گفتگو با فرشته اخلاقی – جمع‌آوری اسامی و مشخصات شهیدان قتل عام سال۶۷

ویژه برنامه جنبش دادخواهی – ۱۵ مرداد ۱۳۹۶

جمع آوری اسامی و مشخصات شهیدان مقاومت ایران به ویژه شهیدان قتل عام 67 یکی از حماسه های خاموش در مقاومت ایران است. به ویژه بخش اصلی این جمع آوریها که در داخل ایران در شرایط اختناق مطلق و سرکوب سیاه آخوندی صورت گرفته است. این فعالیتها از سال 1362 آغاز شد و در نهادی به نام واحد تحقیق شهیدان مقاومت ایران متمرکز شد. این واحد در طول سالیان با اتکا  به فعالیت هواداران مقاومت در داخلی ایران توانست کار درخشان جمع آوری اسامی و مشخصات بخشی از شهیدان را  انجام بدهد. کاری که البته  با عبور از شرایط سخت و فعالیتهای سنگین و شبانه روزی و هم‌چنین فداکاری کسانی که در داخل میهن رشتة اصلی این فعالیتها را در دست داشتند و شماری از آنها نیز در این راه جان خودشون را تقدیم راه آزادی مردم ایران کردند همراه بود. فرشتة‌ اخلاقی یکی از دست اندرکاران واحد تحقیق شهیدان در گفتگو با ویژه برنامه جنبش دادخواهی می‌گوید:  گفتن از شهيدان ومخصوصا شهداي قهرمان تابستان 67 كه در عين مظلوميت به دار كشيده شدند آسان  نيست.

هركدام را كه جلوي چشمم مي آورم و قهرماني هاوحماسه هايشان را درنظرمي آورم ، براستي  منقلب ميشوم . هربار در برابرتك به تك این قهرمانان سرتعظيم فرود مي آرم واحساس دين مي كنم. واقعا درود وهزاران درود بر شرف وآزادگي همگيشون.

شهدا ومخصوصا اين30هزار گل سرخ ، با حماسه هايي كه هركدومشون خلق كردند، تا دنيا دنياست زنده وجاويدند. و شك ندارم روزي كه همه مردممون داستانها وزندگينامه هاي آنها را بدانند مي فهمندكه هركدوم چه جوانها وچه جواهرهاي فداكاري بودند.  وچطور بخاطر آزادي ورهايي مردمشان زير بار ظلم حاكميت غاصب وجنايتكار نرفتند و نه گفتند، قطعا كه بيش از هرزمان ديگري به آنها افتخار مي كنند وسربلند مي شوند

اينها قهرماناني بودند كه اغلب 7سال را در زندان گذرانده بودند ومرگ با عزت را به زندگي ذليلانه و”خوار وخفيف وخائنانه” ترجيح دادند به ”هيات مرگ نه گفتند وبر هيبت مرگ خنديدند”.

در واحد تحقیق شهیدان، که دست اندر کار تحقیق در مورد شهیدان مقاومت ایران به ویژه شهدان قتل عام سال67 هستیم  ، اطلاعات جدید در این مدت زیاد بود به همین دلیل هست که اساساً لیستی که از شهیدان قتل عام داشتیم ارتقا پیدا کرده که در آینده منتشر هم خواهد شد.

من نام و مشخصات شماری از شهیدان رو یادداشت کردم که در این برنامه توضیح بدم. شهیدانی که اغلب از دانش آموزاني بودند كه 13، 14 سال بيشتر نداشتند و بسیاری از اونها زير 18 سال بودند كه دستگير شده بودند، آنهم به چه جرمهايي؟! مثلا ساعتي شركت در تظاهراتي ويا در دست داشتن يك نشريه مجاهد ويا بقول فلاحيان جنايتكار براي خريد چند عدد نان براي خانه… وبعدهم 7 سال در زندان نگه داشتن وانواع واقسام شكنجه هاي وحشيانه ورذيلانه را اعمال كردن ونهايتا درجريان قتل عام ، كه به سنين 21 و2و3سال رسيده بودند، اعدام كردند.

تعدادي از ورزشكاران شهرستانها را هم ياداشت كردم باياد پهلوان غيرتمند شهيداصغر يحوي پوركه درود بر غيرت وشرافتش.

تعدادي هم از اطبا ومتخصصين وهنرمندان وياداشت كردم وبعد هم

در يك كلام از هر قشري وسني…بدون هيچ ترتيب و آدابي…

سؤال: در تحقیقاتی که شما می کنید، آیا نکات و خاطراتی که همرزمان شهیدان در مورد اون شهید دارن هم دنبال می شه؟ مثلا از روحیة ایستادگی و پایداری اونها؟

در مورد روحیات و سربلندی این شهیدان یادداشتهای زیادی دریافت کردیم. فقط باید خیلی خلاصه بگم كه اكثرشان با ياد برادر مسعود وبه عشق او و ايماني كه بهش داشتند مبارزه را انتخاب كرده بودند وتا آخر هم به پيماني كه بسته بودند وفا كردند و قاطع واستوار ايستادند و بهيچوجه حاضر نشدند كه كمترين امتيازي به رژيم پليد بدهند . بواقع عاشق راه وآرمانشان بودند و جالب اينكه بعضا اصلا او را نديده بودند،و از آرزوهاشون مي گفتند كه كاش زماني از نزديك ببينيمش. وياصدايش را بشنوند. وبا همين عشق خالصانه وصادقانه توانستنددر برابر هيولاها تا آخر بايستند و مزدوران خميني را به ستوه بياورند.

فرشته اخلاقی در پایان می افزاید:  از همه هموطنان عزيزم وهمه ياران مقاومت ،چه در داخل كشور وچه خارج درخواست مي كنم كه كمك كنند واز ارسال هرگونه خبر واطلاع ويا عكس ودستخطي و… از شهيدان كه نزدشان هست ويا مي دانند كه چگونه مي شود بدست آورد دريغ نكنيد . باور داشته باشند كه قطره قطره جمع گردد، وانگهي دريا شود! وباور داشته باشند كه باهمت جمعي مي شود هرچه زودتر به اين مهم كه در راستاي سرنگونيست نزديك ونزديكتر بشويم.  ومي توانيم همه قاتلان ودست اندركاران اون جنايتهاي هولناك را به پاي ميز محاكمه بكشونيم .