تصویب لایحه جدید تحریمهای آمریکا، منشا نگرانی رژیم ایران

‌رسانه های حکومتی در مورد سفرهای اخیر ظریف و سایر تحولات منطقه مرتبط با رژیم آخوندی طی روزهای اخیر تلاش کرده اند چهره برنده ای از رژیم در جریان این تحولات به نمایش بگذارند، صرف نظر از برخی واقعیت ها که خودشان ناگزیر به اعتراف به آنها شده اند روند واقعی قضایا هم چیزی خلاف ادعاهای رژیم را نشان میدهد. گزارشی را در این مورد ببینیم:

تلویزیون رژیم- ۱۱ مرداد
وزیر خارجه آمریکا در گستاخی جدید خود مدافعان حرم را که با تروریستهای تکفیری مبارزه می کنند مزدور خواند. تیلرسون: « نیروهای نظامی ایران باید سوریه را ترک کنند. چه این نیروها اعضای سپاه پاسداران باشند و چه شبه نظامیان مزدوری که ایران در این نبرد وارد سوریه کرده است.» وزیر خارجه آمریکا در نشستی خبری همچنین با تاکید بر تشدید تحریمها گفته ایران روح برجام را نقض وی افزود با این حال سیاست واشنگتن در قبال ایران فقط در برجام خلاصه نمی شود. رکس تیلرسون ادعا کرده برجام برنامه موشک بالستیک ، صدور تروریسم و بی ثباتی در منطقه را نادیده گرفته و باید با آنها مقابله شود. وی پایان حضور ایران در سوریه که با تروریستهای تکفیری مبارزه می کند را به عنوان یکی از آرزوهای واشنگتن نام برده. وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد پاریس با توسل به تحریم به عنوان ابزاری سیاسی مخالف نیست. اما قانون جدید تحریم آمریکا امکان مجازات شرکتها و اشخاص غیر آمریکایی را فراهم می کند و این بخش از تحریمها براساس حقوق بین الملل غیر قانونی است.

سایت وزارت خارجه آمریکا- ۱۰ مرداد
تیلرسون ـ ایران باید نیروهای نظامی خود را از سوریه بیرون ببرد-
ما با روسیه منافع مشترکی داریم که تروریسم است. ما انتخاب کرده ایم که صحنه سوریه جایی است که می توانیم توانایی مان را که باهم کار کنیم به آزمایش بگذاریم.
روشن است که روسیه خود را در شروع درگیری با رژیم سوریه و بشار اسد متحد کرد که برای ما غیرقابل قبول بود.
لذا ما با روسیه کار می کنیم تا که به سوریه ای که کشوری متحد باشد برسیم که شقه نشده باشد, اما سوریه ای باشد که فرصتی برای مردم سوریه فراهم کند که قانون اساسی جدیدی داشته باشند و انتخابات آزاد و منصفانه ای داشته باشند و رهبری جدیدی انتخاب کنند. و این کماکان دیدگاه ماست که رژیم اسد هیچ نقشی در حکومت آینده سوریه نخواهد داشت.
دومین شرطی که ما داریم این است نفوذ نظامی ایران و حضور مستقیم نیروهای نظامی ایران در داخل سوریه است آنها باید بیرون رفته و به کشور خود بازگردند.
خواه سپاه پاسداران انقلاب باشد خواه شبه نظامیان اجیر شده و جنگجویان خارجی باشند که ایران به سوریه در این جنگ آورده است. اینها دو شرط کشورماست که بسیاری از متحدان ائتلافمان در سراسر جهان نیز در آن مشترکند.

خبرگزاری سپاه پاسداران- ۱۰ مرداد
تیلرسون: نیروهای رژیم ایران، سوریه را ترک کنند و به خانه برگردند… هدف ما این است که با همکاری متحدانمان در منطقه به مقابله با تلاش‌های توسعه‌طلبانه رژیم ایران برای ثبات‌زدایی در منطقه به ویژه در یمن و عراق و سوریه بپردازیم. تیلرسون گفت که در توافق هسته‌ای تنها بخشی از فعالیت‌های ایران در نظر گرفته شده و سایر فعالیت‌های «مخرب» و «توسعه‌طلبانه» این کشور و از جمله برنامه موشک بالستیک این کشور در نظر گرفته نشده‌اند. او گفت که ایران کماکان به دنبال اعمال نفوذ در خاورمیانه است.
تیلرسون همچنین ایران را به حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر متهم کرد.

– رسانه های رژیم خبر از تحولات دیگری هم در منطقه داده اند:

کیهان خامنه ای- ۱۱ مرداد
جدا شدن عمار حکیم از مجلس اعلای عراق و اقدام به راه‌اندازی گروه جدیدی تحت عنوان «حکمت الوطنیه» سبب شکل‌گیری تحلیل‌های مختلف در داخل و خارج عراق گردید.
فلسفه وجودی «مجلس اعلا » شکل دهی به وحدت شیعیان عراق در مبارزه با صدام حسین بود
به مرور این مجلس به دلیل بروز بعضی تنگ‌نظری‌ها به یک طیف خاص و در نهایت به یک خاندان خاص ختم گردید و فلسفه وجودی آن مخدوش شد.
در واقع وضع جدید مجلس اعلی اسلامی عراق این فرصت را پدید آورده که بار دیگر به بازخوانی فلسفه وجودی و روند خود بپردازد
شکست این روند نیز یک درس استراتژیک، برای جامعه شیعه به حساب می‌آید.
ملاقات مقتدا صدر رهبر یک طیف از شیعیان عراق که عمدتاً در مناطق جنوبی و نیز نجف دارای نفوذ است با محمدبن‌سلمان حاکم جدید سعودی نشان داد که تلاش‌های سعودی در ایجاد شکاف بین بخشی از شیعیان عراق تا حدی به نتیجه رسیده است.

********************************************************************************************************************************

درحالیکه لایحه تحریمهای سنگین بر ضد رژیم، در آستانة امضای رئیس‌جمهور آمریکاست، در رسانه‌های نظام شاهد ابراز نگرانی به خاطر سلسله‌ای از موضع‌گیری‌ها و تحولات علیه رژیم هستیم. در گفتگوی امروز با خسرو شکراللهی، این موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

س) در گزارشی که دیدیم، شاهد واکنش‌های رژیم در قبال اظهارات وزیر خارجه آمریکا، همچنین در برابر موضوع تحریمها بودیم. واکنشی که به عنوان ابراز نگرانی از آنها یاد شده است .

آیا این واکنشها  ابراز نگرانی ارزیابی می شود یا هشدار و اقدام متقابل از طرف رژیم ؟

ج) در تعادل‌قوای کنونی، صحبت از «هشدار و اقدام متقابل» از سوی رژیم غیر واقعی و موضوعی‌ذهنی‌ست. شاید بهتر باشد اینطور سوال کنیم که: واکنش رژیم چه میتواند باشد؟
برای پاسخ کافی است به فرهنگی که رسانه‌های رسمی رژیم در این رابطه بکار می‌برند نگاه کنید. مثلا تلویزیون رژیم میگوید: «گستاخی جدید». درحالیکه اگر واکنش جدی رژیم رویارویی واقعی بود، ‌چه نیازی به این فرهنگ؟ روراست می‌گفت در برابر این تحریمها می‌ایستیم،‌کوتاه هم نمی‌آییم!
اما وقتی به جای حرف و موضع‌گیری جدی،‌شعار میدهد،‌معلوم است دستش خالی است .

س) اما  شاهد نمونه‌هایی مبنی بر مقابله‌ جویی توسط رژیم هستیم. در این موارد چه می گویید؟

ج) ببینید، اول در مورد همین طرح   ۱۶ ماده‌ای کمیسیون نظارت بر برجام رژیم! اولا از مدتها پیش که بحث تحریمها روی میز آمد، گفتند مجلس پاسخ محکم میدهد،‌ طرح ۳ فوریتی داریم و… اما چند وقت گذشت خبری نشد. بعد هم طرح ۳ فوریتی‌شان تبدیل شد به یک فوریتی. بعد هم اصلا مجلس رفتند به تعطیلات! آخر اگر می‌خواهید به یک موضوع مهم مانند مادرتحریمها پاسخ محکم بدهید، دیگر تعطیلات چیست؟ در آخر هم گفتند اقدام محکم ما،‌ تحریم تعدادی از مقامات آمریکاست!‌که در فضای مجازی و جامعه به موضوع طنز تبدیل شد
در مورد طرح ۱۶ ماده‌ای هم که دیشب اعلام کردند،‌لاریجانی به تلویزیون رژیم آمد و گفت: «طرحی در مجلس مطرح هست که الان کلیتش در کمیسیون در حال بررسی جزئیات هستند که من به آقای بروجردی گفتم… جلسه فوق‌العاده بگذارند و بررسی کنند. هفته آینده در سه‌شنبه و چهارشنبه فرصت هست. امیدواریم کمیسیون برساند به آنجا و ما آنرا مورد بررسی در صحن مجلس قرار بدهیم».
یعنی همه اش اما و اگر و شاید و برسانند هست. از طرفی و مهمتر، هیچ جزئیاتی از این طرح ۱۶ ماده‌ای  را علنی نکردند!‌چرا؟ اتفاقا همین موضوع هم شده مورد کشمکش باندی. رسانه‌های خودشان میگویند آخر آمریکا رو و علنی، مرحله به مرحله تحریمها را بر ضد ما پیش می‌برد،‌ چرا ما بعد از این همه مدت که یک ۱۶ ماده‌ای آماده کردیم، حتی یک ماده‌اش را هم علنی نمی‌کنیم؟
البته علت روشن است. آخر مگر کاری می‌توانند بکنند؟ فرض کنید سقفش همان حرف مسخره باشد که بگویند چند مقام آمریکایی را تحریم! ‌اینکه جز تمسخر و مهر تایید بر اینکه دستشان خالی است، نیست.
در مورد حرفهای قاسم سلیمانی هم که گفت در مرز اردن ابتکار عمل را به دست گرفتیم،‌اتفاقا دیشب تیلرسون تاکید کرد که آتش‌بسی که با روسیه توافق کردیم در این منطقه برقرار بشود ،‌کماکان پابرجاست. این یعنی ابتکار عمل دست آمریکا و روسیه است بعد هم تاکید کرد: رژیم ایران باید پاسداران و مزدورانش را از سوریه بیرون بکشد.
در مورد اسد هم گفت که هیچ جایی در آینده سوریه ندارد.
پس می‌بینید که این حرفهای رژیم، تنها دود و دم و سرخ کردن صورت با سیلی است.

س) اما وزیر خارجه آمریکا شبیه این حرفها را قبلا هم گفته است. اما رژیم هنوز در سوریه است. یعنی آثاری از اقدامات جدی نیست.

پس چرا رژیم باید از این حرفها نگران باشد؟

ج) در اینجا دو نکته مهم هست:
اول: مسیر و پیوستگی تحولات است. یعنی اینکه یکباره جهشی در مواضع رخ نمیدهد. آن مواضع قبلی وزیر خارجه امریکا هم،‌سرجای خودش مهم بود. چون مسیری را رسم می‌کرد که به نقطه امروز رسید. مسیری سراپا در تقابل با منافع رژیم.
از طرف دیگر: تا الان آمریکا به ویژه در سوریه، درگیر داعش بود است ‌اما الان که داعش بعد از موصل و الان هم رقه،‌به نقاط پایانی خودش نزدیک میشود،‌این مواضع تیلرسون دارد مرحله بعد از داعش را ترسیم میکند. اینکه اسد جایی در حکومت آینده سوریه ندارد، و رژیم ایران باید نیروهاش را از سوریه خارج کند.
از طرف دیگر، الان در لایحه تحریمهای رژیم در آمریکا،‌روسیه هم کنار رژیم شامل تحریمهای سنگین میشود. روسیه‌ای که در اقتصادش با مشکلات جدی روبرو است به شدت نیاز به معامله برای توقف این تحریمها دارد. برای همین این موضوع می‌تواند اهرمی برای معامله در مورد سوریه و مسائل دیگری مثل اوکراین بشود. برای همین هم شب قبل تیلرسون می گفت: «ما با روسیه کار می‌کنیم تا که به سوریه‌ای که کشوری متحد باشد برسیم». در گام بعد هم شرط می گذارد که روسیه حمایت خودش را از اسد و رژیم ایران بردارد.
ثانیا : اظهارات دیروز تیلرسون، بعداز تصویب قوی تحریمهای سخت برضد رژیم در مجلس نمایندگان و سنای آمریکاست. همچنین بعد از اعلام سیاست تغییر رژیم توسط تیلرسون و متیس.
برای همین، این موضع‌گیری در امتداد مسیری هست که تماما بر ضد رژیم ترسیم شده است. اینها نمودهای برجسته یی از هرچه تنگتر شدن حلقة انزوای بین المللی و منطقه یی رژیم است و البته موارد دیگری هم هست.

س) کدام موارد؟

ج) یک موردش، گزارش جدید عفو بین‌الملل هست که دیروز ۱۰ مرداد منتشر شد. که تیتر این گزارش این است : «ایران: سرکوب بی رحمانه و خشونت آمیز علیه فعالین حقوق بشر تحت [ریاست جمهوری] روحانی». بعد هم در اون به موارد وحشیگری و نقض حقوق‌بشر رژیم اشاره کرده…

س) چنین گزارشاتی که قبلا هم بوده است!

ج) بله، و تاثیرات خودش را هم داشته است. اما اینبار بعد از تصویب لایحه تحریمهای سخت بر ضد رژیم است ؛ که یک علت از ۳ علت تحریمها را،‌نقض حقوق‌ بشر عنوان کرده است. تاکید هم دارد هر مقامی که ناقض حقوق ‌بشر در ایران باشد، تحریم میشود. حالا این گزارش عفو بعد از تصویب این لایحه هست و در تیترش هم تاکید دارد: سرکوب و خشونت تحت ریاست‌جمهوری روحانی!
یعنی به روشنی بر جنایات خود روحانی در زمینة حقوق بشر هم تأکید میکند و در واقع تمامیت این رژیم را در معرض پیامدهای نقض حقوق بشر قرار می دهد و راه اجرای تحریمها را هموار می کند.
بنابراین از هر طرف که نگاه می‌کنیم،‌فشارهای خردکننده روی رژیم در حال اوج گرفتن است و دست رژیم هم در واکنش به هیچ‌جا نمی‌رسد.