تحریمهای جدید آمریکا علیه رژیم ایران، سردرگمی و سرآسیمگی رژیم

–  سرانجام مصوبه تحریمهای رژیم، روسیه و کره شمالی به امضای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا رسید. همراه با امضای این مصوبه آمریکا یک اقدام مشترک با همکاری سه کشور اروپایی عضو برجام علیه رژیم داشت و واکنش های گسترده رژیم را به همراه داشت؛ گزارشی را در این مورد ببینیم:

تلویزیون رژیم- ۱۱ مرداد:
‌ رئیس جمهور آمریکا مصوب قانون تحریمها علیه روسیه ایران و کره شمالی را امضا کرد. براساس این قانون رئیس جمهور امریکا مکلف است علیه هر شخص یا نهادی که به نوعی به برنامه موشکی ایران مرتبط است تحریمهای محرومیت از تجارت با آمریکا وضع کند. وزارت خزانه داری آمریکا چند روز پیش هم شش شرکت ایرانی را تحریم کرده بود.

تلویزیون رژیم-۱۲مرداد:
معاون وزارت امور خارجه ایران گفت هدف از اعمال تحریم های جدید از بین بردن برجام است تا بتوانند فشارهای بیشتر بر ایران وارد کنند. عراقچی افزود برجام نقض شده اما به گونه یی رفتار نخواهیم کرد که گرفتار سیاستهای دولت آمریکا شویم و واکنش ما هوشمندانه خواهد بود. عراقچی گفت هیئت نظارت بر برجام 16 مورد را تعیین کرد که طیف وسیعی از فعالیتها را در بر می گیرد و براساس آن قوای مجریه، مقننه و قضاییه اقداماتی را در واکنش به آمریکا انجام خواهند داد. عراقچی گفت پیش نویسی در مجلس در حال بررسی است که تدابیری را برای تقویت نیروهای مسلح اتخاذ کرده است. عراقچی در مورد موضع سایر طرفها گفت شواهد از مخالفت روسیه، چین و اروپایی ها حکایت دارد.

جالب است که تلویزیون رژیم که ازمدتی قبل هم دم از همسویی کشورهای اروپایی با رژیم می زد بلافاصله بعد از ادعای عراقچی ناگزیر اذعان کرد:

تلویزیون رژیم-۱۲ مرداد:
آمریکا به همراه فرانسه انگلیس و آلمان در نامه یی به شورای امنیت خواستار اقدام فوری سازمان ملل ضد برنامه های موشکی ایران شده است. نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل در نامه یی به نمایندگی از 4کشور مدعی شد ماهواره بر سیمرغ ایران امکان تبدیل شدن به موشک بالستیک را دارد لذا پرتاب این ماهواره نقض قطنعامه 2231 است. آنها از آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل خواستند در خصوص فعالیتهای موشکی و پرتاب ماهواره بر ایران به فضا گزارش دهد.

سایت حکومتی نسیم آنلاین- ۱۱ مرداد
متن بیانیه ترامپ پس از امضای قانون تحریمها: امروز من طرح مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم ها را به قانون تبدیل کردم،
من موافق اعمال اقداماتی شدید برای تنبیه و مقابله با رفتار رژیم های سرکش مانند تهران و پیونگ یانگ هستم… این قانون پیام واضحی را برای ایران و کره شمالی ارسال می کند مبنی بر آنکه آمریکا رفتار خطرناک (!) و بی ثبات کننده (!) آنها را بر نخواهند تافت. آمریکا به همراه دوستان و متحدان خود با دقت به بررسی فعالیت های بدخواهانه این دو کشور ادامه خواهد داد.

مهدی محمدی مهره باند خامنه ای- ۱۱ مرداد
ترامپ قانون تحریم های جدید را امضا کرد. از فردا “جنگ اجرا” آغاز خواهد شد. تاریخ تحریم ها مملو از قوانینی است که امضا شده اما اجرا نشده. دولت آقای روحانی اکنون بر سر یک دوراهی است. راهبردی هست که می تواند مسیر تحریم ها را “کور” کند و آن مواجه شدن با این پیش فرض امریکاست که می گوید “ایران به برجام دست نمی زند.” سوال این است: آیا دولت آقای روحانی کاری خواهد کرد که محاسبات امریکا “درباره نیاز ایران به برجام” را مختل کند؟ خواهیم دید.

صدای سوز و گداز مهره‌ها و رسانه‌های رژیم از تحریمهای آمریکا که دیروز با امضای رئیس جمهور قطعی شد، هم‌چنان بلند است و در خلال این سوز و گداز البته سرآسیمگی و سردرگمی هم به خوبی به چشم می‌خورد؛ گزیده‌یی از آخرین خبرهای مربوط به این جریان:

سوز و گداز و ابراز وحشت از روی میز آمدن سرنگونی

آخوند جنتی ۱۱ مرداد: این تحریم که از آن به عنوان تحریم بی‌سابقه در تاریخ تعبیر می‌شود، تحریم جامع و کاملی است که اگر به این صورت بخواهد اعمال شود و پیش برود، مشکلاتی را به‌وجود می‌آورد، دشمنان می‌خواهند با این تحریم‌ها سپاه را محدود کنند، عمده نظر آنها همین است و این نکته باید برای مردم روشن شود که مسئله، براندازی نظام، انقلاب و اسلام است و همه این کارها مقدمه این هدف است و هدف دیگر هم این است که قدرت رهبری را بگیرند،

روزنامه حکومتی حمایت ۱۱ مرداد: سیاست تغییر و براندازی نظام‌های مخالف با هژمونی نظام سلطه به رهبری آمریکا، که در دوران جنگ سرد به‌صورت مخفیانه دنبال می‌شد، اکنون به یکی از راهبردهای آشکار و قطعی آمریکا تبدیل‌شده و هر کشوری که بنای مخالفت داشته باشد، لاجرم در لیست سیاه سیاستمداران کاخ سفید قرار می‌گیرد.

سایت حکومتی جام نیوز ۱۲ مرداد: پیشنهاد خبیثانه نشریه هیل به ترامپ علیه ایران
«جورف رابرت»، سفیر اسبق آمریکایی گفت: «سیاست ما بایستی به معارضانی در ایران که از دموکراسی، حقوق بشر و دولت سکولار حمایت می‌کنند و روی سرکوبگری، موشک و سلاح هسته‌ای تمرکز ندارند، امیدواری و حیات بدهد .»

آخوند احمد خاتمی ۱۱ مرداد: براندازی نظام جمهوری اسلامی خیال خام است
همه توطئه‌های دشمنان علیه ملت ایران با هدف براندازی نظام شکل می گیرد بنده به‌صراحت می‌گویم که نخواهند توانست نظام جمهوری اسلامی را براندازی کنند
برخی‌ها در فضای مجازی و سایت‌هایی که نم‌نم سایش ولایت‌فقیه را در پیش‌گرفته‌اند اگر بفهمند، چنین نمی‌کنند، همان احمق‌هایی که به تخریب ولایت‌فقیه می‌پردازند بدانند که عزت، اقتدار و شکوه انقلاب اسلامی ایران با ولایت‌فقیه زنده است و هر کسی که ولایت‌فقیه را تخریب کند قطعاً بی‌پاسخ نمی‌ماند

اتحادیه اروپا نسبت به قانون تحریمهای آمریکا واکنش نشان می‌دهد

‍تحریمها ی جدید آمریکا، درماندگی رژیم ایران در برابر آن و سردرگمی در برجام

مریم رجوی از تحریمهای جدیدکنگره آمریکا علیه رژیم ایران ، استقبال کرد

تاثیر تحریمهای جدید آمریکا علیه رژیم ایران، گفتگو با مریم فرشید

**********************************************************************************************************************************.

در این قسمت از برنامه همراه می‌شویم با مسعود پیرنیا و گزارشی که از روزنامه‌های حکومتی امروز برایمان دارد:

اغلب عنوانهای روزنامه های حکومتی به دود و دم در مورد نمایش تنفیذ ریاست جمهوری روحانی پرداخته اند.برخی هم سهم خواهی ها را برجسته تر کرده اند. تعدادی هم ادعاهای حکومتی در مورد رسیدگی به موسسات مالی غیر مجاز را تیتر کرده اند. امضای ترامپ پای لایحه تحریمهای مجلسین آمریکا هم موضوع تیترهای مهم برخی دیگر از روزنامه های حکومتی است و معدود واکنش های حکومتی به تحریمهای جدید آمریکا هم در تیترهای دوم و سوم برخی روزنامه ها آمده است

 • آرمان: انتقادها و حمایت ها از لیست پیشهادی کابینه؛ تدبیر بدون امید!
 • آفتاب یزد: امکان عدم معرفی وزرا در مراسم تحلیف به چه دلیل است؟ابرار: تیلرسون مدعی شد: قصد داریم تلاش های توسعه طلبانه ایران را عقب برانیم
 • اطلاعات: رئیس موسسه مطالعات راهبردی آمریکا: دولت ترامپ می خواهد برجام را با هزینه ایران نابود کند
 • اعتماد:‌ عراقچی:در پاسخ به تحریم جدید، سپاه و نیروی قدس تقویت می‌شوند
 • رسالت: دبیرشورای عالی امنیت ملی: آمریکا به دنبال خروج از برجام با هزینه ایران است
 • کیهان: ترامپ تحریم های جدید علیه ایران روسیه و کره شمالی را امضا کرد

برانداری نظام و سرنگونی، نکته ای است که در کانون ابراز وحشت از پیامد تحریمها در روزنامه های باند خامنه یی دیده می شود

 • :رسالت: جنتی دبیرشورای نگهبان: … دشمنان می خواهند با این تحریم ها سپاه را محدود کنند، عمده نظر آنها همین است و این نکته باید برای مردم روشن شود که مسئله، براندازی نظام، انقلاب و اسلام است و همه این کارها مقدمه این هدف است. هدف دیگر تحریم ها گرفتن قدرت رهبری است…
 • رسالت: احمد خاتمی: این تحریم های جدید به تعبیر خود آمریکایی ها مادر تحریم هاست و نقض قطعی برجام است… پیداست که این خیز براندازی است

اذعان به شکاف در باند خامنه ای و نفرت مردم از آخوندها در روزنامه های حکومتی امروز موضوع مطالب متعددی شده است:

 • ابتکار: عضو حزب کارگزاران : اصولگرایان در وضعیت فعلی به معنی …یک سری جریانات سیاسی هستند که از رانت موجود در کشور استفاده می‌کنند و دریچه رانت به سوی آنها باز است و گرنه از نظر انسجام و برنامه‌ریزی … جریان قابل ملاحظه‌ای نیست… مجموعه‌ای که متشکل از ده‌ها جریان متکثر است؛ از انجمن حجتیه، موتلفه، فدائیان اسلام و روحانیت مبارزه گرفته تا دیگر گروه‌ها، جریاناتی نچسبی نسبت به هم هستند.
 • اعتماد: ناطق نوری: …گروه مرجع مردم، امروز الزاماً روحانیت نیست که می‌بایست این موضوع آسیب‌شناسی شود…البته نحوه عملکرد ما در طول این سال‌ها محل بحث و بررسی است.
  امروزه بیش از ۲۴۰ نَحله و به تعبیر مقام معظم رهبری، قبیله سیاسی وجود دارد که قریب به اتفاق آنان فاقد مواضع روشن مبتنی بر نظریه‌پردازی و مرام نامه هستند، منابع درآمدی و نحوه فعالیت سازمانی روشنی ندارند و تکلیفشان نسبت به نیازهای راهبردی جامعه روشن نیست به همین خاطر هم حضور موثری در جامعه ندارند. خب در چنین شرایطی، طبیعی است که مثل کشتی بی‌لنگر در شرایط متغیر سیاسی، دائماً از این سو به سوی دیگر تغییر موضع می‌دهند.