روزها و يادها-هفته سوم مرداد-۱۵مرداد۱۳۹۶

روزها و يادها-هفته سوم مرداد

روزها و یادها هفته سوم مرداد- ۱۵مرداد ۱۳۹۶

روزها و یادها هفته سوم مرداد

  • امضاي فرمان مشروطيت در آغاز انقلاب مشروطه

  •  خاموشی قمرالملوک وزیری اولین خواننده زن رادیو ایران

  • شهادت ده‌ها تن از مجاهدين بدست دژخيمان خميني

  •  هشدار مجاهدين براي جلوگيري از قتل عام مردم كردستان

  • قرارداد ننگين و استعماري وثوق الدوله

 


۱۴مرداد ۱۲۸۴- امضاي فرمان مشروطيت در آغاز انقلاب مشروطه

 

روزها و يادها-هفته سوم مرداد-۱۵مرداد1396

امضاي فرمان مشروطيت در آغاز انقلاب مشروطه

چهاردهم مرداد روز نمادين بزرگداشت انقلاب مشروطيت است. اما اين روز در حقيقت از لحظات آغازانقلاب مشروطيت بود، وقتي كه اعتراضات و جنبش مردم ايران در برابر استبداد سلطنتي در چهاردهم مرداد سال 1285 به اولين پيروزي خود دست يافت و  مظفرالدين شاه مجبور به پذيرش مشروطيت شد. اما جنبش از آن پس توسط مجاهدان مشروطه ادامه يافت  و به انقلابي بزرگ منجر شد. انقلابي كه دهقانان فقير و پيشه‌وران محروم شهري عليه استبداد فئودالي درآن جنگيدند. رهبري آن انقلاب را بورژوازي نوپا به دست گرفت. و جانبازي رهبران سازش ناپذيري مانند ستارخان و مجاهدتهاي مجاهدان مشروطه بويژه مجاهدان تبريز، شاه مستبد را به زير كشيد. اما انقلاب مشروطه سرانجام، با توطئه‌ی ميوه‌چينان و حمايت استعمار، به خلع سلاح انقلابيون منجر شد و در نهايت، با سازشي ميان اشراف فئودال و سران بورژوازي سازشكار، جنبش به هدفش كه برچيدن نظام استبداد فئودالي بود نرسيد، و يك حاكميت با بافت دوگانه، قدرت را به دست گرفت. اما همين دستاورد، يعني سرنگون شدن استبداد مطلقه‌ی فئودالي قاجار و ايجاد يك دولت مشروطه و تدوين يك قانون اساسي و تشكيل مجلس و قرارگرفتن دولت ايران در شمار دولتهاي مشروطه، براي مردم ايران و تاريخ ايران، دستاورد بسيار بزرگي بود

 


چهارده مرداد 1338،درگذشت قمرالملوك وزيري

قمرالملوك وزيري در سال 1284، در تاكستان قزوين به دنيا آمد. او پدر و مادر خود را   از همان دوران كودكي  از دست داد و مادر بزرگش او را بزرگ كرد.قمر در كودكي  آموزش موسيقي را نزد معلم گمنامي آغاز كرد و پس  از مدتي به مكتب استاد بزرگ موسيقي آنزمان، مرتضي ني‌داوودی راه يافت و به فعاليت‌هاي جديد هنري پرداخت.

روزها و يادها-هفته سوم مرداد-14مرداد1396

قمرالملوك وزيري

قمر الملوك علاوه بر مقام برجسته‌اي كه در هنر آواز ايران داراست، بدليل شجاعت و ايستادگي‌اش در مقابل ارتجاع نيز شخصيتي مورد احترام و ستايش است.

قمر الملومك اولين خواننده‌ی زن راديو ايران بود. اما آنچه به هنر و صدای قمر ارزشي انساني مي بخشيدد رفتار و منش مردمي او بود. قمر الملوك هيچگاه مردمش را فراموش نكرد؛ در كنار آنها ماند؛ برای آنها خواند و هر چه در آمد داشت ميان  آنها تقسيم كرد.وقتي كه كنسرت بزرگی در همدان برگزار كرد كه با استقبال بسيار زيادی روبرو شد همه درآمد خود را ميان مستمندان شهر تقسيم كرد و گلدان نقره ای بزرگی كه به اندازه قد خودش بود و مردم به او هديه داده بودند را به عارف قزويني كه در آن ايام در همدان  تبعيد بود بخشيد

.به خاطر همين خصوصيات مردمي و انساني بود كه  قمر هيچگاه مورد توجه رژيم شاه نيز واقع نشد . وآنچنان مورد بي مهري قرار گرفت كه  در سالهاي آخر عمر مجبور بود براي امرار معاش و تامين هزينه زندگی چند خانواده‌ٔ بي سرپرست به رختشويی بپردازد

قمر سرانجام در سخت‌ترين شرايط فقر در چهاردهم مردادماه 1338، چهره در خاك كشيد.

 


16مرداد 1360-شهادت ده‌ها تن از مجاهدين به‌دست دژخيمان خميني

روزها و يادها-هفته سوم مرداد-۱۵مرداد۱۳۹۶

احمد رضا شادبختی

روز 16 مرداد سال 1360 احمد رضا شادبختی از كادرهاي مسؤل مجاهدين, كانديداي محبوب مجاهدين از اراك براي نمايندگی اولين مجلس شوراي پس ازانقلاب ضد سلطنتی و عضو هيئت تحريريه‌ی نشريه‌ی مجاهد تيرباران شد. رژيم آخوندی وی را همراه با 42 مجاهد ديگر در زندان اوين به جوخهٔ اعدام سپرد.

مجاهد شهيد احمدرضا شادبختی روز 16مرداد سال 60در حاليكه با غريو شعارها و سخنرانی پرشور خود در ميدان تيرباران در پيشاپيش چهل و دو اسير قهرمان مجاهد خلق لرزه براندام مزدوران جنايتكار خمينی افكنده بود سرفراز و پيروزمند در مقابل جوخه تيرباران ايستاد و به كاروان شهدای مجاهد خلق پيوست.

از ديگر همراهان احمد كه روز 16مرداد 60به شهادت رسيد مجاهد شهيد عطاءالله حاجی محموديان بود.عطاءالله حاجی محموديان از بازاريان سرشناس هوادار مجاهدين بود. او از زندانيان سياسی رژيم شاه و از پشتيبانان مجاهدين از بدو بنيانگذاری سازمان بود.

 


17مرداد 1358: هشدار مجاهدين برای جلوگيري از قتل عام مردم كردستان

روز هفدهم مرداد سال 1358 مجاهدین، یک هشدار فوری درباره‌ی توطئه‌های در شرف انجام در کردستان دادند و خواستار حل و فصل مسائل کردستان از طریق مسالمت آمیز شدند. دربهار سال 1358 که به تارگی دیکتاتوری سلطنتی زیر پای خلق سرنگون شده بود و از هر سو ترنم  آزادی به گوش می‌رسید با خیانت خمینی آن بهار آزادی در سرتاسر ایران بسیار زودگذر شد, و می‌توان گفت در کردستان اصلا بهار نیامد.

روزها و يادها-هفته سوم مرداد-۱۵مرداد۱۳۹۶

برادر مجاهد مسعود  رجوی در دانشگاه تهران

دوم اسفند 57 برادر مجاهد مسعود  رجوی در دانشگاه تهران ، در تجدید پیمانی با آرمانهای مردمی و خدائی مجاهدین حداقل های مطالبات مردم از انقلاب را بازگفت که در زمره آن حقوق ملیت ها بود. اما خمینی, بنا بر ماهیت ارتجاعی خودش نمیتوانست برای حل بحرانهای اجتماعی, شیوههای مردمی اتخاذ کند، لذا جنگ علیه مردم کردستان را شروع کرد.

چند روز پس از هشدار مجاهدین, پاسداران خمینی به نحوی دیوانه وار به سرکوب مردم در پاوه, سنندج و دیگر نقاط کردستان پرداخته حمام خون به‌راه انداختند و مردم ستمدیده این سامان را غارت، بمباران و قتل عام کردند.

روزها و يادها-هفته سوم مرداد-۱۵مرداد۱۳۹۶

قتل عام مردم كردستان توسط پاسداران خمینی

خمینی جلاد طی یک فتوای جنایتکارانه نیروهای ارتش، پاسداران و چماقدارانش را به همراه یک دوجین قاضی دژخیم به سرپرستی آخوند خلخالی برای اجرای این فرمان روانه‌ی کردستان کرد  و با یک فتوای جنایتکارانه زمینه‌ی هرگونه جنایتی را برای دژخیمانش فراهم کرد تا در اعدام و بمباران روستاها و شهرهای کردستان تردیدی نکنند. از همان لحظه موج قتل عامها و بمباران روستاها و شهرهای کردستان همچون سقز، بانه، پاوه، سنندج و مهاباد آغاز شد. مزدوران خمینی حتی به زنان و دختران روستایی رحم نکرده و آنان را مورد هتک حرمت و سپس کشتار قرار دادند.

 

 


18مرداد 1298 برابر با 9 اوت 1919، انعقاد قرارداد ننگین و استعماری وثوق‌الدوله

پس از پیروزی انقلاب اکتبر  در سال 1919، دولت شوروی به طور یک جانبه تمامی امتیازها و قراردادهای  محرمانه‌ی استعماری بین دولت تزاری و ایران را لغو کرد. انگلیسی‌ها که در خاک ایران یکه‌تاز میدان شده‌ بودند،تهاجم به مناطق زیر نفوذ نیروهای تزاری را در شمال آغاز کردند.آنها به بهانه‌ی اخراج آلمانی‌ها و مقابله با نفوذ آنها، در جنگ اول جهانی کشور ما را عملاً به اشغال خود درآوردند. انگلستان در تکمیل سلطه‌ی خود بر سراسر ایران و به منظور به چنگ آوردن منابع ثروتهای ملی ما، در مرداد سال 1296 وثوق‌الدوله را که از مهره‌های سرشناس خود بود، به نخست‌وزیری نشاند .

روزها و يادها-هفته سوم مرداد-۱۵مرداد۱۳۹۶

وثوق‌الدوله

مهمترین اقدام این آلت فعل استعمار در جهت اجرای سیاست انگلستان، بستن قرارداد ننگین موسوم به قرارداد وثوق‌الدوله یا قرارداد 1919 بود. براساس این قرارداد، «کنترل و نظارت بر دارایی و ارتش ایران» در اختیار انگلیس قرار می‌گرفت. اما امضای این قرارداد، موجب برانگیخته شدن اعتراضات گسترده و مخالفتهای شدید ملت ایران و پیشتازان مجاهد و مبارزش گردید، و به‌ویژه نهضت جنگل به رهبری میرزا کوچک‌خان، نهضت آذربایجان به رهبری شیخ محمد خیابانی و جنبش مقاومت دشتستان به رهبری رئیس‌علی دلواری پرچم مخالفت برافراشتند و روشنفکران میهن‌پرست آن را مورد اعتراض قرار دادند. در نتیجه قرارداد مزبور عملاً با شکست مواجه گردید و به مرحله‌ی اجرا نرسید و از آن چیزی جز رسوایی و ننگ برای خائنان و وطن‌فروشانی که آن را امضا کرده و یا بر آن صحه گذاشتند، باقی نماند.