حکومت قاچاقچیان -قاچاق کالا بدون دردسر از اسکله ها و فرودگاه ها -سرخط

حکومت قاچاقچیان!

در تعریف قاچاق نوشته شده است،  قاچاق چیزی است که ورود آن به کشور یا معاملة

آن از طرف دولت ممنوع است،‌اما وقتی ارگانهای حاکمیت خودشان قاچاقچی باشند، این تعریف دیگر از اعتبار می افتد. این حکایت قاچاق در کشورمان ایران است، گزارشی را باهم می‌بینیم و بعد گفتگویی داریم با‌شریف ریاحی

 

دهقان نماینده مجلس رژیم: 80 درصد قاچاق از مبادی رسمی است.

     

قاچاق کالا اثرات مخرب و نابودکننده‌ای بر اقتصاد هر کشوری دارد، پدیده‌ای خطرناک برای اقتصاد است که دولت‌ها با آن به شدت به مقابله می‌پردازند، در کشور ما یکی از مخرب‌ترین و گسترده ترین آفات اقتصاد، قاچاق کالاست. اما دولت آخوند روحانی قاچاق کالا را به گردن دولت‌های قبلی می‌اندازد و مدعی می‌شود که قاچاق را تا حدی کنترل کرده است.

 

جهانگیری معاون اول آخوند روحانی: متاسفانه در گذشته قاچاق کالا بشدت افزایش پیدا کرد, بطوریکه ما وقتی دولت را تحویل گرفتیم, میزان قاچاق کالا طبق برآوردهایی که اعلام می شد, حدود 25میلیارد دلار بود, قاچاق در مقطع فعلی به حدود 12میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است.

 

سخنگوی مبارزه با قاچاق در کابینه آخوند روحانی هم تلاش می‌کند با رقم سازی حرف رئیس خودش را اثبات کند.

 

خورشیدی سخنگوی مبارزه با قاچاق رژیم: طی این دوره ما شاهد 50 درصد کاهش حجم قاچاق در کشور بودیم 

مجری : در چهار سال اخیر؟

خورشیدی: در سه سال اخیر

 

خورشیدی سخنگوی مبارزه با قاچاق رژیم: الان حجم قاچاق در سال 1395 ، 12.6 میلیارد دلار بوده است

 

اما جواب این رقم سازی‌ها توسط یک مهره‌ی دیگر رژیم داده می‌شود.

 

دهقان نماینده مجلس رژیم: یک آمار دقیقی از صادرات کشورها به ایران روی سایت ترید مپ الان منتشر شده هرساله منتشر می‌شود، و یک واردات رسمی هم داریم که اونجا منتشر می‌شود، الان تفاضل این واردات رسمی ما و صادرات رسمی به کشور ما 22 میلیارد دلاراست، که البته آن آمار 12 میلیارد دلار را به چالش می‌کشد.

مجری: آمار نه ماهه که آمده نه ماهه منتهی به آذرماه گذشته، 21 میلیارد و 741 میلیون دلار برمبنای همان ورود و خروج کالا، کالای قاچاق در کشور بوده است.

 

در اوضاع آشفته رژیم در بحث اقتصادی و بحرانی که در آن گیر افتاده‌اند آخوندها سر مسأله قاچاق یقه‌ی همدیگر را می‌گیرند، اعتراف آخوند منتظری دادستان رژیم هم جالب است.

 

منتظری دادستان رژیم: نزدیک به 18 هزار میلیارد تومان در سال 95 ما ارزش قاچاق کشف شده داشتیم چقدر حالا داریم چقدر وارد  میشود من نمی‌دانم.

 

براساس نرخ آزاد دلار در ایران، 18 هزار میلیارد تومان، معادل 5 میلیارد دلار می‌شود، باز به اعتراف مقام‌های رسمی رژیم حداکثرکشف قاچاق 20 درصد کل قاچاق می‌باشد بر همین اساس میزان قاچاق کالا در ایران ، 25 میلیارد دلار می‌شود یعنی ادعاهای دولت آخوند روحانی یک هیاهوی تبلیغاتی است.

 

س)  موضوع صحبت ما قاچاق کالا در ایران است ،  اصلاً قاچاق کالا چه تأثیری بر اقتصاد یک کشور دارد؟

 

ج)در پاسخ به سؤال شما ابتدا باید بگویم که ما یک ضرب المثلی در ایران داریم که امروز در حال جهانی شدن است. و آن هم  زیره به کرمان بردن است . امروز بسیاری از کشورها ورود و خروج کالا در آن ها  آزاداست  و پدیده‌ای به اسم قاچاق کالا چندان موضوعیتی ندارد. بنا بر این کنترل توازن تولید در کشور و رقابت با کشورهای دیگر از قواعدی غیر از واردات و صادرات قاچاق کالا تبعیت میکند. اما در کشورهایی که اقتصاد بسته دارند مثل ایران، قاچاق کالا بطور کلی مخرب اقتصاد و نابود کننده‌ی تولید است اما به طور کلی می‌توان تأثیرات منفی قاچاق کالا را در چند زمینه دانست،

1-   نابودی و از بین بردن فرصتهای شغلی

2-   نابودی تولید و صنایع کوچک و بزرگ

3-   فرار سرمایه یا سرمایه گذاری در قاچاق که خودش به عوامل منفی قاچاق ضریب می‌زند

4-   اختلال در بازار و از بین بردن بخش سالم تجاری اقتصاد

5-   لطمه وآسیب به سلامت مردم با واردات کالاهایی که استاندارد بودن آنها قابل تأیید نیست بخصوص در مواردی مانند قاچاق دارو، مواد غذایی و لوازم بهداشتی و غیره

 

 

 

 البته ما داریم به طور کلی روی این موضوع صحبت می‌کنیم یعنی دولت یا کشور مشخصی مد نظرما نیست.

 

اما در کشور ما دو پیامد قاچاق نقش پررنگ تری دارند، اول بیکاری و دوم فقر

قاچاق باعث نابودی تولید و تعطیلی صنایع کوچک و بزرگ می‌شود که همین امر بیکاری را به دنبال خواهد داشت، اگر این روزها به بازار ایران نگاهی بیندازید می‌بینید که یک رکود سنگین سایه انداخته است، اما همین حداقل داد و ستد در بازار بر روی کالاهای خارجی به طور عمده است، و صدای تولیدکنندگان داخلی د‌ر آمده است، که توان رقابت با کالاهای وارداتی را به لحاظ قیمت ندارند، البته من به عمد گفتم کالاهای وارداتی ، اما روشن است که وقتی کالایی قاچاق وارد می‌شود قیمت پایین تری دارد و این کمر تولید را می‌شکند، در حالی که در یک اقتصاد سالم تعرفه‌های گمرکی آن طوری است که نتواند یک کالای وارداتی تولید داخلی رو به شکست بکشاند اما در رژیم آخوندی قاچاق کالا و اقتصاد بطور کلی قابل مقایسه با هیچ کشوری و هیچ نرم و استانداردی نیست

 قبل از این که سؤال بعدی رو مطرح کنم لطفا به یک قسمت از برنامه تلویزیون رژیم توجه کنید

 

خورشیدی سخنگوی مبارزه با قاچاق رژیم:: برآوردهای ستاد نشان می‌دهد که بیش از 2.8 میلیارد دلار کالا از طریق همین معافیت به صورت قاچاق وارد کشور شده است که بخش اعظم آن مربوط به پوشاک است که تجارت چمدانی است.

دهقان نماینده مجلس رژیم: بابا 7 میلیارد دلار از طریق لنچ و کولبری، 200 تا قاچاقچی این طوری دارند 7 میلیارد دلار قاچاق می‌کنند.

س)کارگزاران رژیم می گویند عده ای کولبر ولنج ها عامل این قاچاق  هستند نظر شما چیست ؟

ج)این یک ادعای مضحکی است که این مهره‌های رژیم تلاش می‌کنند که مسافران یا کولبران را عامل قاچاق معرفی کنند، اولا شما اگر به آمار مسافران در دنیا نگاه کنید مسافری به ایران تردد نمیکند به دلیل دیکتاتوری و بنیادگرایی حاکم بر میهن که ضدیت دیوانه وار با گردشگری دارند . آماری که سال گذشته ارگانهای رژیم در مورد مسافرت به ایران و خارج ایران داده شده 5 میلیون نفره است  در حالی که مثلا در کشور فرانسه 80 میلیون نفره است. دوم اینکه اجازه بدهید که از رسانه‌های رژیم برایتان بگویم هاشمی طبا‌ء از کاندیداهای باصطلاح ریاست جمهوری این رژیم به خبرگزاری حکومتی مهر (22 اردیبهشت 1396) گفت که از 114 اسکله کشور کالای قاچاق به صورت رسمی وارد می‌شود، 150 گمرک مختلف در کشور وجود دارد که به گفته کارگزاران همین رژیم رسماً از گمرک کالای قاچاق وارد کشور می‌شود،

خبرگزاری حکومتی مهر (22 اردیبهشت 1396) گفت که از 114 اسکله کشور کالای قاچاق به صورت رسمی وارد می‌شود،

همانطور که در گزارش هم دیدیم بیش از 25 میلیارد دلار کالا به ایران قاچاق میشود نزدیک به نود هزار میلیارد تومان،‌آخر کجا امکان ورود این میزان کالا در کیف و چمدان یا با کولبر به کشور هست، البته برای همه مثل روز روشن است که سپاه پاسداران و ارگانهای دیگر رژیم بصورت سیستماتیک در کار قاچاق هستند همانطور که احمدی نژاد به سپاه می‌گفت برادران قاچاقچی.

س) آیا اینکه دولت روحانی مدعی به نصف تقلیل دادن قاچاق می باشد درست است ؟

ج) همانطور که در گزارش دیدیم، خودشان جواب همدیگر را می‌دهند، اما رژیم در ترس و وحشت اجتماعی تلاش می‌کند که آمار و ارقام را پایین نشان بدهد و وانمود کند که اوضاع آنقدر هم بد نیست، خود خامنه ای بر سر قبر دجال با حمله به باصطلاح کاندیداهای ریاست جمهوری گفت «که در تبلیغات در مناظرات حرفهایی زده شد برخی از دستگاههای گوناگون کشور مورد اتهام قرار گرفت اینها کارهای خوبی نبود اینها مربوط به گذشته است بایستی اینها ادامه پیدا نکند، همه توجه داشته باشند آنچه را که در انتخابات انجام گرفت آن را با چشم اغماض به آن نگاه کنند. »

آخوند لاریجانی رئیس قضائیه خامنه‌ای هم در روز 14 تیر در گفتگوی تلویزیونی خودش گفت که فساد های اقتصادی را بیش از حد بزرگنمایی نکنید.

اینها نشان از ترس و وحشت رژیم از برملاشدن نوک کوه یخ فساد حاکم بر اقتصاد کشور است، یکی از پهنه‌های آن قاچاق کالاست که توسط اسکله‌ها و فرودگاه‌های سپاه انجام می‌گیره، حتی بعضی از مهره های رژیم می‌گویند که 95 درصد قاچاق از مبادی رسمی و گمرک وارد می‌شود، برملا شدن این میزان فساد برای رژیم بسیار نگران کننده است لذا خامنه‌ای وارد صحنه شد تا رقم سازی‌های جدیدی را ایجاد کنند.

 

 

Category: سرخط