سرو ته یک کرباس – ناصر مکارم شیرازی

ناصر مکارم شیرازی

اندیشه هایش مال عهدعتیق است. حتی اگر با علم جانور شناسی حساب کنی میشود گفت دایناسور. اگر با علم باستان شناسی حساب کنی میشود گفت زیرخاکی! اگر بخوای ورزشی حساب کنی ۹۰ را هم رد کرده الان در وقت اضافه است! خلاصه هر جور حساب کنی به دوره زمانة ما نمیخورد. آخوند پلیدی به نام ناصر مکارم شیرازی.

ناصر مکارم شیرازی در سال ۱۳۰۵ خورشیدی در شیراز به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در همان شهر گذراند و از سن ۱۴ سالگی مشغول به تحصیل دروس آخوندی در مدرسة آقا باباجان شیراز شد. در ۱۸ سالگی به حوزة‌قم  رفت. در سال ۱۳۲۸ و در سن ۲۳ سالگی به حوزة نجف وارد شد و یک سال بعد به ایران بازگشت. پیش از انقلاب ضد سلطنتی بالاترين كار وي در قم در آوردن مجله مكتب اسلام بود كه رژيم شاه هم هيچ كاري با آن نداشت و به راحتی منتشر مي شد در شرايطي كه هر گونه نوشتهاي كه كوچكترين تنه اي به نظام ستم شاهي ميزد  با سركوب وسانسور روبرو بود اما پس از پیروزی انقلاب ضد سلطنتی فعالانه بر سر سفرة انقلاب نشست تا از مواهب آن بهره مند شود و بطور خاص در تدوین قانون اساسی ولایت فقیه نقش موثری داشته است.

این روش خاص آخوندهاست که همیشه سر سفرة آماده می نشینند تا به مطامع خودشان برسند. اما چیزی که مکارم شیرازی به آن معروف شده فتواها و دیدگاه های ارتجاعیش است. مثلا یک نمونه در مورد وزیر شدن زنان در نظام ولایت. مکارم گفته وزیر شدن زنان دنباله روی از نظام ارزشی غرب است و پرسیده اگر زنان وزیر شوند مگر مشکلی ازشان حل میشود؟

سوال اصلی این است که وزیر شدن زنان چه مشکلی برای تو بوجود میآورد که اینقدر جوش میزنی؟ با این فتوا زنان فرهیخته و با سواد مملکتمان که تعیین تکلیف شدند. حالا ببینین واسه عموم زنان چه نسخه ای می پیچد. مثلا راجع به رفتن زنان به استادیوم ورزشی؟

«در مورد دعوت بانوان به ورزشگاه‌ها مسائلی وجود دارد و ما نمی‌توانیم هرکاری که غربی‌ها انجام می‌دهند، انجام دهیم؛ خط قرمزهایی در آئین ما وجود دارد که باید آن را رعایت کرد و باید استقلال فرهنگی خود را در زمینه فرهنگی نیز حفظ کنیم.»

زنان کشور ما، به خصوص این جوانان چرا اینقدر دنبال رفتن به استادیوم هستند؟ مگر درس و مشق و دانشگاه ندارند؟‌ آنجا دیگر زن و مرد ندارد. بروید بنشینید در کلاس. … اما مکارم در این زمینه هم فتوا دارد. هر چند این بار نا امید شده. از چی؟ از اجرا نشدن طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها. تازه ادعا کرده که در آلمان تفکیک جنسیتی می کنند! جل الخالق.

وزیر که نباید شوند، حضورشان در ورزشگاه هم که خط قرمزه! …. مکارم فتواهای زیادی در رابطه با محدودیت برای زنان دارد. اما همین دو مورد کافی باشد یکی برمیگردد به حضور سیاسی زنان و دیگری برمیگردد به حضور اجتماعی آنها. همین دو دیدگاه کافی است که به عمق ارتجاعی بودنش پی ببریم. اما اجازه بدهید ببینیم نظرش راجع به اینترنت و نسل جدید رسانه ها چیست.

از نظر مکارم فیسبوک یک شهر بی درب و دروازه است که هر کسی در آن یک مغازه زده. در نهایت میگوید فیسبوک جایز نیست. … خلاصه اش این است که حرام است !. فیسبوک نرویم جاهای دیگر میشود رفت؟ ، اینهم بستگی دارد، به چی؟ به سرعت اینترنتت… اگر اینترنت پر سرعت داشته باشی، هر جا بری حرام است! این نظر مکارم شیرازی است، حالا چرا؟‌چون هنوز ساز و کار فیلترینگش آماده نشده. در نتیجه اینترنت پر سرعت بر خلاف شرع و بر خلاف موازین اخلاقی و انسانی است. … واقعا تا حالا اینقدر قانع نشده بودم! تازه جالب است که چند تا از این گاو و گوساله های مجلس هم وزیر ارتباطات نظام را تهدید کردند که یا از این حکم پیروی می کنی یا استیضاحت می کنیم. … شما خودتان بهشان نمرة فهم و شعور بدهید.

خانوم هاا وزیر نشوند، ورزشگاه نروند، اینترنت پر سرعت هم که برای همه ممنوع. یعنی همه چی حل است؟‌ رضایت بخش است ؟ حالا میشود اقلا الکی هم که شده خندید و خوشحال بود؟ …. نه!‌نه! نه! نه!… یک وقت نخندید! خندیدن هم حرام است!

از جمله چیزهایی که نهی شده خندة بیجاست. بعضی ها بیجا می خندند. خنده بخاطر یک چیز تعجب آوری است. چیز عجیبی را انسان می بیند بواسطة آن. انسان هر چیز معمولی را می بیند قاه قاه بخندد. بدون اینکه تعجبی باشد بدون آنکه چیزی باشد. خندة بیجا هم ممنوع است.

آقا من تا حالا فکر می کردم آدم باید یک چیز خنده دار ببیند و بخندد! نگو اشتباه می کردم، درستش این است که آدم باید یک چیز تعجب آور ببیند و بخندد. بعد آن وقت اگر یک چیز خنده دار ببینیم باید چیکار کنیم؟ تعجب کنیم؟ … حل این معادله با شما. اصلا چه کاری است؟! چرا بخندید. اینهمه تفریحات سالم هست! اصلا بروید ترقه بازی کنید. یک فشفشه ای هوا کنید، مکارم گفته خرید و فروش ترقه و فشفشه هم حرام است. .. این را دیگر کجای دلم بگذارم؟!

تا حالا با چند نمونه از دیدگاه های ارتجاعی این آخوند در رابطه با مسائل مختلف آشنا شدیم. اما خوب است بدانیم نظرش راجع به قیام ۸۸ چیست. مکارم در قسمتی از بیانیه اش در رابطه با قیام تاسوعا و عاشورای ۸۸ نوشته: «روز عاشورا … گروهی از مغرضان به بعضی از خیابان‌های تهران ریختند و قداست مراسم حسینی را که عامل وحدت صفوف همه ملت است شکستند، نخست به شعارهای سیاسی ساختارشکن پرداختند و سپس اقدام به تخریب اموال مردم و آتش زدن آن‌ها نمودند» در ادامه هم خواهان محکوم کردن تظاهر کنندگان شده. البته چیز دیگری هم از این آخوند حکومتی انتظار نمی رفت. همواره طرف ظالم یعنی حکومت را گرفته و میگیرد.

اما الان ۸۸ نیست و موج نارضایتی تبدیل به سونامی نارضایتی شده. این آخوند مرتجع هم نسبت به این پتانسیل متکاثف و انفجاری در جامعه احساس خطر کرده و به خامنه ای در رابطه با دیکتاتوری و احترام به رای مردم هشدار میدهد. البته منظورش نه رای واقعی مردم بلکه همان نمایش انتخابات خود نظام است. چیزی که خامنه ای در سال ۸۸ از همان هم عدول کرد و لرزیدن پایه های نظامش را به چشم دید.

در زمانی که ما زندگی می کنیم، حکومت دیکتاتوری غیر ممکن است. مردم زیر بار دیکتاتوری نمی روند. دورانش گذشته. باید به کمک آرای مردم حکومت کرد. حالا این گاهی حاکمیت مردم است، گاهی هم عملا نیست. ولی راهی برای ادارة اجتماعات غیر از این نیست.

به قول خمینی حفظ نظام اوجب واجبات است و همة‌ عملکردهای تمامی آخوندهای حکومتی را باید از همین دریچه نگاه کرد. گاهی سفارش به شلاق و شکنجه می کنند و گاهی هم که خشم متراکم جامعه را می بینند از آرای مردم و پرهیز از دیکتاتوری دم می زنند. اما اینها سر و ته یک کرباسن و همه شان برای بقای نظام ولایت فقیه تلاش می کنند. نظامی که به همین زودی ها رفتنی است.

 

Category: فردای ما