوی و تنفسی و همچنین بیماری‌های گوارشی.

کلام:  فساد فراگیر و چپاول‌گری در این حکومت ، باعث شده که نه تنها بودجه ای برای ارتقای محیط زیست کشور در نظر گرفته شود بلکه حتی بودجه ای هم برای جلوگیری از تخریب مستمر آن پرداخت نشود و باعث شده تا محیط‌زیست هم نابود شود.

 

تالاب گمیشان

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Category: سرخط