روزنامه های حکومتی-موگرینی و سلفی درمجلس،چرخش در عراق, برجام و گرانی

وقتی از تغییر دوران صحبت می‌کنیم، معنی آن اینست که تغییر و چرخش را در همة زمینه‌های مرتبط با رژیم می‌توانیم ببینیم. یکی از جاهایی که علائم این چرخش در آنجا شروع به ظاهر شدن کرده و آثار شکاف برداشتن در هژمونی و سیطرة ‌رژیم را در آنجا هم میتوانیم ببینیم، عراق است؛ توجهتان را به گزیده‌ای از انبوه خبرهایی که در این رابطه هست، جلب می‌کنم:

چرخشها در عراق و نگرانیهای نظام

سایت حکومتی آخرین خبر ۱۶ مرداد: آمریکا پس از آنکه مرزهای عراق و سوریه را «خط قرمز» خوانده و درباره نزدیک شدن الحشد الشعبی هشدار داد، صبح روز دوشنبه پایگاه‌های گردان حشد الشعبی را در خط این مرزها شدیدا هدف قرار داد

روزنامه حکومتی آفتاب یزد ۱۷ مرداد:
ایران باید مقتدا صدر را نصیحت کند عربستان در حرکتی تامل برانگیز، میزبانی مقتدی صدر روحانی شیعه را برعهده می گیرد و اما آنچه از این دیدارها رسانه ای می شود آن است که احتمالا حمایت مالی ریاض از مقتدی صدر منوط و مشروط به برخی موضع گیریها ست .
این روحانی سرشناس، بلافاصله بعد از بازگشت از عربستان خواستار انحلال حشدالشعبی می‌شود. البته مقتدی صدر در چرخشی عجیب پیش تر خواستار سرنگونی بشار اسد نیز شده بود.

سایت حکومتی جام نیوز ۱۶ مرداد:
به نظر می رسد مقتدی صدر در کنار دیگر مخالفان حضور ایران در عراق مانند ایاد علاوی معاون رئیس جمهور این کشور چرخش عراق به سمت عربستان را کلید زده است.پاک کردن شعار های ضد سعودی از خیابان های عراق و
درخواست منحل شدن حشد الشعبی (نیروهای شیعه مورد حمایت نظام) تنها یکی از نتایج سفر اخیر مقتدی صدر به عربستان است

سایت حکومتی نامه نیوز ۱۶ مرداد
اکنون به نظر می رسد مقتدی صدر تلاش می کند چرخش به سمت عربستان را کلید بزند، چرخشی برای نزدیک شدن و اتحاد با ریاض با هدف مقابله با نفوذ ایران در منطقه و به ویژه عراق.

خبرگزاری مهر آخوندی ۱۶ مرداد: ایاد علاوی
جریان صدر در میان گروه های شیعه به ما نزدیکتر است . علاوی ادعا کرد در دیدارهایی که با جریان صدر داشته به مقتدی صدر گفته که بهتر است موضع خود را واضحتر و روشنتر در مورد مسائل مختلف از جمله طائفه گرایی سیاسی ایران و نیروهای الحشد الشعبی بیان کند.

روزنامه حکومتی ابتکار۱۷ مرداد: بواقع مقتدی صدر با فاصله گیری هدفمند و تدریجی خود از نظام ایران نقش کاتالیزور را برای جایگاه یابی منطقه ای عربستان بازی می کند. این وضعیت با توجه استقبالی که از مقتدی صدر در ریاض شده است به معنای پیشروی سازمان یافته ریاض و در مقابل عقب نشینی مرحله ای تهران در مناسبات منطقه است

روزنامه حکومتی سیاست روز ۱۵  مرداد: تغییر ۱۸۰ درجه‌ای مواضع صدر نسبت به رژیم سعودی، نمی‌تواند در یک شب و یک روز اتفاق افتاده باشد آن هم در کشوری که با جمهوری اسلامی ایران روابط نزدیکی دارد .این موضوعی نیست که بتوان به آسانی آن را نادیده گرفت دولت و مردم عراق باید در مقابل تحرکات عربستان سعودی بسیار هوشیار باشد .از روابط میان جریان صدر و آل‌سعود بوی فتنه و خیانت می‌آید.

سایت حکومتی آفتاب نیوز ۱۶ مرداد: گروه شبه نظامی شیعه واحدهای بسیج مردمی عراق در درون به دو شاخه و دسته رقیب تقسیم شده است: برخی از آنان مایل به پیوستن به ارتش عراق هستند و برخی دیگر مایل به مستقل باقی ماندن و نزدیکی به ایران.

خبرگزاری نیروی تروریستی قدس ( تسنیم) ۱۷ مرداد
یکی دیگر از شاخصه‌های پوست‌اندازی عراق این است که برای کاستن از حساسیت‌ها می‌خواهد وانمود کند که در حال فاصله گرفتن از ایران است، و نزدیک می‌شود به جماعت عربی.
سفرهایی که آقای عمار حکیم به مصر و چند کشور عربی داشت همگی با این انگیزه است که بگوید “ما زیر بلیط کسی نیستیم”.

خبرگزاری حکومتی ایلنا ۱۷ مرداد: قاسمی درخصوص برخی اظهارات ضد ایرانی مقتدی صدر پس از بازگشت از عربستان گفت:سخنان مطرح شده و منصوب به ایشان در مورد ایران را نباید جدی گرفت. شاید در ترجمه سخنان آقای صدر اشتباهی صورت گرفته است.
******************************************************************

با اصطلاح سر و دست شکستن همه آشنا هستیم و شاید شما هم بعضی نمونه ها و مصداقهایش را دیده باشید؛ مثلا وقتی غذای نذری بین عده‌یی محروم و گرسنه خیرات می‌کنند یا وقتی که مثلا ساندیس بین بسیجی‌ها پخش می‌کنند. اما یک نمونه و مصداق آن را روز شنبه در مجلس تحلیف روحانی در مجلس شاهد بودیم، وقتی عکس سلفی با موگرینی مسئول روابط خارجی اتحادیة اروپا خیرات می‌کردند؛ عجالتاً چند تا عکس از این مجلسی‌‌های حسرت به دل را ببینید که به قول معروف شنیدن کی بود مانند دیدن! بله، ملاحظه کردید؟ له له زدن و سر و دست شکستن و از سر و کول هم بالا رفتن و همة اینها با هم را برای گرفتن عکس یادگاری با یک مقام اروپایی دیدید؟ مسابقه در حقارت و دریوزگی را دیدید؟ معلوم نیست اگر به جای یک مقام اروپایی یک سناتور آمریکایی یا یک رئیس جمهور و مقام اول یک کشور غربی آنجا بود، این مسابقه چند تا کشته و مجروح به جا می‌گذاشت؟ بله، این تجسم عینی ورشکستگی فرهنگی و ایدئولوژیک نظام ضد ملی و منحوس آخوندی است! این ثمرة شعار نه شرقی نه غربی خمینی دجال است! آمیزه‌یی از حقارت و پستی و خودباختگی و عاری بودن از هر گونه عرق ملی که مردم سرفراز ایران از آن بیزارند که موارد آن را به طور گسترده‌یی در فضای مجازی می‌بینیم و این موج تنفر و انزجار باعث شده که رسانه‌های خود رژیم هم در قبال آن موضوع بگیرند و آن را محکوم کنند، البته بعضی از آدمهای رژیم هم به دفاع از آن و توجیهش پرداختند.
جالب این که آوازة این رسوایی از مرزهای ایران فراتر رفته و در رسانه‌های بین‌المللی هم منعکس شده که بعضی از آنها از این قرار است :

 • روزنامة گاردین: مسابقه در پارلمان برای سلفی گرفتن با موگرینی
 • روزنامة دیلی تلگراف: دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا غافلگیر شد
 • سایت خبری بازفید: سر و گردن این گروه از نمایندگان برای سلفی با موگرینی دائم بالا و پایین می‌رفت تا بتوانند با موگرینی سلفی بگیرند.

یک باز خوانی سریع داریم از روی عنوانهای روزنامه های حکومتی روز سه شبنه 17 مرداد. در روزنامه های حکومتی معرفی کابینه جدید روحانی و دعواهای باندی حول این موضوع بیشترین عنوانها را به خودش اختصاص داده است

 • ابتکار: مطالبات کابینه یی در دقیقه ۹۰
 • اعتماد: روحانی باید مسئولیت کابینه خود را بپذیرد
 • تجارت: غربالگری کابینه در مجلس
 • کارون: غرویان: کاش رئیس جمهور در مراسم تحلیف از هاشمی یاد می کرد، سهم اصلاح طلبان از پیروزی روحانی
  چیست
 • کلید: رونمایی روحانی از کابینه دوازدهم

افتضاح سلفی گرفتن با موگرینی و کشمکشهای باندی در مجلس ارتجاع موضوع مهم بعدی است که در برخی از روزنامه ها تیتر اول را به خودش اختصاص داده است:
جوان: سلفی، حقارت اصلاح طلبان جهانی

 • آفتاب یزد: موج واکنش های محافظه کاران به سلفی درد سر ساز؛ صید ماهی از آب گل آلود توسط اصولگرایان
 • کیهان: بازتاب گسترده سلفی حقارت، در رسانه های جهان
 • همدلی: پاسخ ظریف و علی مطهری به تخریب علیه نمایندگان؛ دفاع از سلفی بگیران بهارستان

روزنامه های باند روحانی در دعوای عکس سلفی گرفتن با موگرینی به گوشه هایی از واقعیت درونی نظام اذعان کرده

آفتاب یزد: البته همانطور که یکی از نمایندگان حاضر در آن سلفی معروف نمایندگان مجلس با موگرینی اذعان داشته ، ذوق زدگی برخی برای داشتن یک عکس، قابل توجیه و دفاع نیست… سلفی حقارت، تحقیر مردم ، رفتار سخیف نمایندگان، قربانی شدن کرامت ملی ، آبروریزی پارلمانی ، خودباختگی به غرب ، خود کم بینی؛ اینها شاید کلید واژه هایی باشد که از چپ و راست، اصلاح طلب و اصولگرا در روزنامه و تلویزیون، در شبکه های اجتماعی و حالا به لطف همین جنجال سازی بیش از حد داخلی، در رسانه های خارجی(!) مدام می شنوید و می خوانید

اعتماد: یادداشت مطهری در مورد سلفی حاشیه ساز برخی نمایندگان با موگرینی:
«برخی این موضوع را به اشتیاق و ولع نمایندگان برای عکس گرفتن با یک بانوی اروپایی و ایتالیایی تنزل دادند و در واقع نگاه جنسی به موضوع داشتند. شاید قیاس به نفس فرموده باشند… برخی نیز این اقدام را حاکی از غربزدگی دانستند در حالی که هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد. کجای مذاکره و حتی عکس گرفتن با یک بانوی اروپایی که پوشش اسلامی را بهتر از بسیاری از بانوان ما رعایت کرده است، غربزدگی است؟»

برجام و رابطه با آمریکا موضوع مهم بعدی در روزنامه های سه شنبه 17مرداد است که در برخی موارد با عنوانهای کاملا متضاد در روزنامه های دو باند مطرح شده اند:

 • ابرار: سخنگوی وزارت خارجه:دیوار بی اعتمادی بین ایران و آمریکا بلندتر شده است
 • ابرار: فرمانده هوا فضای سپاه: ملت ایران باید در مقابل عملیات روانی دشمن واکسینه شوند
 • ایران: رهاورد تاریخی برجام برای خودروسازیتجارت: سخنگوی وزارت خارجه: نابودی برجام خوابی که تعبیر نمی شود
 • جوان: همدستی برای گرانفروشی رنو!
 • جهان صنعت: تاکید وزارت امور خارجه؛ نقض برجام از سوی ایران خواب آمریکایی هاست

گرانی، ناکارآمدی و گوشه یی از بحرانهای اقتصادی اجتماعی موضوع دیگر روزنامه های حکومتی در روز سه شنبه است:

 • آرمان: ازدواج دختران کودک با مردان ۶۰ ساله!
 • جهان صنعت: هشدار فعالان اقتصادی به روحانی در آستانه معرفی دولت؛ سفره مردم را کوچکتر نکنید
Category: ۳۶۰ درجه