تلنگر- قسمت۹۹-آشنايي با اليف بيلگين

براي كمك به محيط زيست

اليف Elif عاشق محيط زيست است. او از آلودگي شهرهاي شلوغ متنفر است. به خاطر همين هم دست به كار شده تا بخشي از راه حل مقابله با اين آلودگي ها را خودش به دست بياورد

اسم من اليف Elif است، ۱۶ سالم است و در استانبول تركيه زندگي ميكنم. زيباترين چيز مورد علاقه ام نگاه كردن به تنگه بِسفر ه كه اروپا وآسيا را به هم متصل ميكند و خيلي زيباست. استانبول شهري است كه هرگز نمي خوابد. از آنجايي كه من در يک شهر شلوغ زندگي ميكنم روزانه با مشكلاتي مثل آلودگي روبه روهستم. من متوجه شدم كه پلاستيكي كه از منابع نفتي ساخته ميشود، آلودگي زيادي براي محيط زيست به دنبال دارد و راه حلش در بيوپلاستيك است. آن ارزانتر است و موادش قابل بازيافت هستند. بيوپلاستيك را ميشود از سيب زميني درست كرد چون نشاسته ي زيادي دارد. بنابراين تحقيقاتم را حول اين ادامه دادم كه از چه مواد دورريختني اي ميشود بيوپلاستيك را ساخت. پوست موز هم نشاسته زيادي دارد و گزينه مناسبي براي تهيه بيوپلاستيك است. من روي اين موضوع مطالعه كردم و به مدت دو سال پروژه ام را ادامه دادم.

بايد موزهايي را پيدا ميكردم كه سايز يكساني داشته باشند  و تقريبا يك رنگ باشند. چيزي كه هرروز به راحتي دورش ميريخيتيم و حالا ميخواستم ازش استفاده بيشتري بكنم.روندش اينطوري است كه بايد پوست هاي موز را در محلول سولفيدسديم متابايل بگذاريم و بعد آنها را بجوشانيم.

بهترين قسمت اينكار وقتي بود كه به اولين نتايج رسيدم. نوع پلاستيكي كه من به وجود آوردم استفاده هاي مختلفي دارد.مثلا به عنوان لوازم بهداشتي يا عايق به كار ميرود. متدي كه طراحي كردم خيلي ساده است و ميتوانم بگویم كه خودتان ميتوانيد در خانه از اين شيوه استفاده كنيد. همه ميتوانند از اين پلاستيك استفاده كنند و يك طبيعت و محيط زيبا با اين پلاستيك هاي غير مضر ممكن است . همچنين ميتوانم بگویم در اين مدت در درست كردن كيك موزي حرفه اي شدم و ميتوانم ده تا كيك بخورم.

از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ اليف روي اين موضوع كار كرد. پروژه اي كه آن را در آزمايشگاه مدرسه شروع كرده بود خيلي زود تبديل شده بود به يك كاري كه عاشقانه دوستش داشت و در آشپزخونه شان انجام ميداد.

وقتي كه اولين علائم و ماده اوليه پلاستيك را ساختم خيلي خوشحال شدم و نصف شب شروع كردم به بالا و پايين پريدن  چون پلاستيكي كه ميخواستم ته ظرف مانده بود.

اما اين موفقيت ساده به دست نيامد. بالا پاييني و خسته شدن هم زياد داشت. اجازه بدهید كه حرف آخر را از زبان خودش بشنويم.

وسط كار حدود سه ماه كار را متوقف كردم و گفتم من خيلي جلو آمدم و درست نيست كه ولش كنم و اين ديدگاهم باعث شد كه ادامه بدهم  تا چيز جديدي بسازم

اين پلاستيكي كه درست كردم، استفاده از پلاستيك نفتي را كاهش ميدهد و هم چنين  باعث بازيافت يك جنس دوريختني ميشود. ميخواهم از همه كسايي كه به پروژه ام علاقه مند شدند و كارهایم را دنبال كردند تشكر كنم. مردم هيچوقت نبايد از هدف هایشان كوتاه بيایند. من كوتاه نيامدم وموفق شدم و چيز جديدي كشف كردم و اين خيلي باعث انگيزه و حيرت خودم شده.

Category: فردای ما