جهان ما- شاه کبری درچه مناطقی یافت میشود.چه مسافتی طی می کند -قسمت دوم

  • شاه کبری درچه مناطقی یافت میشود؟

  • شاه کبری چه مسافتی را میتواند طی کند؟

جنگلهای هند به سرعت در حال ناپدید شدن هستند، زیرا مردم، محیط استقرارشان را گسترش می‌دهند، – تخمین زده شده که مارها در هند، سالانه ۵۰ هزار نفر را می‌کشند.

در حالیکه شاه کبری بزرگترین مارسمی در هند است، اما آنها فقط ۴ مورد مرگ را در 20 سال اخیر در جنوب هند به ثبت رسانده‌اند، و اگر چه زهر آنها از هر مار دیگری بیشتر است، اما فقط ۱۰ درصد از افرادی که توسط آنها گاز گرفته شده‌اند، می‌میرند، زیرا شاه می‌تواند میزان زهری که رها می‌کند را کنترل کند.

شاید بیشترین محل تجمع شاه کبری در محدوده کوهستانی در امتداد ساحل جنوبِ غربی هند، که به نام «گتس غربی» شناخته میشه ؛وجود داشته باشد

ردیابی کردن مارها یک شیوه کاملا پیشرفته برای مطالعه‌ی مارهاست، قبل از آن معمولا مار را که رها می‌کردیم دیگر نمی‌تونستیم دوباره ببینیمش. حالا می‌تونیم اون رو ردیابی کنیم، می‌تونیم بفهمیم الان در حال چه کاری، لحظه به لحظه بر حسب میزانی که بخواهیم.

یکی از مهمترین قسمتهای بررسی ما این است که بفهمیم؛ آیا تفاوتی میان مارهایی که جابجا شده‌اند با آنهایی که در محدوده‌ی خودشان هستند، و به همانجا عادت دارند، وجود دارد؟

اگر مار جابجا شده به قلمرو خودش بازگردد، که در همسایگی انسان است، بنابر این جابجایی، فقط خودش یک راه حل نیست.

آنچه تاکنون دریافته‌ایم، موضوعات بسیار شگفت‌انگیزی است، حالا ما میدانیم  نوع استراحتگاهی که آنها ترجیح می‌دهند چطوره، درون غارها و حفره‌ها و سوراخها، – همینطور اونها از درخت زیاد بالا می‌رند، که ما قبلا گمان می‌کردیم اما الان کاملا از اون مطلعیم.

 

 

شاه-کبری-مناطق

شاه کبری درچه مناطقی یافت میشود؟

آنها همچنین دریافته‌اند که مار نر مسافت بسیار بیشتری را از مار ماده طی می‌کند، – قبل از اینکه ماده کشته شود، او حدود ۵کیلومتر سفر کرد، اما طی هفت ماه اول، مار ردیابی شده‌ی نر، بیش از ۷۵ کیلومتر طی کرد، و همچنان هیچ نشانه‌ای از کند شدن از خود نشان نمی‌دهد.

از علائمی که ا خیرا مشاهده کرده‌ایم، او در ظاهر بسیار خوب است  یعنی اینکه غذا و آب خوبی دارد و وضعیت زندگی خوبی داشته، ابتدا کمی نگرانی داشتیم چون اولین باری است که شاه کبری با فرستنده رادیویی ردیابی می‌شه، ما نمی‌خواستیم احساس کنه توسط کسی دنبال میشه و می‌خواستیم همه‌ کارش روطبیعی انجام بده.

ما وقتی نگاه می‌کنیم،  طرح متداخلی از جنگل، مناطق مسکونی و مزارع وجود دارد، و گویا جایی برای شاه کبری نیست، سال به سال زمینهای کشاورزی درست به داخل جنگلها گسترش می‌یابد، — و شاه کبری هم واقعا به این منطقه وابسته است.

هند حدود ۸۰ درصد از جنگلهای استواییش را از دست داده، و این نگرانی ماست که با همین روند ممکن است همه‌ی آن از بین برود، اصلی‌ترین منطقه‌ای که زیستگاه شاه کبری هم هست.

اما شگفت‌انگیزترین کشف از برنامه‌ی ردیابی، حیرت‌انگیزترین بخش آن است. از وقتی که این پروژه شروع شد، شاههای نر، دو شاه کبرایِ ماده‌ی باردار را در یک شعاع ۲۰ کیلومتری کشته‌اند،

پژوهشگران هنوز نمی‌دانند آیا قاتل، یک نر خطرناک در وضعیت خشونت است، یا کشتن وحشیانه‌ی ماده‌های باردار، در میان شاهان حیات وحش معمول است. جواب این موضوع فقط با ادامه دادن به پژوهش بدست می‌آید، و رسیدن به موفقیت در این پروژه‌ی بی‌نظیر، بایستی مسیری طولانی را برای مطالعه‌ی این شاه طی کند.